Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przeróbka małego odbiornika FM - dodanie wejścia AUX
Autor Wiadomość
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 25-03-2010, 22:21   Przeróbka małego odbiornika FM - dodanie wejścia AUX
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


Witam. Jako że dział ELEKTRONIKA, pomyślałem że mogę dodać tutaj swój temat.
Mam takie radio, typowo na rower i tam go też używam. Odbiera niestety słabo, poza miastem na oryginalnej sprężynce w środku nic nie usłyszę, ale po podpięciu "anteny zewnętrznej" jeśli tak to mogę nazwać, działa. :)

Ale nie o to mi chodzi. Z czystej ciekawości chciałbym dorobić sobie wejście AUX, czyli podpinać np. telefon czy odtwarzacz mp3. Samo podpięcie się pod głośnik oczywiście daje efekt co najmniej mizerny. Czy mogę i gdzie wpiąć się w płytkę aby uzyskać w miarę przyzwoity efekt? Najlepiej aby działało to również w fabrycznym wyłącznikiem-regulacją głośności. Tylko że wtedy potrzeba zapewne dorobić jakiś przełącznik, ale wyłączył on odbiór stacji radiowych i żebym mógł słuchać swojej muzyki i regulować natężenie głośności.

Co powiecie na to szanowni elektronicy? :D

(tam jak widać kabelek zasilania "-" jest odlutowany, nie trzeba mi tego mówić :P , a ten dodatkowy przewód przy sprężynie-antenie wychodzi na zewnątrz, abym mógł poprawić sobie odbiór podpinając antenę)

 
 
 
susel 



Znak KF: SQ7SUS
QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26-03-2010, 09:05   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)
   Radio KF: Yaesu FT-100D
   Antena KF: DWZO
   Akcesoria KF: Yaesu FC-20


Dać się da, ale czy efekt będzie tego wart :?: Damian podaj mi dokładne oznaczenia tych 2 układów scalonych, to postaram się poszukać ich aplikacji i coś podpowiedzieć ;)
 
 
YANKES 



Znak KF: SQ5NBR
Znak CB: 161OLA02
QTH lokator: KO02MF
Artykułów/Recenzji: 1
Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 39
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26-03-2010, 13:44   
   support

   Radio CB: Alan 18, Realistic TRC-449, Radmor 3013 Alan 38
   Antena CB: Gamma IIR
   Akcesoria CB: SWR Daiwa CN-101L
   Radio KF: Kenwood TS-440, Radmor 3033/2m, 3045/70cm itp
   Antena KF: Radmor 3089/2m, Radmor 30821/70cm
   Akcesoria KF: Alan KW-520
   Sprzęt PMR: Brak


Najprościej dorobić przełącznik przy potencjometrze głośności, tak, aby odłączać sygnał z radia, i dołączać w to miejsce sygnał zewnętrzny, zachowując jednocześnie regulację. Odłączyć trzeba skrajną nóżkę potencjometru, przeciwną do masy i to będzie wejście sygnałowe. Przy odrobinie samozaparcia możesz użyć gniazdka jack 3,5mm, które w momencie włożenia wtyku, samo rozłączy sygnał z radia i nie będzie potrzebny przełącznik. Na razie rzuciłem pomysł, pokombinuj sam, jak to wykonać, jak będziesz miał problemy, to napisz, narysuję schemat.
_________________
73!
Janek
SQ5NBR
161OLA029
Ostatnio zmieniony przez YANKES 26-03-2010, 13:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 26-03-2010, 15:27   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


O właśnie chodzi o coś takiego co YANKES pisze. Chodź samego JACKa nie będę w radiu montował a jedynie wyjście na kablu, złączkę i kabel do chociażby sakwy co to by tam leżało źródło dźwięku :)

Oznaczenie dużego układu PS-2086A i jakaś data poniżej, pewnie nie ważne ale... 2004 06 09.

Małego układu oznaczenia nie widzę a wyjąć płytki nie mogę bo potencjometr skutecznie ją trzyma. Musiałbym pewnie rozlutować a i czy to wystarczy nie wiem. W każdym razie przy wyjściu przewodów z małej płytki są następujące oznaczenia:
brązowy - J30
czerwony - J26
pomarańczowy - J27
żółty - J28

Czy efekt tego wart? Zobaczymy :super:

Miernika nie mam nawet najprostszego, ale co ciekawe przy WYŁĄCZONYM radiu 90% układu ma prąd, a do potencjometru dochodzi on na żółtym i pomarańczowym przewodzie. Po włączeniu radia nie ma prądu 80% układy, przy potencjometrze również. Ale to sprawdzane tylko LEDem. :tak:

Edycja. Przewód brązowy idzie na układzie tam gdzie jest "-" z zasilania. Czyli zapewne musiałbym kombinować z przewodem żółtym?

EDIT

Koledzy, może to i proste, ale bez pomocy YANKESa nie wiem czy odważyłbym się coś dłubać. Dzięki bardzo :super:

Sytuacja jest następująca: Podpinając + i - do przewodów żółtego i czerwonego mamy piękny dźwięk wychodzący z głośnika. Gdybym zamiast czerwonego podpiął się pod pomarańczowy są wielkie zniekształcenia, o co chodzi nie wiem, ale nie szczególnie mnie to teraz interesuje. A więc wiem gdzie mam się wpiąć.
Teraz co będzie [dla mnie samego] trudniejsze, proszę podpowiedzcie co mam przeciąć wyłącznikiem, czyli aby do głośnika nie wchodziły stacje radiowe a tylko moja muzyka? Jeśli i to uda mi się zrobić to będę bardziej niż szczęśliwy :super:

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez SP3AYA 26-03-2010, 22:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-03-2010, 11:14   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


Mały postęp.

Poczytałem trochę Elektrodę i teraz zastanawiam się czy dobrym pomysłem jest wpinać się pod potencjometr, czy może wpiąć się w płytkę do układu TDA 2822. Z tego co zrozumiałem, jak podepnę się pod wejście tego układu to będzie to tak samo grało, a nie będę miał problemów z wyłączeniem radia. Przed wejściem do tego układu zastosuję przełącznik.

Płytka - wyłącznik - wejście układu. I będę mógł wtedy odciąć zapewne radio?

Albo jak coś takiego jest to przełącznik dwu pozycyjny. Wejście układu - AUX/Radio

Tutaj info o układzie (pdf): KLIK
Wejścia to są nóżki 5, 6, 7 i 8. Ale pod którą mam podpiąć moją mp-trójkę? Czyli jeden sygnałowy, a masa gdzie?

No i przede wszystkim czy dobrze kombinuję? :niepewny:

Masę po prostu do nóżki 4, a wejście które? I tak aby odciąć radio... :/
 
 
 
YANKES 



Znak KF: SQ5NBR
Znak CB: 161OLA02
QTH lokator: KO02MF
Artykułów/Recenzji: 1
Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 39
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-03-2010, 22:37   
   support

   Radio CB: Alan 18, Realistic TRC-449, Radmor 3013 Alan 38
   Antena CB: Gamma IIR
   Akcesoria CB: SWR Daiwa CN-101L
   Radio KF: Kenwood TS-440, Radmor 3033/2m, 3045/70cm itp
   Antena KF: Radmor 3089/2m, Radmor 30821/70cm
   Akcesoria KF: Alan KW-520
   Sprzęt PMR: Brak


Włączając się pod potencjometr też odłączysz radio i będziesz miał regulację głośności. Ze zdjęć i tak nie bardzo widać które kolory są do czego, więc na czuja musisz. W każdym razie dwa z tych przewodów są do wyłączania zasilania i tych nie powinieneś ruszać. Generalnie masa to jest "-" więc tutaj nie będziesz miał problemu. Sygnał powinieneś podać chyba na żółty albo pomarańczowy, ale za to już głowy nie dam.
_________________
73!
Janek
SQ5NBR
161OLA029
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-03-2010, 23:51   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


Ogólnie to jest tak... Podpinam się pod czerwony i żółty. Z czego na żółtym powinna być masa. Oczywiście chodzi mi o wejście na mp-trójkę. Jak odepnę brązowy to nie ma nic, jak odepnę pomarańczowy to już nie pamiętam, chyba LED się zapalał, ale radio nie grało.

Jak podepnę telefon, to radio niby się wycisza, wręcz do zera. Nie wiem czym to jest spowodowane. Lecz jak bym się wsłuchał to lekko słychać radio. I chodziło mi o to aby je całkiem "odpiąć" np. wyłącznikiem.

Chodź z drugiej strony może niepotrzebnie dokładam sobie roboty, ale chciałem mieć w 100% prawidłowo zrobione.

Walczyłem dzisiaj z tym radiem, wyciągałem ten układ, ale więcej czasu i nerwów straciłem niż to było warte i do niczego nie doszedłem w końcu. Na szczęście po złożeniu działa :)

Czyli sytuacja jest taka: wiem gdzie się wpiąć z wejściem AUX. Nie wiem jak "odpiąć" odbiór radia. :)
 
 
 
YANKES 



Znak KF: SQ5NBR
Znak CB: 161OLA02
QTH lokator: KO02MF
Artykułów/Recenzji: 1
Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 39
Skąd: Warszawa
Wysłany: 29-03-2010, 19:58   
   support

   Radio CB: Alan 18, Realistic TRC-449, Radmor 3013 Alan 38
   Antena CB: Gamma IIR
   Akcesoria CB: SWR Daiwa CN-101L
   Radio KF: Kenwood TS-440, Radmor 3033/2m, 3045/70cm itp
   Antena KF: Radmor 3089/2m, Radmor 30821/70cm
   Akcesoria KF: Alan KW-520
   Sprzęt PMR: Brak


Mam taki pomysł. Wpadnij do mnie do serwisu, adres znasz ;) i pokaże Ci co i jak, drogą opisów tekstowych ciężko będzie to wytłumaczyć. Daj znać tylko na priv, kiedy będziesz, żebym ja też wtedy był :D
_________________
73!
Janek
SQ5NBR
161OLA029
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka