Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Jakie radio CB w niewielkiej cenie, komfortowe w odsłuchu?
Autor Wiadomość
barti289 



Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 4
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 13-10-2009, 07:48   Jakie radio CB w niewielkiej cenie, komfortowe w odsłuchu?

Na początku witam wszystkich,
Noszę się z zamiarem kupna radia i proszę o radę. Moje warunki:
- radio do użytku prywatnego - średnio ok 2tys. km/miesięcznie - prywatnie
- stosunkowo tanie - max 300zł
- najlepszy stosunek jakość/cena
- wymiary szerokość max 13 cm długość wysokość nieistotne
- by nie szumiało tak jak poprzednie radio (Intek m-110plus) więc na pewno z rf - gainem

Antenkę jaką wybrałem to Sirio AS-100.

Dodam, że radio ma jeździć w VW golf IV 1.9 SDI podaj model silnika pod gdyby ktoś brał pod uwagę zakłócenia i próbował wybrać radio z jakimiś filtrami dobrymi.

Poprawiłem literówki.

Postaraj się tak tytułować wątek, aby jasno wskazywał na zawartość Twojego postu.
[ya1]
Ostatnio zmieniony przez SP3AYA 13-10-2009, 08:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 13-10-2009, 08:37   
   admin


Temat http://radioforum.pl/viewtopic.php?t=207 czytałeś?

W zasadzie sposób podany z pewnym przymrużeniem oka przez Górala, jest jedynym pewnym sposobem wyboru odpowiedniego dla Ciebie radia. Wszytko co ktokolwiek mógłby Ci poradzić jest tylko gdybaniem i bazowaniem na doświadczeniach polecającego. A to wcale nie musi być odpowiednie dla Ciebie.

Po prostu. Jeśli nie pojedziesz do sklepu i nie sprawdzisz danego radia w swoim samochodzie, tak naprawdę nic nie będziesz wiedział, cokolwiek ktokolwiek by tu napisał. Każdy dobry punkt sprzedaży powinien Ci umożliwić taki chwilowy test przed sprzedażą.

Jedyne na co mogę Ci tutaj zwrócić uwagę, to na radia firmy Yosan. Widziałem w praniu modele Turbo i 2204. Ładna modulacja, nie wiem jak z wymiarami. Tego drugiego katuje obecnie shrekolo, podpytaj go o opinię. W/g mnie radio ma niesamowicie poprawny SQUELCH i sprawny układ histerezy. Pozytywnie mnie zaskoczyło to maleństwo. Oczywiście godnych polecenia sprzętów jest więcej, jednak jak napisałem na wstępie, najlepiej dotknąć ich osobiście przed decyzją o zakupie.

barti289 napisał/a:
- stosunkowo tanie

- stosunkowo jakość rośnie wraz z ceną, więc... :bezradny:

Gdyby nie limit wymiarów, warto by się zastanowić nad starymi dobrymi konstrukcjami. Są zdecydowanie bardziej godne polecenia niż współczesna masówka.
 
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-10-2009, 08:58   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


Dobrze utrzymane radio na płycie DNT-CP-01, czyli np. Carat, Strato, Scanner. Cena napewno nie przekroczy 300 PLN (powinno być dużo mniej), a szerokość to 13,5 cm. Poza tym jest całe mnóstwo innych godnych uwagi starszych konstrukcji, które spełniają Twoje założenia. Tym silnikiem nie masz się co martwić, po wyłączeniu ANL i NB nawet bardzo czułe radio nie zbiera z niego zakłóceń.
 
 
barti289 



Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 4
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 15-10-2009, 13:05   

A co chłopaki myślicie o tym radiu??:
http://allegro.pl/item747...om_rzeszow.html
Czy to jakiś wynalazek?? Lepiej się tego nie czepiać??
Ostatnio zmieniony przez SP3AYA 15-10-2009, 19:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 15-10-2009, 13:09   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


barti289 napisał/a:
czy to jakiś wynalazek??


:tak:


barti289 napisał/a:
lepiej się tego nie czepiać??


Zdecydowanie odpuść to sobie.
 
 
predyk 



QTH lokator: KO00LA
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 160
Skąd: Tarnów
Wysłany: 18-10-2009, 15:14   
   Radio CB: Alan 87,President Harry
   Antena CB: Sirio Boomerang 27W,Lemm AT71
   Akcesoria CB: Farun 2060


Wiele współczesnych wynalazków jest nic nie warta. Lepiej sobie zafundować starsze sprawdzoną konstrukcję :tak:
_________________
 
 
bardo 



Dołączyła: 18 Paź 2009
Posty: 6
Skąd: polska
Wysłany: 19-10-2009, 15:28   

Dokładnie tak zrobiłam decydując się na zakup używanego Alana 18. I nie żałuję.

Porównując ze współczesnymi 'świecidełkami' mam naprawdę komfortowy odbiornik i jak dotąd nikt nie narzekał na to co nadaję :)
 
 
barti289 



Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 4
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 29-10-2009, 10:15   

Wczoraj kupiłem cb - pewnie mnie będziecie ganić za wybór ale trudno. Padło na alana 109 i antenę sirio as-100. Teraz próbuje opanować gałkologię czyli RF i SQ. Wiem, ze ustawienia zależą od terenu natężenia sygnałów - czyli generealnie miasto czy trasa. Ale jak macie ustawionego zazwyczaj alana?? Czytałem temat o ustawienieniu RF i SQ na tej stronie - ale teraz pytam konkretnie o alana 109.
Wrażenia po przejechaniu 50km.
- twardy kabel od gruszki
- cichy głośnik - ale radio zamontuje w podłokietniku - głośnik nie będzie przesłonięty niczym więc spokojnie wystarczy
- szumy można wyciąć i słyszeć tylko wyraźne sygnał - ale nie wiem czy za bardzo nie wycinam - stąd pytanie powyżej
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 29-10-2009, 11:52   
   admin


barti289, jeszcze raz powtórzę. Nie ma czegoś takiego jak konkretne ustawienia RF-gaina i SQ dla żadnego radia. Jeśli gdziekolwiek przeczytasz, że ktokolwiek każe Ci ustawić jedno np. na godzinę 9, a drugie na 12, bo on tak ma [nawet jeśli jest to takie radio jak Twoje], każ mu się popukać w czoło.

Każde radio pracuje w innych warunkach. Z inną anteną, postawioną w innym miejscu, z innym montażem. Odbierasz i nadajesz w odmiennym terenie.

Masz radio i antenę. Wiesz jak się nimi posługiwać. Wiesz do czego służą i jak działają poszczególne pokrętła. Pobaw się kilkanaście minut w różne ustawienia - jak to robić masz jasno napisane w innym wątku. Zapewniam Cię, że już po kilku minutach będziesz lepszym ekspertem od swojego radia niż my, którzy nigdy takiego nie mieliśmy w rękach. Do dzieła. Trochę wiary w siebie :)

barti289 napisał/a:
- twardy kabel od gruszki

Dobry kabel, giętki w każdych warunkach kosztuje ok. 30 zł. Można wymienić ;)

barti289 napisał/a:
- cichy głośnik

Za niewielkie pieniądze można dokupić zewnętrzny głośnik, którym posługują się wszyscy chcący mieć dobry odsłuch. Nawet w radiach z najwyższej półki się przydaje. Najlepsze są takie pochodzące od zestawów głośnomówiących Nokii oznaczone HFS-12. Mam i nie zamienię na żaden inny. Dostępny na allegro bez problemów nawet za 10-20 zł.

barti289 napisał/a:
kupiłem cb - pewnie mnie będziecie ganić za wybór

Nie będziemy. Radio ani najlepsze, ani najgorsze jak na początek. Jeśli załapiesz bakcyla, każde jakie by nie było będziesz chciał wymienić na jeszcze lepsze. A jeśli tylko jako antymisiek, wystarczy w zupełności.

Pozdrawiam i życzę najgorszych objawów choroby zwanej radiomanią :] :ok:
 
 
 
barti289 



Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 4
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 29-10-2009, 12:43   

Dzięki [ :cisza: ya1] wielkie za pomoc i opinie - na pewno zostanę na forum i mimo małego doświadczenia będę starał się pomagać i wypowiadać w niektórych wątkach. :)
Ostatnio zmieniony przez SP3AYA 29-10-2009, 13:37, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 29-10-2009, 13:36   
   admin


Po pierwsze primo - nie ma za co :zawstydzony: Czyż nie po to są fora?
Po drugie primo - a to już zależy od Ciebie i Twoich chęci :) Czytaj, nabieraj doświadczenia. Pytaj jak nie wiesz. Podobno niema głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. My tez na tym skorzystamy. Ja najwięcej się nauczyłem, szukając odpowiedzi na pytania innych ;) [No dobra, niema tak różowo, na pytania do których odpowiedzi leżą na wyciągnięcie ręki, nie reagujemy zgodnie z intencją pytającego :] ]
Na drodze więcej słuchaj, mniej gadaj [kultura przede wszystkim, często będziesz niestety świadkiem mocno niecenzuralnych wypowiedzi]. Jak chcesz pogadać - na pewno znajdziesz w okolicy parę stacji bazowych, które z przyjemnością dołączą Cię do kółeczka. W ten sposób nabierzesz prawidłowych nawyków w pracy na radiu. A przetestować radio i jego montaż możesz tylko w ten sposób. Jakiekolwiek raporty od mobili zawsze wyglądają w ten sposób: "Dobrze Cię słychać kolego", choćbyś rzęził i piszczał z głośnika wniebogłosy :] :[

No i to wszystko. Powodzenia na nowej drodze życia :]
 
 
 
Bodek 



Dołączył: 27 Gru 2009
Posty: 1
Skąd: Enschede Holland
Wysłany: 27-12-2009, 20:28   
   Radio CB: Alan 48
   Antena CB: Sirio ML145


Podepnę się do tematu. ya1 wspominałeś o sprawnym układzie histerezy w jednym z radii.

W opisie jednego ze sklepów podają że jest to układ blokady szumów SQUELCH z histerezą automatycznie kompensującą zaniki sygnałów. Na ile taki układ pomaga w odsłuchu słabych sygnałów?
_________________
Pozdrawiam
 
 
predyk 



QTH lokator: KO00LA
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 160
Skąd: Tarnów
Wysłany: 30-12-2009, 09:55   
   Radio CB: Alan 87,President Harry
   Antena CB: Sirio Boomerang 27W,Lemm AT71
   Akcesoria CB: Farun 2060


O ile wiem to histereza sprawia że SQ nie urywa sygnału kiedy ten staj esie słabszy do czasu aż trwa nośna.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka