Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
FRN
Autor Wiadomość
SQ6PNV 



QTH lokator: JO81LC
Dołączył: 10 Cze 2009
Posty: 320
Skąd: Wrocław
Wysłany: 05-10-2009, 21:06   FRN
   mod

   Sprzęt PMR: FRN: www.freeradionetwork.eu


Witam.

Dzisiaj jakiś dzień na pisanie mam :)

Szukając opisu moich PMRów natknąłem się na jednym z forów dotyczących tematyki PMR na ciekawy link: http://www.freeradionetwork.eu/ - stronka poświęcona ciekawemu tematowi jakim jest wykorzystanie Internetu jako przemiennika dla PMR'ów właśnie. Sprzęgając radio o najmniejszym zasięgu z komputerem dostajemy ...radio o zasięgu globalnym :D Istnieje możliwość pracy w trybie "PC" only, więc nawet dysponując tylko komputerem mamy możliwość prowadzenia rozmów. Program jest spolszczony, więc z instalacją i uruchomieniem nie powinno być kłopotów. Po instalacji odnalazłem na dłuuuugiej liście polski serwer (ikonka z lupą) i po wpisaniu danych mogłem pracować. Oczywiscie, komunikacja wygląda dokładnie tak jak w eterze, a nie jak na skype :)
Tu dwie małe uwagi:
- Program otwiera się w bardzo wysokim oknie i zazwyczaj przycisk "PTT" jest pod paskiem zadań - kosztowało mnie to trochę nerwów (ale jak się okazuje - PTT jest skonfigurowany domyślnie jako prawy <CTRL> więc nie trzeba klikać mychą - dla mnie bomba, bo to coś jak moja Sadelta :D - ciekawe, czy jak ustawi się caps lock to będzie z tego talk-lock?)
- Po połączeniu z serwerem jako pierwsza odpala się 'papuga' - test audio i bot do wiadomości tekstowych - aby być słyszanym, należy za pomocą gadgetu rozwijanego wybrać serwer (w tym wypadku "Polska") i kliknąć przycisk "złącz" tuż obok (braaawo dla tłumaczącego :) )

Generalnie programik jest prosty, ale posiada sporo ciekawych funkcji - sam będę powoli rozgryzał co i jak działa, bo w zasadzie jestem dopiero po kilku rozmowach :)

I teraz najważniejsze: program współpracuje z każdym radiem, które da się przerobić tak, aby komputer sterował przełącznikiem nadawanie/odbiór (NIE jest to trudne), ale też działa po spięciu po prostu radia i karty dźwiękowej i ustawieniu w radiu VOX'a - są dedykowane ustawienia. Oznacza to, że można bezproblemowo podpiąć dowolnego PMR'a a kiedy jest potrzebny np. na wyjazd rowerowy, to tylko odpinamy wtyczkę i gotowe. Nie wspominam tu o sytuacjach typu radio na gwarancji :)

Zapewne niejedna osoba czytająca moje wypociny zada pytanie: "Po co takie cudo? Radio to radio a Internet to Internet" Tak - ale co z ludźmi, którzy nie mogą akurat dzisiaj dojechać na spot, a komputer w sieci leży tuż obok? Żaden problem, wpiąć radio na 26,565USB do Sieci i komunikowac się dokładnie tak jak do tej pory. Poza tym można stworzyć własny serwer (jak się znajdzie zapaleniec, to nawet taki stacjonarny, działający 24/7 i wyposażony w radio z anteną 5/8 :) ).

Mam nadzieję, że zainteresowanie wzbudziłem i że Forumowiczki i Forumowicze będą dzięki FRN mogli się komunikować, pomimo niesprzyjającej propagacji, czy braku radia/anteny.
Ja w kazdym razie zaraz zmodyfikuję podpis, bo właśnie przybyło mi nowe radio :D

Pozdrawiam i - do usłyszenia (w eterze i nie tylko - jestem na serwerze polska.r00t.la - też jako Valdyn :) )
 
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 05-10-2009, 21:47   
   expert


A gdzie wersja instalacyjna na Linuxa :?: Wine coś mi tam odpalił, ale nie mam już ochoty dzisiaj z tym walczyć.
 
 
SQ6PNV 



QTH lokator: JO81LC
Dołączył: 10 Cze 2009
Posty: 320
Skąd: Wrocław
Wysłany: 05-10-2009, 21:54   
   mod

   Sprzęt PMR: FRN: www.freeradionetwork.eu


Taak - dobre pytanie, ale niestety nie do mnie - nie jestem autorem programu :D Znając jednak życie, na pewno się znalazł/znajdzie ktoś kto to przeportuje/napisze od nowa - jak w okolicy roku 1995 kombinowałem powoli jakby tu packetRadio uruchomić to najwięcej programów do obsługi tej transmisji znajdywałem na Amigę i unixa (tam oczywiście najwięcej było wariacji na temat obsługi RTTY :D ). Podejrzewam zresztą, że ten programik jest jednym z wielu i zapewne coś się w temacie jeszcze wydarzy - google i inni Forumowicze dadzą radę :D Ostatecznie - zawsze zostaje założenie malutkiej, nie wadzącej nikomu partycyjki z... :D
 
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-10-2009, 07:48   
   expert


Niestety Wine ze streamingiem sobie nie radzi... :(
 
 
SQ6PNV 



QTH lokator: JO81LC
Dołączył: 10 Cze 2009
Posty: 320
Skąd: Wrocław
Wysłany: 07-10-2009, 15:06   
   mod

   Sprzęt PMR: FRN: www.freeradionetwork.eu


Skoro wine nie daje rady - to może osobny komp z winzgrozą do zadań win-only? Sam tak praktykowałem z kilkoma systemami...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka