Powiedz mi jeszcze jak wygląda sprawność anteny 5/8 w zależności od zastosowanych przeciwwag? Niektóre mają je pełnowymiarowe, za to zazwyczaj w mniejszej ilości, inne krótkie za to jest ich dużo, choć nie zawsze. Oczywiście w każdym wypadku te przeciwwagi są ściśle dostosowane do danej anteny, ale jak to ma się do charakterystyki jej promieniowania?
Długość przeciwwag wpływa na kąt elewacji anteny. Im dłuższe, tym większy kąt.
Na swr wpływ jest minimalny.
Im więcej przeciwwag, tym charakterystyka dookólna jest bardziej zbliżona do okręgu.
ya1 napisał/a:
Musiałbym sporo pociągnąć kabla [antenowego albo od prądu, jeśli wyniósłbym radio z zasilaczem].
Ręczniak z przejściówką antenową załatwia sprawę. Długość kabla: 364cm. Masz wtedy z głowy problem transformowania impedancji przy niezestrojonej antenie.
Jeden z konsultantów potwierdza że imdłuższa przeciwwaga tym wyższy kąt elewacji, ale dysputy trwają.
[ Dodano: 2009-01-17, 11:05 ]
Rozmowa z drugim konsultantem podparta Poradnikiem Antenowym Bieńkowskiego mówi jednak iż im dłuższa przeciwwaga, tym kąt elewacji mniejszy.
I ja wierzę Bieńkowskiemu.
heh, nawet w poradniku antenowym CB jest to zgrabnie opisane...
No i na logikę... woda jest najlepszą przeciwwagą, a jak niesie na "przyziemnej" po wodzie to wszyscy wiemy.
Maciek przewalcował kilka opcji przez program mmana. Wprawdzie anteny na 2m, ale zasada jakby ta sama. Zwiększając długość przeciwwag x2 i x4 obserwujemy obniżenie listków górnych, natomiast zmiany w listkach głównych są pomijalne...
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum