Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Pomiar częstotliwości w President Jackson I
Autor Wiadomość
susel 



Znak KF: SQ7SUS
QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 07-07-2009, 16:16   Pomiar częstotliwości w President Jackson I
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)
   Radio KF: Yaesu FT-100D
   Antena KF: DWZO
   Akcesoria KF: Yaesu FC-20


Kilka osób pytało mnie, czy trudno jest dołożyć miernik częstotliwości (hercmiarkę) do radia CB, które takowego miernika nie posiada. O ile do podstawowego TRX z modulacją AM i FM jest to mało przydatny gadżet, to do bardziej zaawansowanych urządzeń z modulacją SSB jest to rzecz praktycznie niezbędna.

Posłużę się tutaj zdjęciami mojego montażu w radiu President Jackson I serii, jednak zasada postępowania jest podobna w przypadku większości TRX.

1. Znajdujemy punkt pomiarowy TP3 (w większości CB oznaczony tak samo), mocujemy w jego pobliżu płytkę separatora/sondy i łączymy wejście płytki z punktem pomiarowym:




2. Znajdujemy miejsce na gniazdo pomiarowe na obudowie (możemy również wyprowadzić sam kabel) i po wywierceniu odpowiedniego otworu montujemy gniazdo. U mnie wygląda to tak:




3. Łączymy płytkę separatora/sondy z gniazdem pomiarowym i doprowadzamy do płytki zasilanie (niektóre konstrukcje go nie potrzebują). Całość wygląda u mnie tak:




5. Po sprawdzeniu poprawności połączeń i zasilania (u mnie np. trzeba było doprowadzić dodatkową masę z zasilania) możemy wszystko poskładać i cieszyć się dokładnym wskazaniem częstotliwości naszego TRX:




W moim przypadku użyty został miernik częstotliwości MC66 z preskalerem MCW2C nieistniejącej już firmy MJM oraz sonda pomiarowa S8 firmy ATRel. Niestety czułość miernika jest tak duża, że nie pozwala na dokładny pomiar częstotliwości podczas nadawania, możliwy jest pomiar tylko podczas odbioru.

Jak widać nie jest to specjalnie skomplikowana czynność i większość nawet mało doświadczonych w poczynaniach z lutownicą radioamatorów z tym sobie poradzi, a komfort pracy na SSB z dokładnym miernikiem częstotliwości jest dużo większy niż bez niego.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 17-07-2009, 01:44   
   admin


Brawo za pierwszy artykuł z serii "Zrób to sam" :ok:

Tak a propos, ciekawy jest sam miernik - więc może mała wzmianka i opis w dziale ze sprzętem? Cieszyłbym się też, gdyby ktoś pokusiłby się na jakieś krótkie porównanie dostępnych obecnie na rynku mierników częstotliwości, bo zapewne są takie którymi nie warto sobie zawracać głowy... Choćby w formie ogólnej charakterystyki rodzajów [bo na allegro spotykałem takie które wymagały większej czy mniejszej ingerencji wewnątrz radia, jak i takie które podłączało się o ile pamiętam pod kabel antenowy...]. No i ten preskaler... :niepewny: :zawstydzony:
 
 
 
susel 



Znak KF: SQ7SUS
QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-07-2009, 13:09   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)
   Radio KF: Yaesu FT-100D
   Antena KF: DWZO
   Akcesoria KF: Yaesu FC-20


ya1 wszystko w swoim czasie, narazie jestem za bardzo zalatany i nie mam czasu nawet na forum zajrzeć :(
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 18-07-2009, 17:37   
   admin


Spoko, pomalutku :) Ot, problemy ciekawe, to podsuwam nowe tematy których ja nie pociągnę. Zresztą może ktoś jeszcze miałby o tym coś do powiedzenia?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka