Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Dopasowanie charakterystyki radia i mikrofonu.
Autor Wiadomość
SQ3RPG 



QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 22-08-2009, 18:13   
   Radio CB: EuroCB Pro3900,Alan 87
   Antena CB: Spectrum 1600,Futura 5/8,Almas 1/2,Santiago 600
   Akcesoria CB: Astatic Silver Eagle, PAN DM-432MT


Prawda jest taka, że chyba nie ma idealnego mikrofonu. Podczas wypraw w Góry Sowie, Jarek testował swojego Magnuma na dwóch mikrofonach. W AM bardzo dobrze sprawował się Yarasowy Pan DM-432 (choć do mojego mic'a też żadnych, większych zastrzeżeń nie było), natomiast na "wstążkach" zdecydowanie prym wiódł mój Astatic z wkładką ceramiczną (Pan szedł bardzo basowo, co powodowało, że w niektórych sytuacjach modulacja stawała się niezrozumiała - im bliżej respondenta, tym trudniej było go zrozumieć). Dlatego wnioskuję, że ideały nie istnieją ;)
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 22-08-2009, 18:38   
   admin


marti101 napisał/a:
Pan szedł bardzo basowo, co powodowało, że w niektórych sytuacjach modulacja stawała się niezrozumiała - im bliżej respondenta, tym trudniej było go zrozumieć

Tak, PAN ma takiego kopa, że przy bliskim respondencie trzeba mocno się skrócić zarówno z mocą jak i MIC-Gainem. Fakt, że może trzeba by mu podkręcić soprany, ale na granicy zasięgu w AM, miał jednak lepsze raporty niż bardzo mocno sopranowy Astatic. Za to w SSB jego basy z kretesem przegrywały z Twoim mikrofonem.

Ale to prawda, że charakterystykę przenoszenia mikrofonu trzeba dobrze zgrać z charakterystyką radia. Przykład ze sprzętem Arka, który też był zakładany do mojego Magnuma.
 
 
 
SQ6KBW 



Znak CB: 161AT354
QTH lokator: JO80DT
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Sie 2009
Posty: 116
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 22-08-2009, 18:38   
   Radio CB: Alan 87, Ranger RCI 2950, Cobra 10 Plus, Alan 28 (RIP)
   Antena CB: Danita B 27
   Akcesoria CB: Pan DM432MT, Sadelta EM Pro i EM Plus Classic


marti101 napisał/a:
W AM bardzo dobrze sprawował się Yarasowy Pan DM-432 (choć do mojego mic'a też żadnych, większych zastrzeżeń nie było), natomiast na "wstążkach" zdecydowanie prym wiódł mój Astatic z wkładką ceramiczną (Pan szedł bardzo basowo...)


Bardzo dużo zależy od samego radia. Towarzyszyłem Yarasowi pierwszego dnia i testowaliśmy sprzęt w różnej konfiguracji. Od korespondenta z Opola Ya1 otrzymał info, że Magnum z PANem idzie dosyć przeciętnie (na SSB). Podłączyliśmy mojego A87, również z PANem i poprawa była znaczna. Ya1 myślał, że to może jego mike szwankuje, więc podłączył swojego PANa pod mojego A87. Modulacja poszła również bardzo czysta. Wniosek prosty: mikrofon Yarasa był OK, tylko nie bardzo chciał współpracować z Magnum, natomiast Alan pięknie go obsłużył.
Ostatnio zmieniony przez SQ6KBW 22-08-2009, 18:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 22-08-2009, 18:41   
   admin


Cytat:
Przykład ze sprzętem Arka, który też był zakładany do mojego Magnuma.

Albo odwrotnie, bo już nie pamiętam :]

Ale się zgadaliśmy :ok:

Wniosek, że będę musiał jednak zanieść PANika do mojego magika i zmienić lekko jego modulację. Jednak nie za bardzo, bo do SSB będę miał inny mikrofon. Z naszych doświadczeń wynika, że nie da się zastosować uniwersalnego mikrofonu do jednego i drugiego, aby osiągnąć jak najbardziej wyśrubowane rezultaty.
 
 
 
SQ3RPG 



QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 22-08-2009, 18:53   
   Radio CB: EuroCB Pro3900,Alan 87
   Antena CB: Spectrum 1600,Futura 5/8,Almas 1/2,Santiago 600
   Akcesoria CB: Astatic Silver Eagle, PAN DM-432MT


arek354 napisał/a:
Bardzo dużo zależy od samego radia

Coś w tym na pewno jest, bo gdy podłączam Astaica do 87, modulacja jest zbyt sopranowa, często wręcz piskilwa, zarówno w AM, jak i na SSB.
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
123terazty 



Dołączył: 22 Sie 2009
Posty: 11
Skąd: Gdynia
Wysłany: 22-08-2009, 19:11   
   Radio CB: Yosan Turbo
   Antena CB: Sirio AS 100


Czy Wilson Trucker będzie się dobrze sprawował z Unidenem 520?
_________________
123 TERAZ TY :)
 
 
SQ6KBW 



Znak CB: 161AT354
QTH lokator: JO80DT
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Sie 2009
Posty: 116
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 22-08-2009, 19:23   
   Radio CB: Alan 87, Ranger RCI 2950, Cobra 10 Plus, Alan 28 (RIP)
   Antena CB: Danita B 27
   Akcesoria CB: Pan DM432MT, Sadelta EM Pro i EM Plus Classic


123terazty napisał/a:
Czy Wilson Trucker będzie się dobrze sprawował z Unidenem 520?


Najprościej podłączyć i sprawdzić. Kilka postów wyżej masz dokładny opis perypetii związanych z zastosowaniem jednego mikrofonu do dwóch modeli radia. Skądinąd znakomity PAN nie bardzo brzmiał w kompilacji z Magnum. Lepiej buchał w eter Astatic, który z kolei nie chciał współpracować z Alanem 87. O ile jeszcze samo wzmocnienie mikrofonu można regulować pokrętłem mic gain, o tyle czystość i jakość brzmienia to już raczej ingerencja w układ elektroniczny czyli wymiana kondensatorów i pozostałej drobnicy o innej wartości, niż fabryczna. Nowego mikrofonu raczej bym nie babrał, dlatego proponuję, jak na wstępie, sprawdzić i potestować. Problemem może być jednak jakość i wiarygodność otrzymywanych raportów (najczęściej przez "mobilki", którym podoba się wszystko, łącznie z przesterem, beepami i charkotem) ;)
 
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 22-08-2009, 19:34   
   admin


Wszystko to prawda. Podam też przykład KPO NM-452, który z Georgem pracował dobrze, a z Magnumką nie najlepiej. Za to zwykły dynamiczny który jest z nią dostarczany brzmi naprawdę zadowalająco zarówno w AM, jak i SSB.

Nie ma rady... Nie podłączysz, nie będziesz wiedział jak to pracuje :bezradny:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka