Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: SP3AYA
18-11-2009, 23:03
Jaki wybór... Alan 42 czy Intek H-520?
Autor Wiadomość
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 20-02-2009, 01:08   Jaki wybór... Alan 42 czy Intek H-520?
   admin


Ponieważ już któraś osoba pyta mnie o to co w tytule to pomimo, że właściwie moja opinia została już wyrażona w innym wątku, postanowiłem napisać jeszcze raz czarno na białym:


Intek H-520

Zalety:
- Dużo więcej funkcji dostępnych z radia.
- Łatwe rozblokowanie na 400 kanałów.
- Dość dobrze działający ASC [SQL].
- Czytelny wyświetlacz.
- Lepsza oryginalna antena.
- Lepsza modulacja z wbudowanego głośniczka.

Wady:
- Przy używaniu w samochodzie trzeba podłączyć go całego, a to niewygodne.
- Mocowanie adaptera samochodowego nie wygląda zbyt trwale.
- Przy podłączaniu w aucie pod gniazdo zapalniczki trzeba pamiętać o wyjęciu choć jednej baterii.

Alan 42 Multi

Zalety:
- Jak dla mnie jest "ładniejszy"'
- Aby podpiąć adapter samochodowy, należy zdjąć pojemnik z bateriami, więc tworzy to gabaryt dużej normalnej gruszki zwykłego mikrofonu.

Wady:
- Fatalny głośniczek, powodujący trudności ze zrozumieniem modulacji.
- Słaba czytelność wyświetlacza. Widać coś tylko pod pewnym kątem.
- Bardzo słaba antenka oryginalna.
- Należy uważać z zakupem, ponieważ poszczególne egzemplarze nawet tej samej serii potrafią się różnić jakością swojej pracy!

Niestety oba radiotelefony na tle normalnych przewoźnych, a także w porównaniu z takim chociażby Alanem 38, wypadają bardzo blado w swych walorach użytkowych. A już całkowitym nieporozumieniem jest używanie ich w samochodzie. Kakofonia szumów i zakłóceń jaka się wydobywa z ich głośników może przyprawić o rozstrój nerwowy co wrażliwsze osoby. Pozytywnie mogą się wyrażać o czymś takim chyba tylko osoby, które nigdy nie miały styczności z porządnym radiem i tym samym nie mają żadnego porównania.

Nieco lepiej przedstawia się tu Intek posiadający na pokładzie automatyczną regulację SQUELCHa, ponieważ operując normalnym SQ pozbawiamy się wpływu na szybką reakcję na wahania warunków zewnętrznych. Zaś ciągłe kręcenie gałką aby wychwycić czytelne a bardziej oddalone sygnały jest udręką. Zresztą także udręką jest słuchanie ich wbudowanych głośników na trasie. Niewiele tu pomaga zastosowanie głośników zewnętrznych.

Reasumując:

Oba radiotelefony nadają się tylko jako sprzęt awaryjny do samochodu, albo na wyprawy w teren, kiedy chcemy być w łączności poza środkiem transportu.

Mój wybór:

Zdecydowanie Intek H-520 ze względu na SQL, lepszy, bardziej zrozumiały głośniczek, lepszą antenkę [którą i tak radzę wymienić na przykład na taką jaką zastosowano seryjnie w Alanie 38 - są dostępne czasami na allegro, lub na alanowską CL27 o długości 54 cm].

Proszę pamiętać, że jest to tylko i wyłącznie moja opinia o tych radiach. I nie ma obowiązku aby się z nią zgadzać ;)
 
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-09-2009, 15:19   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


Cytat:
Alan, przy lepszej antenie trochę zyskuje, jednak jakość głośniczka jest fatalna i psuje ten efekt.


A czy wiesz może jak wygląda sytuacja przy użyciu Alanowskiego mikrofono-głośnika MA-26? KLIK

Jest droższa od SM-400 i wygląda dużo lepiej, ale czy lepiej pracuje? KLIK

Planuję zakupić właśnie Alana 42 ale po przeczytaniu Twojego posta o fatalnym odsłuchu (głośniku) zaniepokoiło mnie
 
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 23-09-2009, 15:37   
   admin


Jak pewnie wyczytałeś, miałem do testów ze trzy Alany. Wykonanie każdego inne pod względem odsłuchu, a jeden gorszy od drugiego. Pomimo tego, że od tak małego głośniczka niewiele można wymagać, niestety jakość dźwięku jak na moje ucho była nie do przyjęcia.

Intek 520 pomimo, że też nieciekawy - jednak zdecydowanie różni się na korzyść w porównaniu z Alanem 42. Do tego - co ma niebagatelne znaczenie przy braku RF-Gaina i szumowi własnemu wydobywającego się z ich głośników - posiada automatyczny SQ. O ile w normalnym radiu tej funkcji w ogóle nie używam, to tutaj ratuje uszy [a ciągłe kręcenie gałą w 42 mnie dobijało].

Co do mikrofono-głośnika - ja nie używałem. Z krótkiego odsłuchu jednak wyciągam wnioski, że niewiele to się różni od wbudowanego. Przecież tu i tam wielkość membrany się raczej nie różni wielkością... Moim zdaniem szkoda kasy.

Więcej pewnie Ci powie BigDaddy kiedy się pojawi. On tego używa, albo używał.

Mobil-Zasada napisał/a:
Planuję zakupić właśnie Alana 42

Napisz do jakich celów Ci to radio potrzebne. Jeśli tylko na spacery, nie widzę problemu. Na rower [raczej Intek], ew. ciekawsze zastosowania na wyjazdach [podpinanie dipola] - to tylko duża, ale fantastyczna cegła typu Alan 38. Jeśli zaś chciałbyś używać go w samochodzie... szkoda wyrzuconej kasy.
 
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-09-2009, 18:34   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


Nie, nie. W samochodzie to ja mam normalne radio jak zresztą widać w profilu.

Ręczniaka chciałbym używać np. na działce do kontaktu z domem, bądź z samochodem czasami. Ale również chciałem zakładać go na rower (też na działce) i podłączyć do niego mobilową antenę. I tutaj również do kontaktu z domem (nie wiem czy na oryginalnej antenie dałbym radę...) bądź do posłuchania czasem mobili czy stacji bazowych jak dałoby radę.
Niestety jestem przyzwyczajony do RF Gaina i na pewno wolałbym starą konstrukcję tj. Alana 38 ale tutaj jest problem z podłączeniem zewnętrznego mikrofonu (czy też mikrofono-głośnika), brak modulacji FM której też używam... Szkoda też że nie ma s-metra, chodź nie wiem na ile on czytelny w nowych A42 czy Inteku.

Czyli radia będę używał w różnych warunkach, a Alanek z wyglądu przypadł mi do gustu. Z kolei do Inteka mam mieszane uczucia - chodź może się mylę bo nie miałem nigdy radia tej firmy. Wygląd jego przypomina mi zabawkę i jestem przekonany bardziej do Alana ale po przeczytaniu kilku tematów na tym forum sam nie wiem co będzie odpowiedniejsze. Może są jakieś inne ciekawe radia? Chodź te są chyba najpopularniejsze z ręczniaków i tylko te znam.
 
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 23-09-2009, 18:44   
   admin


Trudno w Polsce w tej chwili znaleźć inne radia ręczne. Spróbuj poszukać Alana 95... Niestety niewiele osobiście mogę powiedzieć o tym modelu.

RF-Gaina niema żaden z popularnych ręczniaków [Alan 38 też] - a szkoda.

Mi też na początku z wyglądu i ze względu na odłączane zasobniki z bateriami, podobał się Alan 42. Ale po testach go skreśliłem. W końcu mam na radiu pracować, a nie go oglądać ;)

S-meter [mod, rf-power] chodzi w Inteku bez większych zastrzeżeń.

Odbiór i nadawanie zdecydowanie polepszy antenka od Alana 38 [taka gruba, 25 cm], lub Hyflex [54 cm]. Obie helikalne.
 
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-09-2009, 19:00   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


Dzięki za podpowiedzi. Myślę, że wybiorę to, co ustaliłem wcześniej tj. A42. W sumie i tak to tylko w teren, ale może jeszcze mi się zmieni. Teraz nie będę radia kupował - na zimę, dopiero na lato pomyślę. Do niego dodatkowa mikrofono-słuchawka od Alana i na rowerze 1,5m antena. Będzie zdalnie sterowany rower :D
Na hyflexa nie będę chyba dodatkowo pieniążków wydawał, a mobilna antena i tak mi będzie potrzebna. No cóż... zobaczymy jak to będzie się sprawować.
Ostatnio zmieniony przez SQ3RPG 23-09-2009, 19:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 23-09-2009, 19:19   
   admin


Mobil-Zasada napisał/a:
Do niego dodatkowa mikrofono-słuchawka od Alana i na rowerze 1,5m antena. Będzie zdalnie sterowany rower :D

W takim razie zapraszam do lektury:

http://radioforum.pl/viewtopic.php?t=698

http://radioforum.pl/viewtopic.php?t=747
 
 
 
SQ3QRP 



QTH lokator: JO83ID
Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 134
Skąd: Piła
Wysłany: 23-09-2009, 19:37   
   Radio CB: Pearce Simpson Super Cheetah
   Antena CB: P-5000


Mobil-Zasada napisał/a:
Cytat:
Alan, przy lepszej antenie trochę zyskuje, jednak jakość głośniczka jest fatalna i psuje ten efekt.

A czy wiesz może jak wygląda sytuacja przy użyciu Alanowskiego mikrofono-głośnika MA-26? KLIK

Używałem, tak używałem, chyba ze dwa razy to nastąpiło (teraz leży głęboko w szufladzie) mikrofono-głośnika MA-26 w połączeniu z Alanem-95.
Jak dla mnie, jakość dźwięku z niego się wydobywająca nie jest warta wydatku na poziomie 65PLN :dobani:
Zresztą czego można oczekiwać od głośniczka wielkości pięciozłotówki???
_________________
Maciek SQ3QRP
QRP.pl - mała moc, wielka frajda
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-09-2009, 19:53   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


ya1 napisał/a:

W takim razie zapraszam do lektury:

http://radioforum.pl/viewtopic.php?t=698

http://radioforum.pl/viewtopic.php?t=747


Czytałem, czytałem. Jeszcze przed rejestracją na tym forum. :)

Wg. mnie w moim przypadku wykorzystanie takiej słuchaweczki z mikrofonem nie będzie najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie rozmawiam tak dużo i nie chciałbym plątać się w kable a luźny mikrofonik byłby ciekawy. Podczas jazdy też żaden problem. Przetrenowałem to już używając PMRków. ;)
Szkoda tylko, że nieciekawą opinię ma ten MA-26 a przynajmniej w stosunku do ceny. Ale używany może...
Przepraszam że taki jestem uparty ale tak już mam. :/
No nic. Jeszcze przemyślę to wszystko.
Ostatnio zmieniony przez SP3AYA 12-06-2012, 22:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 23-09-2009, 20:13   
   admin


Najlepiej gdyby sprzęt można było "pomacać" przed ostateczną decyzją o zakupie.

W Warszawie nie powinno być z tym problemów :oczami:
 
 
 
max 



Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 86
Wysłany: 25-09-2009, 08:59   

Każdy szanujący się sklep powinien umożliwić klientowi przetestowanie sprzętu przed zakupem. Jak nie chcą tego zrobić lepiej omijać takiego z daleka.
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 25-09-2009, 19:09   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


Racja. Dzięki.
Ale to jeszcze muszę skombinować zapas baterii aby odpalić to cudo :haha:
 
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 27-09-2009, 20:51   
   admin


W każdym sklepie jakieś bakterie się znajdą :oczami:

Idź i powiedz, że musisz się u nich pobawić kilkoma ich radyjkami. Jak Cię pogonią, to wyraź żal z ich powodu, bo właśnie chciałeś im dać zarobić, ale jak tak, to idziesz do konkurencji :]
 
 
 
Stefan 



Dołączył: 22 Sie 2010
Posty: 11
Skąd: Irlandia
Wysłany: 22-08-2010, 15:19   
   Radio CB: INTEK H-520 PLUS


Z góry przepraszam za odkopywanie starego wątku, ale wydaje się on być najświeższym wątkiem w temacie :-)

Chciałbym się zapytać o kilka rzeczy związanych z Intekiem 520. Planuję zakup ale sprzedawca nie był w stanie odpowiedzieć na moje pytania a ja chcę po prostu być pewny, że wiem, co kupuję.

Wiem, że to radio ma kilka planów, można je przełączać przy włączaniu.
    1. Czy mam możliwość uzywania dowolnie AM/FM i 0/5 (ewentualnie "dziur" jeśli to radio je posiada) na JAKIMKOLWIEK kanale, na kazdej z wszystkich dostepnych czterdziestek?
    2. A tych czterdziestek to w końcu ile ma?
    3. Czy można to radio odblokować i mieć dostęp do wszystkiego, czy zmiana planu przy włączaniu to jedyna opcja?
Szukałem, pytałem i nadal nie jestem pewny dlatego skierowałem swe kroki ku wam jako że mieliście przecież to radio w rękach.

Z góry dziękuję!
_________________
Podpis!
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 22-08-2010, 19:21   
   admin


Stefan napisał/a:
Z góry przepraszam za odkopywanie starego wątku

Mała dygresja administratora. Nie rozumiem tej tendencji aby nie ruszać starych wątków. Jeśli jakiś temat został już kiedyś poruszony, a ma się coś do dodania, to chyba lepiej dla przyszłych czytelników, że wszystko jest w jednym miejscu i nie trzeba przekopywać się przez stertę, czasem nic nie znaczących wątków.

Ad. 1. Można używać AM/FM w zależności od ustawień. W niektórych krajach nie możesz używać obu emisji. Zera i piątki ustawią się samoczynnie w zależności od standardu który wybierzesz. Dziur brak.

Ad. 2. 10.

Ad. 3. Opis jak to zrobić masz w tym wątku: http://cb-kf.pl/viewtopic.php?t=784
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka