Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Cytatatacytatytacyta :)))
Autor Wiadomość
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 23-12-2009, 00:09   Cytatatacytatytacyta :)))
   admin


Znalazłem te cytaty [jako cytaty właśnie, więc nie wiem skąd pochodzą] na innym forum. Wiedza tam zawarta wydała mi się tak głęboka i warta upowszechnienia, że nie mogłem się powstrzymać przed przytoczeniem tego i u nas. Myślę, że dużo jeszcze powinniśmy się uczyć, aby dorównać poziomem autorowi/autorom tych tekstów.


Cytat:
wydaje mi się że w PL nie ma znaczenia czy AM czy FM u mnie w radio gdy przełączam tryby mam tylko inny zasięg, tak to odczuwam przynajmniej bo słyszę na jednych i drugich falach dokładnie to samo...



Cytat:
To sie zgadza . Tylko w FM jest odbiór ze śmieciami a w AM masz czysty odbiór.



Cytat:
AM jest o tyle dobre, że ma lepszy zasięg- długość fali AM w CB to 11 m, stąd też im dłuższa antena tym lepszy odbiór (anteny są wydłużane przy pomocy cewek, bo trudno by było z 11 m się poruszać ;)


FM z kolei to znacznie krótszy zasięg (wyższa częstotliwość, i co za tym idzie krótsza fala), ale lepsza jakość i możliwość używanie krótszych antent.


Panowie. Myślę, że tezy tu przedstawione z łatwością uda się obronić empirycznie lub w sposób teoretyczny zgodnie z twierdzeniem o niedowodliwości niesprzeczności. Do dzieła!
 
 
 
bubutm 



Dołączył: 12 Paź 2009
Posty: 1
Skąd: a ja wiem
Wysłany: 23-12-2009, 08:33   

ya1 [...] będzie Ci dane poznać to forum ;-)

Artur ;) przez litość dla nich wykropkowałem Twoja uwagę. Choć to oczywista oczywistość :]
[ya1]
Ostatnio zmieniony przez SP3AYA 23-12-2009, 08:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 23-12-2009, 08:45   

Cytat:
jeśli nie jest dobry SWR to możesz spalic końcówke mocy w radiu i możesz podczas rozmowy szumieć.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 23-12-2009, 08:46   
   admin


:brawo: Proszę jeszcze :]
 
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 23-12-2009, 08:48   

z innego forum:

Cytat:
zasięg FM jest mniejszy - choćby z powodu tego , ze nie słyszałem aby ktoś walnął DX w FM a w AM miałem wielokrotnie


Cytat:
FM nie jest natomiast aż tak wrażliwy na przeszkody terenowe .
 
 
SQ2NUG 



Znak KF: SQ2NUG
QTH lokator: JO94GJ
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lip 2008
Posty: 59
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 23-12-2009, 12:00   

Ryyynce mi omdlały :) Nio cóż.
_________________
Sekju dijaks, sekju dijaks dis is poland stejszyn łan six-papa lima czarli bravo dostał w limo poszedł w tango.
 
 
SQ3RPG 



Znak KF: SQ3RPG
QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 23-12-2009, 18:52   

Tomek, skąd ja znam ten cytat? :hyhy:
Czy autorem tej wypowiedzi nie jest były user naszego forum? :]
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
SQ5MRA 



Znak KF: SQ5MRA
QTH lokator: KO02LG
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 401
Skąd: Warszawa
Wysłany: 23-12-2009, 19:08   

Biiiiis ! Ja chcę jeszcze... :hurra:
_________________
Kaper
SQ5MRA
i wszystko jasne...
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 24-12-2009, 09:00   

A proszę Kaperku, z jeszcze innego forum:

Cytat:
jeśli mierzymy SWR przy 4W i wynosi np 1:1.1, i zwiększymy moc do np 12W to wzrośnie nam SWR zależnie od "jakości" instalacji. Jeśli damy jeszcze więcej Wat, na przykład 20 to wzrośnie on jeszcze bardziej.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 25-12-2009, 00:16   
   admin


Cytat:
Generalnie radio wymaga indywidualnego dostrojenia anteny (lub do anteny - jak kto woli). Antenę stroi się do radia, a nie odwrotnie.
Autorem tego tekstu jest ktoś kto podpisuje się SQ6... Bez komentarza.
 
 
 
predyk 



QTH lokator: KO00LA
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 160
Skąd: Tarnów
Wysłany: 28-12-2009, 14:18   

Efekty dzisiejszego buszowania po necie:

Cytat:
Antenę postaw na środku dachu i tam dostrajaj. Antenę dostraja się do nadwozia, nie do konkretnego miejsca na aucie.

Cytat:
Najniższa wartość SWR praktycznie zawsze będzie przy tej samej długości anteny.
Bzdura. Najczęściej im dalej od środka dachu tym antena powinna być dłuższa fizycznie.

Ja jeżeli mam używać anteny na podstawie magnetycznej na kilku samochodach, to zestrajam ją na kawałku blachy 1x1m (postawiona pośrodku tej blachy) a potem kładę ją w pobliżu środka dachu samochodu, na którym chcę ją używać. Anteny o długościach powyżej 1,5m są wtedy zazwyczaj idealnie zestrojone, krótsze często trzeba jednak dostrajać.

Cytat:
No to żeby zwiększyć zasięg w kierunku jazdy zamontuję swoją antenkę na masce z przodu

Cytat:
Antena strasznie jednak szpeci auto. Co by sie stalo jakby antene przymocowac w zdluz relingu dachowego tak zeby nie stala za wysko?

Sa takie male antenki 30cm do CB, np. firmy Sirio. Wyoskie, jak antena radiowa na dachu. Zasieg z pewnoscia nie bedzie zbyt duzy, a zaoszczedzone pieniadze mozna przeznaczyc na zakup slownika ortograficznego :p


[ Dodano: 2009-12-29, 11:55 ]
Cytat:
No trzeba przyznać że z leksza żeś wytłumaczył temat radia, a ja mam takie pytanko, bo mówisz że ten President LINCOLN, może się połączyć nawet z Ameryką, to ile on gdzieś kosztuje bo napewno nie 500 zł, bo rozumiem że chodzi ci o połączenie z Polski...

Cytat:
AM-Czyli popularna 40-stka
FM-Jak wyżej tylko nie zakłóca TV w domu , ale ogólnie duże szumy . Nie polecam .
SSB-To są wstęgi . Dokładnie też się nie orientuje w tym tak dokładnie ale z grubsza jest to tak , że latasz po kanałach i szukasz rozmów . Na wstęgach jest pełna kultura (nie tak jak na AM) . Używa się "breaków" i przeważnie rozmowy z zagranicznymi stacjami prowadzi się w języku angielskich lub w języku tzw."alfa tango" , czyli za pomocą liczb . To dlatego niektórzy doświadczeni CB-iści na forum piszą na koniec 73 co oznacza pozdrawiam . A jaki zasięg osiągniesz zależy od różnych czynników m.i.n od propagacji . Propagacja tym lepsza im (wbrew pozorom) większe zachmurzenie , bo wtedy fala dobrze się odbija . Wtedy można łapać różne kraje . Rekordziści gadali z Polski z Brazylią , Nową Zelandią itp . Dużo ludzi nzawiązuje łączności z Włochami i Hiszpanią . Praca na wstęgach jest uciążliwa ponieważ wymaga ciągłego dostrajania częśtotliwości aby rozmówca nam nie "uciekł" . Narazie tyle myśle że jest to w miare zrozumiałe


[ Dodano: 2009-12-29, 14:07 ]
Cytat:
Propa jednego dnia jest jednego nie ma :) . Ja sam na podróbce ml 145 latam w dzień bez propy po 7 -9 km max a jak jest propa to po 15-18 km nawet latam :) .


Instrukcja strojenia :]
Cytat:
zaczynasz od tego że na płycie czołowej po prawej stronie pisze ANTENNA i do tego gniazda (z tyłu) podpinasz kabel od anteny, kabel (nie może bys długi najlepiej niech ma nie wiecej niż 15 cm) załączony do gniazda TRANSCEIVER wpinasz do radia. Przełącznik FWD/REF dajesz w położenie FWD załanczasz radio i dajesz na kanał 1. Najlepiej byłoby zeby redukcja szumów była na min. Następnie pokrętłem CAL kręcisz aż do momentu gdy wskazówka ustawi Ci sie w położeniu SET , przełanczasz na 40 i to samo. Kolejno przełącznik na pozycję REF i odczytujesz wynik z 1 kanału i z 40.
Np.: jeśli na kanale 1 masz wartość 1,5 a na 40 2,0 to antena musi iść na dól(poniżej objaśnie o co chodzi)
jeśli na kanale 1 masz wartość 2,0 a na 40 1,5 to antena w górę.
Z tą anteną w górę lub w dół czodzi o to że jeśłi różnica w odczycie jest duża między kanałem 1 i 40 to pierwsze co robisz to tniesz lub dokładasz kabla. Jeśli różnica jest już minimalna to patrzysz na antene. tam powinna znajdować sie śrubka na klucz imbus. Odkręcasz ją i bat anteny wędruje ci albo w górę albo w dół wg. odczytu z miernika. Jeśli wartości odczytu z kanału 1 i 40 się zrównają to skręcasz wszystko do kupyi ma grać. pozdro

Cytat:
Stroiłem anteny tak jak napisałeś i wielkie dzięki. Wydaje się to trudne ale wcale tak nie jest. Jedyna przeszkoda jaka może stanąć na drodze do idelanie dostrojonego sprzętu to źle zmasowana antena z pojazdem wtedy swr jest bardzo mało i trudno dobrze dostroić antene.

Cytat:
Czasem, niemożność dopasowania anteny do radia wynika z usytuowania tej pierwszej i niekiedy wystarczy odgiąć cewkę z batem pod skosem o kilka stopni

Cytat:
jeśli antena mobilowa jest nowa wtedy nie warto jej przycinać bo skoro fabrycznie ma 150cm to powinna mieć 150 bo wdg. producenta wtedy pracuje najlepiej a nie przy 149cm....

Cytat:
no tak masa masą a jeżeli chcę zrobić inna instalacje elektryczną tylko pod CB i radiomagnetofon? z innego akumulatora zupeołnie niepołączonego z samochodem?


jeśli dobrze Cię rozumiem to tak też możesz.... masa= przejście elektryczne a prąd przechodzi dobrze przez blachę więc jeśli dobrze zamontujesz antenę to powinno być ok. często jeśli przy podłączeniu do zapalniczki mamy problemy powinno się podłaczać radio bezpośrednio pod aku, więc pod całkiem inne źródło niż to oryginalne z auta też powinno się daź....

Cytat:
Ostatnio wkońcu się zebrałem i zmierzyłem swr i wyszło mi i na 1 i 40-tym kanale poniżej 1 (wskazówka ledwo się podnosi). Czy coś należy zmieniać?
_________________
Ostatnio zmieniony przez predyk 28-12-2009, 14:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Adrian 



Dołączył: 03 Lis 2009
Posty: 21
Skąd: Poland
Wysłany: 03-01-2010, 02:11   

Dyskuska o antenach. uśmiałem się:

Cytat:
o jak dla mnie parametry sa takie same, czy nalepka President dodaje +5 do zasiegu ? :P


[ Dodano: 2010-01-03, 03:13 ]
Z tego samego zródła:

Cytat:
witam mam Unidena 520XL i ostatnio dziwnie sie dosc zaczal zachowywac.

szumi i trzeszczy znacznie ciszej niz zwykle.


[ Dodano: 2010-01-03, 04:01 ]
Cytat:
Jak zmniejsza się RF GAIN to również zmniejsza się nadawanie, więc jeśli chcesz coś powiedzieć to na ten moment można ustawić na max.
_________________
73 dla wszystkich :)
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 16-02-2011, 23:21   
   admin


Dyskusja na pewnym forum, jak rozumiem o różnych zjawiskach podczas podwyższonej propagacji:
Cytat:
To głosy z satelity siakiejś:) albo z kosmosu:sc: też często słyszę,w okolicach Ostrołęki nawet po Rosyjsku:)
Cytat:
Jak po rosyjsku, to się pewnie duchy z powstania listopadowego próbują z Tobą dogadać. 26 maja była rocznica bitwy, więc i aktywność większa :) .

Cytat:
W pasmie CB najzupelniej normalna jest tzw. propagacja odbita, ktora zezwala za lacznosci dlugiego zasiegu

Cytat:
Gdzies kiedys wygrzebalem jakies prognozy propagacyjne... Zreszta kociol na radiu byl taki, ze nie szlo ze stacji bazowej rozmawiac i sprzedalem sprzeta. Zasadniczo na pocieszenie moge tyle, ze to jest w jakis sposob powiazane ze sloneczna pogoda, i jak sie lato skonczy to bedzie ciszej
 
 
 
kostek 



Dołączył: 16 Sty 2011
Posty: 21
Skąd: Wrocław
Wysłany: 17-02-2011, 16:16   

Dobre :D nie widziałem jeszcze tego tematu W wolnej chwili zapoluję na podobne cytaty :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka