Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
CTE Boston
Autor Wiadomość
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-03-2010, 22:38   CTE Boston
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


Zachęcony wynikami naszego testu anten i opinią Górala postanowiłem nabyć drogą kupna antenę CTE Boston. Jak się okazało antena wymagała drobnych poprawek i wymiany promiennika, po drobnych problemach antena w sobotę dumnie stanęła na mojej przeciwwadze.
I co się okazało :?: Do dziś jestem zaskoczony pracą tej anteny, pomimo długości 170 cm słyszy tyle co jej dłuższe (2m) siostry, subiektywnie nawet troszkę więcej przy bardzo dobrym odfiltrowaniu sygnałów DC. Nadawczo jak na swoją długość całkiem przyzwoicie (np. dzisiaj mobil - mobil ~40km).
W związku z powyższym rodzi się w mojej głowie pytanie: czemu tak prosta konstrukcyjnie antena o klasycznej budowie pracuje tak dobrze zostawiając za sobą daleko w tyle swoich rywali :zakrecony: :hm: Na pierwszy rzut oka to przecież taka ML'ka z trochę innym mocowaniem promiennika i dłuższa o kilkanaście cm, nic więcej, więc gdzie cała tajemnica :zdziwko: I czemu CTE już nie produkuje takich anten, tylko trzeba je "zdobywać" z 2 ręki :?:

Jeżeli ktoś znalazłby w swoich zasobach jakiś katalog CTE z dawnych czasów z parametrami tej anteny byłbym wdzięczny, gdyby wkleił go w tym temacie. Jak troszkę pogoda się poprawi zrobię fotki tej anteny i również umieszczę w tym temacie, jak narazie muszę się nacieszyć jej widokiem i sygnałem z niej płynącym :Z
 
 
YANKES 



Znak CB: 161OLA02
QTH lokator: KO02MF
Artykułów/Recenzji: 1
Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 39
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-03-2010, 18:34   
   support

   Radio CB: Alan 18, Realistic TRC-449, Radmor 3013 Alan 38
   Antena CB: Gamma IIR
   Akcesoria CB: SWR Daiwa CN-101L


Ja tą antenę wykonałem 5 lat temu od podstaw według opisu, który kolega przedyktował mi przez radio. Nie uniknąłem pewnych rozbieżności, ale po pewnym czasie je skorygowałem i antena dumnie stanęła po środku balustrady o długości 5m. I jakie było zdziwienie korespondentów, kiedy musiałem się tłumaczyć, że to z czego nadaję to nie jest antena bazowa :haha: Fakt, że wysokość robi swoje, bo była zainstalowana 40m nad ziemią, ale mimo wszystko jestem pełen podziwu, gdyż bez najmniejszego problemu robiłem łączności na dystansach rzędu 40 km, a gdy przyszła propagacja to i w paśmie 10m pracowała ona przyzwoicie, umożliwiając łączności rzędu 3000km. Po pewnym czasie zamieniłem promiennik stalowy na rurkę aluminiową o średnicy 10mm, dzięki czemu zyskałem na szerokopasmowości, redukując jednocześnie długość anteny. I wcale nie wpłynęło to na jej osiągi. Myślę więc, że przy odrobinie samozaparcia można by samemu wykonać tą antenę w oparciu o fabryczne elementy anten mobilowych.
_________________
73!
Janek
SQ5NBR
161OLA029
 
 
SQ6KBW 



Znak CB: 161AT354
QTH lokator: JO80DT
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Sie 2009
Posty: 116
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 07-03-2010, 18:56   Re: CTE Boston
   Radio CB: Alan 87, Ranger RCI 2950, Cobra 10 Plus, Alan 28 (RIP)
   Antena CB: Danita B 27
   Akcesoria CB: Pan DM432MT, Sadelta EM Pro i EM Plus Classic


susel napisał/a:
Jeżeli ktoś znalazłby w swoich zasobach jakiś katalog CTE z dawnych czasów z parametrami tej anteny byłbym wdzięczny, gdyby wkleił go w tym temacie.


Proszę bardzo. Na zdjęciu Boston w towarzystwie koleżanek i kolegów, a poniżej tabelka z parametrami. Katalog CTE z 1993 roku.


 
 
 
YANKES 



Znak CB: 161OLA02
QTH lokator: KO02MF
Artykułów/Recenzji: 1
Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 39
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-03-2010, 19:35   
   support

   Radio CB: Alan 18, Realistic TRC-449, Radmor 3013 Alan 38
   Antena CB: Gamma IIR
   Akcesoria CB: SWR Daiwa CN-101L
















Pozwoliłem sobie wrzucić fotki karkasu cewki anteny Boston, pierwsze co się rzuca w oczy, w porównaniu z ML-145, to cewka która jest nawinięta drutem srebrzonym, a nie miedzianym. Sam karkas ma konstrukcję identyczną, więc małym nakładem środków można sobie bostona zrobić samemu :tak: Wrzuciłem też zdjęcia przeciwwag, które można było do tej anteny zastosować, znacznie poprawiają szerokopasmowość anteny.

Widzę, że fotki nie za bardzo chcą się otwierać, przynajmniej w mojej przeglądarce, więc zamieszczam linki bezpośrednie

Przeedytowałem, fotki już są ;)
[susel]
_________________
73!
Janek
SQ5NBR
161OLA029
Ostatnio zmieniony przez susel 07-03-2010, 19:55, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-03-2010, 19:42   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


YANKES napisał/a:
według opisu, który kolega przedyktował mi przez radio


O tym opisie słyszałem już dawno, jednak nigdzie nie mogłem go znaleźć :(


YANKES napisał/a:
Myślę więc, że przy odrobinie samozaparcia można by samemu wykonać tą antenę w oparciu o fabryczne elementy anten mobilowych.


Nie twierdzę, że nie. Ale mi akurat udało się zdobyć taką i odbudować do stanu praktycznie sklepowego za 100 PLN, więc narazie kopii wykonywał nie będę :cwaniak:


arek354 napisał/a:
Proszę bardzo. Na zdjęciu Boston w towarzystwie koleżanek i kolegów, a poniżej tabelka z parametrami. Katalog CTE z 1993 roku.


arek354 :padam: :padam: :padam: W oryginale ta antena miała czarny promiennik :?: Ja wszystkie widziałem ze srebrnym :zakrecony:


YANKES napisał/a:
Pozwoliłem sobie wrzucić fotki karkasu cewki anteny Boston


Coś ich nie widzę :(
 
 
YANKES 



Znak CB: 161OLA02
QTH lokator: KO02MF
Artykułów/Recenzji: 1
Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 39
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-03-2010, 19:48   
   support

   Radio CB: Alan 18, Realistic TRC-449, Radmor 3013 Alan 38
   Antena CB: Gamma IIR
   Akcesoria CB: SWR Daiwa CN-101L


No jakiś błąd musi być, że się nie chcą otwierać, ale można też link kliknąć.

A opisu nie znalazłeś, bo kolega rozbierając tą antenę, mówił mi co ma w środku, a nie czytał opis z jakiegoś forum. I nikt tego nie utrwalił. :cwaniak:
_________________
73!
Janek
SQ5NBR
161OLA029
 
 
max 



Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 86
Wysłany: 25-03-2010, 13:08   

YANKES napisał/a:
Wrzuciłem też zdjęcia przeciwwag, które można było do tej anteny zastosować, znacznie poprawiają szerokopasmowość anteny.

Tylko szerokopasmowość? A jak z innymi sprawami? Mają wpływ na jakość odbioru lub zasięg?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka