Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Praca anten umiejscowionych z boku masztu.
Autor Wiadomość
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 13-08-2010, 20:24   Praca anten umiejscowionych z boku masztu.
   admin


Sezon ogórkowy, więc przypomniała mi się dyskusja toczona ostatnio w klubie, na temat anten przemienników pracujących blisko siebie i wpływu anteny nadawczej na odbiorczą, oraz sposobów na wytłumienie sygnału z pierwszej, na drugiej. W związku z tym poruszano takie zagadnienie:

Typowy przykład pałek radmorowskich posadowionych z boku masztu [może być cokolwiek innego w takiej konfiguracji - chodzi tylko o wyobrażenie sobie o co mi chodzi], jaki często się spotyka w różnych instytucjach.

1° Jak wygląda rozkład rozkład pola w tym przypadku?

2° Jak wielkie jest tłumienie w kierunku "za maszt"?

3° Jak sytuacja się zmienia z częstotliwością na jakiej pracuje antena?
 
 
 
Radek 



Znak KF: SQ5NWO
Znak CB: 161BD225
QTH lokator: KO01LT
Dołączył: 04 Lut 2010
Posty: 31
Skąd: Jasieniec
Wysłany: 17-08-2010, 11:55   
   Radio CB: Stabo XF 9082, President Lincoln i inne
   Antena CB: Lemm AT-107, CBS-18,Futura,1/2 + inne mobilne
   Akcesoria CB: mam różne akcesoria :)
   Radio KF: FT-950 VX-7R
   Antena KF: X-200N,delta pozioma
   Akcesoria KF: brak
   Sprzęt PMR: Brondi


Interesujący temat również dla mnie.
Z własnych obserwacji:
Dwa maszty AL wysokości 4m odsunięte od siebie ok 4,5m.
Na jednym - północnym - Diamond X200, na drugim - południowym Lafayette CBS-18.
Obie anteny postawione prawie równocześnie dlatego poziom sygnału z okolicznych przemienników docierający do X200 był dla mnie pewnym punktem odniesienia.
Jednak na pewne ognisko CBS-18 i cały południowy maszt został zdjęty i wtedy usłyszałem przemienniki, których wcześniej nie słyszałem. Masztu południowego nie postawiłem ponownie do dziś - z jednej strony, że nie mam chwilowo potrzeby stawiania 2-giej anteny na 11m a z drugiej, że szkoda mi stracić dodatkowe przemienniki.
Przed zimą jednak stanie ponownie maszt południowy i wtedy prawdopodobnie potwierdzą się moje przypuszczenia.
Ciekawe na ile blokuje je mi sygnały dochodzące do X200 maszt 14m z odciągami +8m antena będąca w odległości ok 15m. Podstawa X200 jest na wysokości 12m - czyli prawie to samo. A właśnie na ten kierunek w którym jest "zasłona" czyli zachód narzekam najbardziej. Przemienniki łodzkie i pabianicki są dla mnie (poza sporą propagacją) poza zasięgiem odsłuchu. A to tylko ok 100km. Myślałem, że to ukształtowanie terenu ale może to ten maszt tak zasłania. No niestety będę mógł to sprawdzić tylko podczas położenia i konserwacji masztu czyli na wiosnę 2011.

Wracając do tematu. W planach mam maszt 25-30 m i dookólna UKF-ka miała być na odskoczni od tego masztu.
Pytania - jaka wielkość odskoczni (odległość od masztu) będzie wystarczająca i ile stracę z kierunku "na maszt". Myślałem, żeby "przez maszt" antena widziała przemiennik SR5WA, bo ten mam bardzo silny i jak go trochę stracę na sile to i tak powinienem dolecieć. Do innych "północnych" pewnie już niestety nie.
_________________
Człowiek uczy się całe życie a ja chciałbym jeszcze dłużej.
Ostatnio zmieniony przez Radek 17-08-2010, 11:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka