Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przerobienie Squelch'a na RF-Gain'a w Unidenie 510
Autor Wiadomość
susel 



Znak KF: SQ7SUS
QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 09-07-2010, 11:42   Przerobienie Squelch'a na RF-Gain'a w Unidenie 510
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)
   Radio KF: Yaesu FT-100D
   Antena KF: DWZO
   Akcesoria KF: Yaesu FC-20


Modyfikację na TRX'ie mojego taty poczyniłem już dawno, ale wczoraj podczas drobnych poprawek postanowiłem zrobić kilka fotek i wrzucić na forum ;)

Modyfikacja ta polega na przerobieniu oryginalnego pokrętła SQ w Unidenie 510 na w pełni działający RF-Gain. Modyfikacja jest przetestowana i bezpieczna dla urządzenia, jednak jak zawsze wykonujecie ją na własną odpowiedzialność :!:

A zatem do dzieła:
  1. Odłączamy urządzenie od zasilania, odkręcamy kabel antenowy i mikrofon, zdejmujemy obudowę (8 wkrętów), gałki potencjometrów i pokrętła zmiany kanałów, odkręcamy nakrętki blokujące pokrętła (na potencjometrach klucz 10, na zmianie kanałów 11), zdjemujemy panel przedni (2 wkręty po bokach).
  2. Wylutowywujemy potencjometr SQ oraz wszystkie elementy do niego podłączone:

    A tak wygląda płytka panelu przedniego po wylutowaniu wszystkich niepotrzebnych elementów:

  3. Następnie odlutowywujemy 2 niepotrzebne nam połączenia płytki panelu czołowego z płytą główną:

  4. Mamy już przygotowaną płytkę do zamontowania w niej elementów regulacji RF-Gain zgodnie ze schematem Unidena 520:

    Ja użyłem delikatnie innych wartości rezystorów, jednak nie przeszkadza to w poprawnym działaniu:

  5. Teraz możemy zamontować potencjometr RF-Gain, ja użyłem oryginalnego z demontażu, jednak z tego co pamiętam któryś ALPS pasuje idealnie w to miejsce.
  6. Ostatnią rzeczą, którą musimy zrobić, jest doprowadzenie sygnału z ślizgacza potencjometru do 1 nogi układu IC1. W szereg z tym doprowadzeniem należy włączyć małą diodę prostowniczą, np. 1N4148. Na schemacie wygląda to tak:

    Płyta główna w 510 jest identyczna jak w 520 (przynajmniej w starszych wersjach filipińskich), dlatego też diodę D3 można bardzo łatwo zlokalizować, a połączenie można zrobić albo poprzez krótką zworkę przy połączeniu płyty głównej z płytą panelu czołowego, albo też krótkim przewodem jak ja to zrobiłem.
  7. Jeżeli nadal chcemy mieć możliwość ustawienia SQuelch'a, należy "w pająku" zmontować jego układ z potencjometrem montażowym i podłączyć w oryginalne miejsca. Można też wyprowadzić normalny potencjometr na którąś ze ścianek urządzenia. U mnie całość z "PR'ką" wygląda tak:

    Bez układu regulacji SQelch'a jest on cały czas otwarty.
  8. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zamontowanie układu SQ z potencjometrem montażowym należy go przed zmontowaniem urządzenia wyregulować. Ja ustawiłem go na progu szumów własnych z odłączoną anteną.
  9. Teraz już możemy zmontować całego TRX'a w kolejności odwrotnej do demontażu i sprawdzić w praktyce działanie naszego układu.
U mnie po pomiarach udało się uzyskać zakres regulacji RF-Gaina na poziomie 22dB, czyli jakieś 3¾ S, co dla codziennego użytku w emisji AM jest w zupełności wystarczające. Dodatkowo potencjometr podłączony jest odwrotnie w stosunku do typowego RF-Gain'a i dla niezorientowanej osoby działa on prawie jak normalny SQuelch. Jednak to PRAWIE robi kolosalną różnicę i dopiero teraz można powiedzieć, iż ten TRX nadaje się do pracy w emisji AM. Sposobów na przeprowadzenie tej modyfikacji jest wiele, ja starałem się w skrócie przybliżyć całą koncepcję, wykonanie może być różne. Koszt całości zależy od kosztu potencjometru RF-Gain'a (1kΩ B), oryginalny to ~30 PLN, zamiennik moim zdaniem powinno dać się zakupić za ~10 PLN. Koszt pozostałych części mniejszy niż jedna butelka napoju z pianką, a nawet zerowy jeżeli uda nam się wygrzebać je z szuflady :hyhy:

Podobną modyfikację można przeprowadzić w większości TRX'ów CB posiadających tylko regulację SQuelch'a. Zasada jest ta sama, należy tylko poznać bądź też obliczyć wartości elementów potrzebne do przeróbki. Czasami warto zastanowić się nad taką przeróbką gdy posiadamy bardzo mało miejsca na TRX'a i tylko urządzenia bez RF-Gain'a odpowiadają nam wymiarami.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka