Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: SP3AYA
13-03-2011, 18:14
Pomóżcie w doborze anteny
Autor Wiadomość
serser 



Dołączył: 13 Mar 2011
Posty: 1
Skąd: Karlsruhe GERMANY
Wysłany: 13-03-2011, 12:13   Pomóżcie w doborze anteny

Witam wszystkich serdecznie, ponieważ jest to mój pierwszy post na forum :)

Małe wprowadzenie: wyjechałem z kraju na kontrakt podpisany przez moja firmę tuż przed przystąpieniem do egzaminu na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Wracam na stale już niedługo i na pewno znajdę dogodny termin. Chciałbym już teraz osłuchać się z tym, co dzieje się na pasmach krótkofalarskich, tym bardziej, że kupiłem właśnie Yaesu FT450 i mam możliwość rozpięcia anteny pomiędzy blokami w miejscu gdzie mieszkam.

Sytuacja lokacyjna jest taka: dwa bloki położone względem siebie pod katem prostym. Odległość 20 metrów w najbliższym miejscu. Ja mieszkam w narożnym mieszkaniu na ostatnim czwartym pietrze tego, który stanowi nóżkę litery T. Moja obecna dziewczyna mieszka w tym drugim bloku, na piątym pietrze (z 6). Odległość pomiędzy naszymi balkonami wynosi równo 27 m. W tej chwili pomiędzy nimi jest rozpięta linka, która służy jako coś w rodzaju kolejki górskiej (tak tak duży dzieciak ze mnie :D ). Nikt się na to nie skarży z sąsiadów, wiec myślę, że jeśli zamienię to na antenę, to nikt nie zwróci uwagi.

I teraz mam problem co za anteny użyć? Chciałbym, aby swoim działaniem obejmowała pasma od 80 do 10 m. zwykły dipol się nie zmieści. W3DZZ, który planuje używać w Polsce tez nie. Najlepiej, gdyby był to long wire 20,5 m. Nie wiem tylko, czy zapewni mi on nasłuch stacji polskich na 3,5 MHz i na odległość 900 km? Proszę o wasze opinie na temat mojej sytuacji, za wszystkie będę bardzo wdzięczny.

PS. Przepraszam admina za brak polskich liter, ale nie mam tutaj komputera z polskim oprogramowaniem.

PS2. Montaż anteny pionowej na dachu nie wchodzi w rachubę.
_________________
Nie ma tego złego co by na jaszcze gorsze nie wyszło ;)
Ostatnio zmieniony przez SQ3RPG 13-03-2011, 18:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 13-03-2011, 18:24   
   admin


Myślę, że w Twojej sytuacji rozpięcie kawałka druta tworzącego antenę LW będzie wystarczającym sposobem na prowadzenie nasłuchów pasm amatorskich. Przynajmniej na początek. Jest klika konstrukcji anten będących skróconymi dipolami które mógłbyś wykorzystać. Jednak zawsze będzie się to rzucało bardziej w oczy niż Long Wire. Jak sąsiedzi nie będą protestować, zawsze możesz poeksperymentować.
 
 
 
Student 



Znak KF: SP3HSZ
QTH lokator: jo81fu
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 334
Skąd: Leszno/Trzebiny
Wysłany: 13-03-2011, 19:02   
   expert


Do posłuchania nawet kawałek drutu typu LW starczy ale jeśli chciał byś nadawać na tak rozwieszonej antenie LW to problem zakłóceń u sąsiadów murowany....
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 13-03-2011, 19:09   
   admin


Póki nie będzie miał licencji, to nadawać nie będzie. Dlatego pisałem, że LW spokojnie starczy na początek. A jak później apetyty wzrosną, to w necie się roi od projektów przeróżnych anten o długości odpowiadającej Sebastianowi.
 
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 13-04-2011, 20:56   
   admin


Dalsza dyskusja popłynęła w kierunku anten wykonanych domowym sposobem na wędce. Posty przeniosłem więc do tematu http://cb-kf.pl/viewtopic.php?t=907
 
 
 
dewora
[Usunięty]

Wysłany: 28-04-2014, 08:38   

Ja w tym roku kończę liceum dwujęzyczne w Łodzi http://[...] i tata w prezencie chce mi kupić auto. Ja pomyślałem sobie, że warto też zainwestować w radio CB, ale mam problem z doborem anteny, ponieważ słyszałem różne opinie. Często też przyglądam się autom na drogach z takimi antenami - i niektóre są masakrycznie długie.

Wszelka reklama na forum
nawet jeśli nie jest niezgodna z regulaminem!
powinna być uzgadniana z Administracją Forum!
Ostatnio zmieniony przez SP3AYA 28-04-2014, 10:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka