Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Różna jakość anten 5/8
Autor Wiadomość
max 



Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 86
Wysłany: 04-10-2010, 18:41   Różna jakość anten 5/8

Tak sobie jeżdżąc po kraju często wypatruję jaki ludzie mają anteny na dachach. I od jakiegoś czasu nachodzą mnie pytania natury prawie filozoficznej ;)

Otóż rzecz dotyczy anten 5/8 fali. W zasadzie większość spotykanych u nas typów ma podobne wymiary jeśli chodzi o długość promiennika. W zasadzie różnią się tylko ilością i długością przeciwwag. Czasem też wielkością cewki. Kiedyś zacząłem się zastanawiać co takiego rzutuje na efektywność pracy takiej anteny. Jakość materiałów? Przecież wszystkie nie licząc Black Pirata który zresztą jest dużo krótszy wykonane są z aluminium. Grubość cewki? Przeciwwagi? Bo w sumie jak zauważyłem im większa cewka i im więcej dłuższych przeciwwag, tym bardziej się ceni taką antenę. No to jeśli do anteny która ma 3 krótkie przeciwwagi dołożyć jeszcze kilka dużo dłuższych będzie pracować lepiej?

OK. Pytania są trochę zaczepne, bo wiem że długość przeciwwag jest ściśle określona dla danej anteny, ale sam problem mnie trochę nurtuje, więc ciekaw jestem jak to w zasadzie jest?
 
 
j-kot 



Znak CB: Andrzej
QTH lokator: KO10IT
Artykułów/Recenzji: 1
Dołączył: 16 Cze 2010
Posty: 10
Skąd: Lublin / Zagroble
Wysłany: 03-11-2010, 19:02   
   Radio CB: Albrecht AE5800 // Alan 87 // Alan 42 Multi
   Antena CB: MagneticLoop#84//WA 27
   Akcesoria CB: NM 500E
   Sprzęt PMR: 2x Midland G-7


Witam.
Ciekawe spostrzeżenie.
Materiały użyte do konstrukcji anten są przeróżnej jakości (różne stopy , obróbka) nawet łączenie elementów jest różnej klasy. Cenione kiedyś anteny Futura i Spectrum były wykonywane z duralowych rurek o ryflowanej powierzchni (pozwoliłem sobie na użycie określenia "ryflowanie" ze slangu młynarzy bo efekt przeciągania rury przez specjalny pierściń w celu uzyskania struktury zewnętrznej powierzchni rurki był taki sam jak powstający przy nacinaniu /ryflowaniu/ walców mlewnikowych :D ). Rurka ma wtedy dużo większą powierzchnie zewnętrzną niż wynikałoby to z jej średnicy , a co za tym idzie mniejsza smukłość , większą szerokopasmowość i mniejszy dla prądów w.cz opór wiec wiekszą sprawność... :)
Przeciwwagi w zależniści od ich ilości i długosci (średnica też ma znaczenie) ukierunkowują kąt promieniowania jako sztuczna ziemia i jednocześnie stanowią jeden ze składników rezystancji anteny (a wiec sa przyczyną powstawania strat) tyle że im są bardziej zblizone do długości 1/4 fali i jest ich więcej , tym te straty są mniejsze , a sprawność "sztucznej ziemi" większa). Świetnym przykładem takiej sprawnej anteny niech pozostanie ASTER 2000 (12 ćwierćfalowych przeciwwag , których reaktancji pojemnosciowej nie trzeba było w zasadzie kompensować...(antena już nie produkowana niestety...mam taką , ale jest uszkodzona i jest teraz w trakcie odbudowy :) - to był potężny piorun...)

I tak to właśnie jest - im droższa antena tym lepsze wykonanie , materiały i sprawność...

Odnośnie pytania :
-jeśli sie dołoży przeciwwag (najlepiej 1/4fali) to po odpowiednim przerobieniu cewki efekty bedą dobrze zauważalne (nizszy kat elewacji - mniej szumów - dalsze łączności)
-im większa średnica cewki i średnica rurki z jakiej jest wykonana , tym większa jest jej dobroć ( Q )...

...kurcze ...popadam w grafomanię...

pozdrawiam____________j-kot
Ostatnio zmieniony przez j-kot 03-11-2010, 19:14, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 03-11-2010, 21:24   
   admin


j-kot napisał/a:
...popadam w grafomanię...

I tak trzymać :ok:

Ciekawie waszmość prawisz o przeciwwagach. Kiedyś mocno na ten temat dyskutowaliśmy. Temat warty rozwinięcia :tak:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka