Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Dipol wielopasmowy
Autor Wiadomość
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 10-05-2010, 10:09   

Z racji tego że delta wydawała się mało wszechstronna, na wyjazd do Brudnowa postanowiliśmy zrobić kolejnego dipola będącego uzupełnieniem konstrukcji Yarasowej.
I tak w tym celu zaopatrzyłem się u kolegi VJZ w rdzeń, a następnie zacząłem intensywny proces myślowy... :]

Pierwsze czynności oczywiście wykonanie baluna i zainstalowanie go w puszcze:





W dalszej kolejności należało wymyślić sposób montażu, bo w z racji braku masztu podobnego do Yarasowego odpadał pomysł inv. V. Postanowiłem wykonać konstrukcje wzorowaną na dipolu Nadienienki i w tym calu zaopatrzyłem się w dużą ilość linki i rurek grzewczych pcf.
Wraz z Wojtkiem MXW wymierzyliśmy długości kolejnych ramion zgodnie ze "ściśle" tajnym wzorem matematycznym... 300/MHz/4*współczynnik skrócenia. ;)
Już na miejscu wraz z Przemkiem rozpoczęliśmy żmudną pracę związaną z ze złożeniem tej kupy wszystkiego w coś co przypominać będzie antenę i w dodatku jeszcze to zestroić... :haha:





Antena posiada 3 ramiona, które okazały się za długie dla poszczególnych pasm niż wynikało to ze wzoru dla dipola jednopasmowego. W czasie strojenia okazało się że skracanie jednego ramienia ma minimalny wpływ na pozostałe. Zgodnie z przypuszczeniami Wojtka wystarczyły 3 komplety dla obsłużenia 4 pasm, ponieważ dipol na 7MHz stroił dodatkowo na 21MHz. Na wszystkich pasmach udało się uzyskać WFS mniejszy niż 2,2:1 który to po dodaniu uziemienia jeszcze zmalał. Najlepsze dopasowanie wystąpiło na 18MHz i wyniosło około 1,5:1
Antena pracuje wybitnie nie DX'owo, ma charakterystykę jak zwykły dipol, co nie przeszkodziło w w zaliczeniu kilku fajnych prefiksów.
Całkowity koszt wykonania to około 200pln.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 10-05-2010, 12:28   
   admin


Tomku, zdałoby się umieścić prowizoryczny choćby rysunek poglądowy z wymiarami, bo antena ciekawa.

Do dipola Nadienienki to raczej nie podobne, bo tam ramiona schodzą się inaczej. Ale antena pokazała pazur na zlocie i jeśli stacja wołana była w odpowiednim kierunku, raczej nie było problemów z dowołaniem. To, że nie pracowała DX-owo, to tak do końca bym się nie zgodził. Poza tym wisiała dość nisko, co tez nie sprzyjało tego typu wyzwaniom. Tym niemniej podpowiem tym co nie byli na zlocie w Brudnowie, że pierwsza próba anteny, pierwsze odezwanie, z marszu przyniosło wpis do logu w postaci stacji z Brazylii :ok: Podejrzewam, że gdyby podnieść ją parę metrów, pokazałaby jeszcze więcej na co ją stać.

Góral napisał/a:
Antena posiada 3 ramiona, które okazały się za długie dla poszczególnych pasm niż wynikało to ze wzoru dla dipola jednopasmowego

U mnie w dipolu wielopasmowym, przy rozpięciu ramion w parasol, ramiona też się "wydłużyły". Wygląda więc na to, że jest to normalna cecha wielopasmówek... :niepewny:
 
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 10-05-2010, 13:27   

ya1 napisał/a:
Do dipola Nadienienki to raczej nie podobne


Bo i nie miało być podobne. Chodziło o sposób podwieszenia promienników.

ya1 napisał/a:
zdałoby się umieścić prowizoryczny choćby rysunek poglądowy z wymiarami


Bardzo poglądowy :P



Wymiary podam po zmierzeniu w czasie instalowania na moim dachu.


ya1 napisał/a:
Podejrzewam, że gdyby podnieść ją parę metrów, pokazałaby jeszcze więcej na co ją stać.


Sam jestem tego ciekaw, czy na moim bloku bardziej będzie widziała dach czy ziemię...
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 12-05-2010, 00:00   

Dipol zawisł dzisiaj nad moim dachem jako inv V i okazało się że jedne pasma się dostroiły, a inne zupełnie odjechały: np. 40m stroi idealnie, za to 17m pojechało znacznie w górę. 15m podskoczyło w całym zakresie, a 20m wciąż jest za nisko...
Powalczę z tym jutro.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 12-05-2010, 00:04   
   admin


Mnie zastanowiło to, że u mnie też najdłuższe ramię nie zmieniło strojenia... Przypadek?
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka