Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: SP3AYA
01-01-2010, 08:13
Odgromnik gazowy
Autor Wiadomość
predyk 



QTH lokator: KO00LA
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 160
Skąd: Tarnów
Wysłany: 28-12-2009, 21:31   Odgromnik gazowy
   Radio CB: Alan 87,President Harry
   Antena CB: Sirio Boomerang 27W,Lemm AT71
   Akcesoria CB: Farun 2060
   Radio KF: brak
   Sprzęt PMR: brak


Z opisów które znalazłem w necie wynika że to urządzenie wpina się w kabel antenowy ale musi jednocześnie być jeszcze uziemione. Ja mam antenę uziemioną do kaloryfera więc nie chcę ryzykować podpinania do tego zabezpieczenia przeciw burzowego. Czy to będzie działać bez takiego podłączenia? Nie jest to tania rzecz i kupowanie jeśli nie będzie spełniało swojej roli jest bez sensu.

A jak w ogóle jest zbudowany taki odgromnik i jak on działa? Podobno zabezpiecza też przed zgromadzonymi ładunkami na antenie które się tam zbierają nawet jeśli burza jest jeszcze daleko.

Ja mam problem z tym uziemieniem bo rodzinka zaczyna mi panikować nawet na wspomnienie o burzy.
_________________
 
 
lisek 



Znak CB: 161GP003
QTH lokator: Jo83ID
Dołączył: 18 Wrz 2010
Posty: 13
Skąd: Ujście K. Piły
Wysłany: 19-09-2010, 13:55   
   Radio CB: Baza A87, Mobil A87
   Antena CB: Black pirate, dipol home made, delta loop, Performer 5000
   Akcesoria CB: Sadelta echo master plus classic, fd1818
   Sprzęt PMR: Motorola T5522-2szt, Motorola T5622-2szt


Witam, powiem Ci tak: odepnij to jak najszybciej od kaloryfera. Wykorzystywanie istniejących instalacji wodnych jako uziom- ochrona przeciwporażeniowa to dopuszczalna rzecz pod warunkiem uzyskania zgody właściciela tej instalacji. Na pewno nie jest to dobry pomysł by instalacja c.o. robiła jako uziemienie odgromowe! Najlepiej jak wykonałbyś jakieś uziemienie specjalnie do tej anteny i masztu. I nie chodzi mi w tym momencie o warunki pracy anteny, ale o bezpieczeństwo w razie wyładowania atmosferycznego. Antena w razie bezpośredniego "BUM" i tak idzie się ... wietrzyć, ale pozostaje jeszcze sprawa bezpiecznego sprowadzenia tych ładunków do ziemi. I to bezpośrednio do ziemi, a nie okrężną drogą, np. przez Twoje mieszkanie :( . Napisz jak i gdzie masz zamontowaną tę antenę, może coś uda się podpowiedzieć. Ja nie mam żadnych odgromników, nie wiem dokładnie jak on może działać, ale jedno jest pewne, energii wyładowania i tak nie skumuluje, tylko musi ją gdzieś odprowadzić ( i znowu uziom odgromowy). Udostępniono mi maszt po antenach tv już podpięty do instalacji odgromowej, więc poprawiłem, dokręciłem tylko mocowanie zwodów, a dodatkowo poza mieszkaniem, na balkonie przewód antenowy jest rozłączany (beczka) na czas nieobecności, ew. gdy z radia nie korzystam.
Ostatnio zmieniony przez lisek 19-09-2010, 14:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka