Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: SP3AYA
13-10-2009, 00:44
Różne usytuowanie cewki
Autor Wiadomość
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 12-10-2009, 22:10   
   admin


susel napisał/a:
Teoretyczne różnice postaram się opisać w późniejszym czasie

Trzymam za słowo ;)

predyk napisał/a:
cewka powinna byc na górze a nie na dole?
Defcio napisał/a:
u góry jest wysokie napięcie i pojemnosci międzyzwojowe tłumią przez co trochę tracimy na sprawnosci.

Pamiętam, że kiedyś grzebiąc po necie, natrafiłem na zdanie, że właśnie antena z cewką na górze miałaby największą sprawność i tylko ze względów wytrzymałościowych [opór powietrza w mobilówkach] anteny nie są tak konstruowane...
 
 
 
lukaszkrucz 



Znak CB: Łukasz Z
QTH lokator: JO90IH
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Sie 2009
Posty: 10
Skąd: Gliwice
Wysłany: 12-10-2009, 23:18   
   Radio CB: Intek H-520
   Antena CB: Baza: własna myśl techniczna, Mobil: CTE ML-145
   Akcesoria CB: Dużo tego...
   Radio KF: Baofeng UV-3R
   Sprzęt PMR: Baofeng UV-3R


Wydaje mi się ...mogę się mylić... ale skoro cewka jest tzw. "skrótem elektrycznym" anteny, to lepiej gdy jest umieszczona wyżej aniżeli podstawa anteny. Prawda jednak, iż jest to najdelikatniejszy element urządzenia i jej umiejscowienie na szczycie jest niewskazane (antenki samochodowe) choć spotyka się takie z cewką po środku (sam złamałem takie dwie). Zresztą sam fakt, że im antena wyżej tym lepsza skutecznośc... doskonale wyjaśnia :) całość zagadnienia :)

...tak wiem, że nie było mnie tutaj wieki ...praca mnie wykończyła... ale obiecuję się poprawić.
_________________
73!
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 13-10-2009, 06:09   

Pamiętacie takie "śmieszne" antenki o długości 130cm które nazywały się dv27? Przypomnijcie sobie ich wydajność względem tradycyjnych "batów" podobnej długości. ;)
 
 
Defcio 



Znak KF: brak
Znak CB: P 15374
QTH lokator: JO82BH
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sie 2009
Posty: 90
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 13-10-2009, 07:47   
   Radio CB: Midland 77-092, Onwa K6111b, Onwa MK1,Albrecht 4200


Bo cewka u góry ma najwięcej zwojów i muszą być blisko siebie, aby było ich możliwie mało, co daje starty znacznie większe, niż zwoje cewki u dołu anteny, lecz samo miejsce wypromieniowania energii jest dużo bardziej korzystne, bo dalej od karoserii i ziemi.
Ostatnio zmieniony przez SQ3RPG 13-10-2009, 20:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
susel 



Znak KF: SQ7SUS
QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-10-2009, 09:11   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)
   Radio KF: Yaesu FT-100D
   Antena KF: DWZO
   Akcesoria KF: Yaesu FC-20


ya1 napisał/a:
Pamiętam, że kiedyś grzebiąc po necie, natrafiłem na zdanie, że właśnie antena z cewką na górze miałaby największą sprawność i tylko ze względów wytrzymałościowych [opór powietrza w mobilówkach] anteny nie są tak konstruowane...


I tak, i nie. Takie anteny są konstruowane, jednak nie powiedziałbym, że mają "największą sprawność" ;)


Defcio napisał/a:
Bo cewka u góry ma najwiecej zwojów i muszą być blisko siebie aby było ich możliwie mało


To "najwięcej" czy "możliwie mało" :?:


Defcio napisał/a:
co daje starty znacznie wieksze niż zwoje cewki u dołu


Dlaczego :?:


Defcio napisał/a:
samo miejsce wypromieniowania energi jest dużo bardziej korzystne bo dalej od karoserii i ziemi


Ale pod dużo mniej korzystnym kątem.
 
 
Defcio 



Znak KF: brak
Znak CB: P 15374
QTH lokator: JO82BH
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sie 2009
Posty: 90
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 13-10-2009, 13:04   
   Radio CB: Midland 77-092, Onwa K6111b, Onwa MK1,Albrecht 4200


Zwojów jest dużo więcej, niż w antenach dolnocewkowych, bo promiennik za cewką jest krótki i trzeba go sporo przedłużać elektrycznie, dlatego układa się zwoje blisko siebie aby zmniejeszać rezystancję drutu.

Rośnie rezystancja i straty na ciepło, blisko ułożone druty dają większe pojemności międzyzwojowe, co prowadzi do elektrycznego skracania anteny, czyli jakby przeciwdziała teoretycznej cewce, a większa realna liczba zwojów znowu prowadzi do zwiększenia rezystancji drutu, anteny górnocewkowe mają najmniejszą dozwoloną moc nadawczą, mają niską sprawność elektryczną a dużą praktyczną.

Kątu nadawczego nikt chyba nie zmierzył, ale bardzo chciłabym zobaczyć prawdziwe wyniki na poligonie antenowym.

Poprawiłem literówki. [susel]
Ostatnio zmieniony przez susel 13-10-2009, 14:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
susel 



Znak KF: SQ7SUS
QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-10-2009, 13:58   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)
   Radio KF: Yaesu FT-100D
   Antena KF: DWZO
   Akcesoria KF: Yaesu FC-20


Defcio napisał/a:
układa się zwoje bliko siebie aby zmniejeszać rezystancję drutu


Rezystancja pozostaje taka sama niezależnie od odległości pomiędzy zwojami.


Defcio napisał/a:
anteny górnocewkowe mają najmniejszą dozwoloną moc nadawczą, mają niską sprawność elektrzynaczą a dużą praktyczną

Ich sprawność elektryczna zależy od wielu różnych czynników i może być większa niż niektórych anten dolnocewkowych, a sprawność praktyczna również jest dyskusyjna, ponieważ tak naprawdę promieniuje tylko "świński ogonek" ponad cewką dodatkowo w dużej części pod dużym kątem w kosmos. Wadą jest również ciężar cewki umieszczony dosyć wysoko, a jedyną zaletą zmniejszenie wpływu ziemi i przeciwwagi na pole elektromagnetyczne wytwarzane przez taką antenę i wysyłanie wiązki pola z większej wysokości, niż w klasycznych antenach dolnocewkowych.
 
 
Defcio 



Znak KF: brak
Znak CB: P 15374
QTH lokator: JO82BH
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sie 2009
Posty: 90
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 13-10-2009, 17:59   
   Radio CB: Midland 77-092, Onwa K6111b, Onwa MK1,Albrecht 4200


Nie zrozumiałeś mnie, jak odległości między zwojowe są większe to spada indukcyjność a wtedy trzeba dołożyć ilości zwojów aby ją zrównoważyć przez co rosną straty mocy w rezystancji.

Z tym wysokim kątem promieniowania to niewiadomo.. ale co do innych wad to 100% racji, jedyna zaleta to tak jak piszemy odległość pola elektrycznego od przeciwwagi i ziemi. Właściwie takie anteny sprawdzają się tylko w mobilach i w ręczniakach bo te stacje są metr z kawałkiem ponad ziemią.
 
 
susel 



Znak KF: SQ7SUS
QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-10-2009, 19:33   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)
   Radio KF: Yaesu FT-100D
   Antena KF: DWZO
   Akcesoria KF: Yaesu FC-20


Defcio napisał/a:
Nie zrozumiałeś mnie, jak odległości między zwojowe są większe to spada indukcyjność a wtedy trzeba dołożyć ilości zwojów aby ją zrównoważyć przez co rosną straty mocy w rezystancji.


Pod tym względem tak, ale moim zdaniem są to pomijalne straty, dużo większe powoduje mała dobroć takiej cewki.
 
 
Defcio 



Znak KF: brak
Znak CB: P 15374
QTH lokator: JO82BH
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sie 2009
Posty: 90
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 14-10-2009, 15:11   
   Radio CB: Midland 77-092, Onwa K6111b, Onwa MK1,Albrecht 4200


Myślę że dobraoć jest całkiem dobra bo pasmo pracy takiej anteny jest bardzo wąskie, oczywiscie nie tak dobra jak gruba cewka z performera itp.:)
 
 
predyk 



QTH lokator: KO00LA
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 160
Skąd: Tarnów
Wysłany: 05-11-2009, 13:59   
   Radio CB: Alan 87,President Harry
   Antena CB: Sirio Boomerang 27W,Lemm AT71
   Akcesoria CB: Farun 2060
   Radio KF: brak
   Sprzęt PMR: brak


Wpadłem na jeszcze jedna może głupią myśl. Skoro anteny z cewką ma górze mają lepszy kąt promieniowania to gdyby powiesić taka antenę do góry nogami to co by się stało? Patrzę na to jak ja miałem antenę mobilową na uchwycie na balkonie. Chodzi o to że taka antena by miała punkt zasilania też do góry. To wiązka promieniowania szła by w glebę czy też do góry tylko pod mniejszym kątem?

Marcin, weź Ty raz na jakiś czas wrzuć do swoich zdań po przecinku... [ya1]
_________________
Ostatnio zmieniony przez SP3AYA 05-11-2009, 16:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Defcio 



Znak KF: brak
Znak CB: P 15374
QTH lokator: JO82BH
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sie 2009
Posty: 90
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 06-11-2009, 12:29   
   Radio CB: Midland 77-092, Onwa K6111b, Onwa MK1,Albrecht 4200


Oglądając charakterystyki anten na masztach kilkudziesięciometrowych i w teoretycznej, wolnej przestrzeni widać, że ziemia pochłania fale radiowe. Wiązka szła by w dół ale została by pochłonięta szybko przez ziemią, co by dawało silny sygnał na bliskie odległości ale na kilometry byłoby słabo, bo wszystko zostało by zmarnowane przy gruncie.
Najsprawniejszą anteną w ogóle jest dipol lub kilka dipoli ułożonych nad sobą. Żadna antena pionowa zasilana od dołu nie ma z takim zestawem startu, choć kolinearne dipole półfalowe są bliskie ideału, np. pała radmorowska długa - nie ma na rynku sprawniejszej anteny mimo tego, że na diamondach X-700 wypisują kosmiczne zyski [jest to oszustwo]. Jeśli kogoś stać, to lepiej zamontować 4 dipole i połączyć je dzielnikiem mocy. Odległość między środkami dipoli wynosi średnio 0,4 długości fali.

Poprawiłem [marti101]
Ostatnio zmieniony przez SQ3RPG 10-11-2009, 13:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka