Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP Pomógł: 8 razy Dołączył: 01 Cze 2008 Posty: 6870
Wysłany: 13-11-2009, 03:18
I jeszcze trochę jasności w temacie To samo, ale trochę inaczej.
"Modulacja skrośna - występuje gdy silne sygnały obcych stacji znajdujące się w pasmie przenoszenia odbiornika powodują przesterowanie i przytłumienie wejścia odbiornika. Przytykanie wejścia objawia się w postaci pasożytniczej modulacji nałożonej na sygnał użyteczny.
Intermodulacja - jest to sytuacja występująca często przy odbiorze słabego sygnału w sąsiedztwie silnego nadajnika. Jeżeli obcy nadajnik nadaje na innej częstotliwości (odległej od sygnału właściwego - na tyle odległej, że nie bierzemy pod uwagę wpływu selektywności) to jego silny sygnał, powoduje nieliniową pracę elementów wejściowych. W konsekwencji powstawanie produktów mieszania sygnałów wejściowych. W efekcie w odbiorniku pojawiają się nowe sygnały, (w rzeczywistości nie istniejące) utrudniające i maskujące odbiór słabych sygnałów."
Jest to cytat, ale z cytatu, niestety nie podano źródła.
QTH lokator: KO00LA Pomógł: 1 raz Dołączył: 18 Sie 2009 Posty: 160 Skąd: Tarnów
Wysłany: 10-12-2009, 12:09
Radio CB: Alan 87,President Harry Antena CB: Sirio Boomerang 27W,Lemm AT71 Akcesoria CB: Farun 2060 Radio KF: brak Sprzęt PMR: brak
Ja znalazłem jeszcze coś o intermodulacji:
Intermodulacja jest to mieszanie się w odbiorniku dwóch silnych lokalnych sygnałów (zwykle stacji radiofonicznych UKF FM) dając w efekcie jeszcze dwa sygnały - wirtualne (tylko słyszalne w naszym radiu - nie są fizycznie w eterze) o wartosciach:
Fl=(Fa-Fb)+Fa oraz Fl=(Fa-Fb)-Fb
gdzie:
Fa i Fb to częstotliwosci stacji (Fa wyższa a Fb niższa).
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum