Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Ręczniaki z modulacją SSB
Autor Wiadomość
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 12-08-2009, 23:15   Ręczniaki z modulacją SSB
   admin


W związku z moimi wyjazdami, przede wszystkim turystycznymi ręczniak stanowi obowiązkowy przedmiot wyposażenia. Do tej pory korzystam z Inteka H520 i jak na razie, pomimo jego wad [jak w każdym współczesnym radiu, razi jego szumofoniasty odbiornik] jestem z niego zadowolony. Na antence od Alana 38, lub Hyflexie CL27 potrafi w miarę dobrze wypełniać swoje zadania. A podpięty do dipola rozwieszonego gdzieś w terenie nie ustępuje w pracy znacznie poważniejszym radioodbiornikom.

Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenie i zaczynam się rozglądać za ręczniakiem mogącym pracować nie tylko w modulacji AM/FM, ale także w SSB. Istnieje kilka takich modeli, sądząc z tego co się da wyczytać będących klonami mniej czy bardziej udanymi jednego z nich.

Magnum SSB-1010 - największa moc AM/FM 7/12 W. Dokładniejsze dane.

Albrecht AE201 - mniejsza moc 4/6 W, ale za to ma filtry NB i ANL. Opis.

Cherokee AH 100 - brak FM.

Dragon SS-201 - brak LSB. Opis. Opis 2


Intek SS 201

Eagle Spitfire 454

Titan RPSY-201

Zdaję sobie oczywiście sprawę, że w porównaniu z radiami przewoźnymi lub stacjonarnymi, te radia zapewne niewiele są warte. Jednak w pewnych okolicznościach łączności podczas moich wypraw [czyt.: wszystkich], brak możliwości pogadania na wstążkach mocno daje się we znaki.

Będę polował na wszelkie informacje o tych radiach i jeśli coś znajdę, nie omieszkam się tym z Wami podzielić.
 
 
 
SQ3RPG 



QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 13-08-2009, 11:43   
   Radio CB: EuroCB Pro3900,Alan 87
   Antena CB: Spectrum 1600,Futura 5/8,Almas 1/2,Santiago 600
   Akcesoria CB: Astatic Silver Eagle, PAN DM-432MT


Też chętnie bym nabył w drodze zakupu takie maleństwo ze wstążkami :D
Co ciekawego zauważyłem, wszystkie te ręczniaki wpakowane są w tą samą obudowę, ciekawe, czy wnętrzności też są podobne ;)
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-08-2009, 13:23   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


Jak słusznie marti zauważył wszystkie te konstrukcje to dzieło niejakiej firmy SEUNG YONG (czy cuś takiego) z Korei.

Poszperałem trochę jeszcze i znalazłem troszkę informacji technicznych:

MAGNUM
ALBRECHT
DRAGON DRAGON 2
INTEK

W kilku miejscach znalazłem również informację, iż jest to upchnięta w ręczniaka konstrukcja ALBRECHTA AE485 znanego bardziej jako MAGNUM 257, ale nie chciało mi się dokładnie analizować schematów. Nie ulega jednak wątpliwości, że wszystkie te radia produkowane są przez jedną fabrykę w Korei i zależnie od potrzeb są odpowiednio blokowane i mają różne sitodruki. Moim zdaniem powinny pracować jak ich więksi bracia, jeżeli komuś to odpowiada to proszę bardzo, ja jednak jestem za klasycznymi analogowymi konstrukcjami.
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 13-08-2009, 17:31   
   admin


Wszystko to Marcin prawda. Tylko jeśli musisz się spakować do plecaka lub sakwy, nie masz wielkiego wyboru.
 
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-08-2009, 07:36   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


ya1 nie potestujesz, to nie dowiesz się jak to pracuje ;) Znając życie pewnie trzeba będzie w tym troszkę "grzebnąć", żeby nadawało się to do komfortowej pracy, ale na pierwszy rzut oka schemat wygląda w miarę poprawnie i powinno dać się zmusić to ustrojstwo do pracy. Problemem może być ciasne upakowanie elementów i brak odpowiedniego ekranowania pomiędzy modułami i tego zbytnio nie przeskoczysz.
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 14-08-2009, 08:22   
   admin


MAGNUM 257 i klony pracują w miarę poprawnie w warunkach małych zakłóceń i bliskich stacji na sąsiednich kanałach. Pod tym względem powinno więc tutaj też być nie najgorzej. Z założenia radio będzie przecież działać w znacznym oddaleniu od cywilizacji. Choć w przypadku wykorzystywaniu na rowerze na drodze mogą się pojawić kłopoty. Byłbym zadowolony gdyby w takich warunkach pracowało nie gorzej od Inteka. Na szczęście większość z nich posiada RF-gaina który może być lekiem na "całe zło" ;)

Upakowanie i to jeszcze większe niż w większym bracie [gdzie i tak jest spore] zapewne sprawia, że to kolejny szumofonik, ale do tego zdążyły mnie przyzwyczaić inne współczesne ręczne konstrukcje.

Cóż, jak piszesz: "nie potestujesz, to nie dowiesz się jak to pracuje ".
 
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-08-2009, 08:32   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


ya1 napisał/a:
Na szczęście większość z nich posiada RF-gaina który może być lekiem na "całe zło" ;)


Raczej przełącznik LOCAL/DX. I to rozwiązany w taki sposób, że ciężko będzie zrobić płynnego RF-Gaina.
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 14-08-2009, 11:07   
   admin


Zgadza się. Rzeczywiście na zdjęciach widać, że jest to tylko przycisk RF-gain/MIC-gain...

EDIT

Tak też wynika z jednego z opisów.
 
 
 
pasek888 



Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 3
Skąd: lubuskie
Wysłany: 14-11-2011, 18:36   

Nieco odgrzeję, ale może istnieje jeszcze potrzeba załatwienia ręczniaka z SSB :)

SP3AYA, odnalazłem za naszą zachodnią granicą najnowszy wyrób Albrechta: AE2990. Mogę coś takiego sprowadzić, najlepiej kilka sztuk, gdyby było więcej osób chętnych. Razi niestety wysoka cena... na polskie przeliczyłem i wyjdzie "promocyjnie" 1099zł (biorę przesyłkę ubezpieczoną, żeby nie utopić kasy).

Sprzęt przypomina z wyglądu radia wymienione w 1. poście.
Zawsze o czymś takim myślałem, kiedyś coś mi się przewinęło w googlach, aż w końcu zapomniałem o temacie. Jeśli w ogóle coś takiego bywało dostępne, było w opłakanym stanie lub wybrakowane.

Jednak teraz można dostać je całkowicie nowe. W Europie występują jako Albrecht, natomiast w USA jako Magnum 1012, Super Radio, Cherokee.

Radio można rozblokować na 454 kanały, także można się konkretnie bawić :)
Poza tym ma rzecz niespotykaną w ręczniakach - RF-Gain, MIC-Gain i... Roger Beep
Oczywiście do SSB jest Clarifier na pokrętle.

Do radia dołączają pojemnik na baterie lub akusy (9szt.), antenkę i jakieś tam pierdółki. Niestety nie ma adaptera samochodowego. Całe szczęście pasuje ten od Alana 42. Jednak to już dodatkowy koszt przy niemałej cenie Albrechta - krąży wokół 230 euro...

Ale najważniejszy jest moim zdaniem użytek bez kabli, na rowerze, w górach, na zlotach. Na zasilaniu bateryjnym radio wydmuchuje 4W.

Obecnie gdy jestem bez auta, taki sprzęt byłby idealny. Wstęgi zawsze w plecaku

Na razie z powodu braku kasy zaopatrzę się w używanego Inteka 520 + hyflex. A gdy mój portfel wróci z głodówki, zamawiam Albrechta dla siebie :)


Tutaj filmy z działania Albrechta:

Po pierwsze modulacja w USB (ten pierwszy):

http://www.youtube.com/watch?v=_YNRBzyOpS8

Na oryg. antence:

http://www.youtube.com/watch?v=7i-GcRcaU_c

Z półfalówką, na bateriach - moc 7W:

http://www.youtube.com/watch?v=0qr1JpKOq6k

Na czymś typu hyflex:

http://www.youtube.com/watch?v=2XrlIsGBY0w


Ja się na ten sprzęt mocno napaliłem :przestraszony: Także świnka skarbonka zaczyna zbierać :hyhy:
Ostatnio zmieniony przez pasek888 14-11-2011, 18:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka