Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Akcja 'Wyzwolenie'
Autor Wiadomość
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 06-12-2010, 00:25   Akcja 'Wyzwolenie'
   admin


Po udanej akcji z dzieciakami w dniu 27 listopada, kluby SP3PKA i SP3PFQ mają ochotę na jeszcze :)

Okazja do zorganizowania czegoś następnego sama zbliża się wielkimi krokami. Otóż po styczniowej ofensywie radzieckiej zostało wyzwolonych sporo miast z zachodniej Polski. Często przy współudziale ludności cywilnej, a niejednokrotnie z pomocą zorganizowanych oddziałów Armii Krajowej. I tą okazję chcielibyśmy uczcić na sposób krótkofalarski.

Planujemy uruchomić stacje okolicznościowe HF1945KL [Kalisz] i HF1945OW [Ostrów Wielkopolski]. Być może jeśli uda się zdobyć sponsorów, lub choćby poparcie Urzędów Miast, rozszerzymy to na akcję dyplomową.

I tutaj z mojej strony pada zaproszenie do innych klubów lub stacji indywidualnych o włączenie się do naszej inicjatywy. Co Wy na to?

Z kart historii:

Ostrów Wielkopolski został wyzwolony w ostatnich dniach stycznia 1945 roku przez ok. 700 żołnierzy radzieckich 1 Frontu Ukraińskiego oraz grupę ochotników polskich. Szczególnie krwawych walk tu nie było, co nie oznacza jednak, że miasto zostało oddane przez Niemców bez obrony.

W wyniku akcji "Burza", 18 stycznia 45 rozpoczęto mobilizację 60 pp AK w Ostrowie Wielkopolskim. Okupacja hitlerowska zakończyła się z dniem 23 stycznia 1945 roku (choć ostatnie walki trwały jeszcze 25 stycznia). Działania zbrojne zostały podjęte przez placówkę Lech w Zacharzewie, Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, na Krępie, przy ul Wrocławskiej, w Topoli Małej, Przygodzicach. Akowcy rozbroili część dwóch kompanii Własowców. Mieszkańcy Ostrowa utworzyli pierwsze, niezależne jeszcze od rządu lubelskiego, władze (Tymczasowy Komitet Miasta i Powiatu) czuwające nad administrowaniem miastem, aprowizacją oraz bezpieczeństwem mieszkańców.

- Ogółem, w walkach o wyzwolenie Ostrowa w rejonie ulic: Grabowskiej, Raszkowskiej i na Zacharzewie zginęło kilkudziesięciu żołnierzy niemieckich, w tym część tzw. Własowców rozstrzelanych najprawdopodobniej przez Rosjan. Dopiero pojawienie się pancernych sił radzieckich skłoniło Niemców do ucieczki – mówi historyk Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta. Rosjanie stracili dwa czołgi wraz załogą. Zginęło także kilku polskich żołnierzy ochotników.

Gdy 25 stycznia Armia Czerwona wkroczyła do miasta, oddziały AK ujawniły się jako Ochotnicza Obrona Miasta. Tego dnia przybył do Ostrowa jego sowiecki komendant. 26 stycznia zadecydował on o desygnowaniu na stanowiska burmistrza i starosty przedstawicieli rządu komunistycznego, przy czym przedstawicieli PPR – wobec braku kadr – sprowadzono z zewnątrz.

Po za tym doszło do uderzań na wycofujących się Niemców w Krotoszynie i okolicach (23-25 stycznia 45, 56 pp AK), w Pleszewie, Odolanowie, Suchy Las, Śmigiel, Wargowie - razem w 22 miejscowościach. Łącznie w tych działaniach uczestniczyło 1720 żołnierzy AK (30 % stanu w Wielkopolsce na 5 stycznia 45). W tym w trzydniowych walkach w okolicach Ostrowa brało udział około 700 żołnierzy Armii Krajowej. Partyzanci z BCh 22 stycznia 45 stoczyli bój w pobliżu Cholewą.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka