* Żyła wewnętrzna Linka z drutów miedzianych ( Cu 7 x 0.45 mm ) , średnica całkowita Ø 1.35 mm
* Dielektryk Spieniony fizycznie PE, średnica Ø 3.60 mm
* Ekran (żyła zewnętrzna ) Dwustronna folia Al-PET-Al + 80% oplot z ocynowanej Cu
* Powłoka zewnętrzna PE, średnica całkowita Ø 5.4 mm , kolor czarny
Używa ktoś tego kabla? Jest tani, a przynajmniej na papierze ma zachęcające dane, w tym dość niską tłumieność.
Mam w ręku próbkę i przynajmniej biorąc na wygląd, trochę mnie rozczarowuje w porównaniu z RG58 którego używam do podobnych celów. Żyła gorąca gruba i solidna na oko. Żyła zewnętrzna wykonaną z folii aluminiowej i dość rzadkiej plecionki z miedzi ocynkowanej. Potrzebny mi do instalacji terenowych, gdzie nie ma potrzeby i możliwości używania grubych kabli niskostratnych. Na pewno teoretycznie jest lepszy od mojego RG58 [kilka odcinków, różnych producentów które wystarczająco dobrze się sprawdzają na używanych przeze mnie odległościach], ale na ile ma sens podmiana na ten RF5 [tylko taki mogę teraz na szybko przed wyjazdem na zlot, dostać w mojej okolicy].
Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP Pomógł: 8 razy Dołączył: 01 Cze 2008 Posty: 6870
Wysłany: 27-04-2010, 08:56
No właśnie w tym problem... To górne zdjęcie bardziej oddaje rzeczywisty wygląd tego co dostałem do ręki. Oplot przypomina taki jaki się spotyka w kabelkach RG58 montowanych w tanich antenach made in China.
Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP Pomógł: 8 razy Dołączył: 01 Cze 2008 Posty: 6870
Wysłany: 28-04-2010, 20:44
Dzięki Mariusz. Mam dostęp do doskonałych kabli RG58, ale potrzebuję coś cienkiego, o lepszych parametrach niż one.
Gdyby chodziło tylko o KF, nie robiłbym problemu. Ale np. na 144-430 MHz wolałbym mieć coś o mniejszym tłumieniu. Oczywiście na dzień bieżący pracuję na RG58 na wyjazdach i jakoś to leci. Jednak na przyszłość, kiedy przyjdzie mi ciągnąć kilkadziesiąt metrów kabla [10 m maszt + droga do namiotu, który wcale nie musi stać pod masztem], od jakiegoś kierunku na górze do radia i będzie mi zależało na ciekawszych łącznościach - może się okazać, że te parę dB straty będzie decydujące. Z drugiej strony nie uśmiecha mi się targać na każdy zlot grubego 10 mm kabla typu RG213 lub RF10.
Z naszych doświadczeń wynika, że potrzeba 30-40 m linii zasilającej, która czasem wchodzi do kwatery bez problemu [latem namiot], a czasem trzeba ją puścić przez niedomknięte okno [np. agroturystyka zimą]. Potrzeba więc lekkiego, cienkiego kabla o jak najlepszych parametrach.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum