Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Zalety i wady programów logujących w zawodach
Autor Wiadomość
sq3ook 



Znak KF: SQ3OOK
QTH lokator: JO81vp
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 1546
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 27-04-2014, 20:06   Zalety i wady programów logujących w zawodach
   jradmin


SP3AYA napisał/a:
Część obskoczyliśmy na UR5EQF [całkiem fajnie się na tym pracuje w zawodach :ok:

Muszę zobaczyć ten UR5EQF w konfiguracji do zawodów, bo nie jesteś pierwszą osobą, która tak twierdzi. Najgorsze jest jednak jak się człowiek do czegoś przyzwyczai (MixW). :D Z tym logiem to w wolnej chwili zobaczę. Nie chce liczyć od obcego, ponieważ tzreba przerzucić log przez .adif (chyba)
Rozumiem, że do zawodów był używany Twój lapek. Na piechotkę to jest spora zabawa - nie wyobrażam sobie tego. I pomyśleć, że kiedyś tylko na piechotkę się liczyło takie rzeczy. :szok:
Ostatnio zmieniony przez SP3AYA 28-04-2014, 00:07, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 27-04-2014, 21:27   
   admin


Początkowo Kasia pracowała na MixW logując chyba ze 35 QSO na komputerze klubowym. Ja w tym czasie usiłowałem skonfigurować go na moim lapku, bo okazuje się, że na wodospadzie sygnały wyglądają lepiej u mnie niż tam, więc reszta poszła z mojego. Ale z ciekawości chciałem sprawdzić jak się sprawuje UR5EQF. No i stwierdziliśmy że chyba jednak wygodniej pracuje się nam jednak na nim. Chociażby sprawa zaznaczania tego co ma być zanotowane w logu. W UR5EQF wystarczy dwuklik, MixW wymaga przeciągnięcia myszką, chyba że nie znalazłem odpowiedniej opcji?

A przy okazji. Gdzie eksportuje się log w cabrillo z MixW?

Przy okazji: zaczynam bawić się DXLabem ;) Ciekawy...
 
 
 
sq3ook 



Znak KF: SQ3OOK
QTH lokator: JO81vp
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 1546
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 27-04-2014, 21:58   
   jradmin


W MixW też podwójne kliknięcie załatwia temat... Jeżeli zaś chodzi o zawody to należy przygotować opowiednio makra i w zasadzie automatycznie do logu wstawiane jest co trzeba. Ja póki co podchodzę do tego z pewną rezerwą. Na spdx rtty skróty województw nie zrobiłem z automatu (zabrakło czasu). W mojej ocenie UR5EQF jest z pewnością jednym z nallepszych programów logujących.
[Edit] Do cabrillo ekport jest dostępny po otwarciu logu. Jest tam również adif i wiele innych. W sumie MixW byłby bardzo dobrym programem, gdyby go uzupełnić o kilka funkcji. Niestety autorzy nie szaleją...
Ostatnio zmieniony przez sq3ook 27-04-2014, 22:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 28-04-2014, 00:06   
   admin


sq3ook napisał/a:
W MixW też podwójne kliknięcie załatwia temat

Znak. A raport? Ten program obleciałem dość pobieżnie...
W UR5EQF znak często wstawia się sam automatycznie, a RST i reszta dwuklikiem.

W MixW przeszkadza mi to co w TRX-ach Yaesu. Często najpotrzebniejsze funkcje poukrywane są w menu :/
 
 
 
sq3ook 



Znak KF: SQ3OOK
QTH lokator: JO81vp
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 1546
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 28-04-2014, 13:15   
   jradmin


SP3AYA napisał/a:
W UR5EQF znak często wstawia się sam automatycznie

Znak samoczynnie wstawiany do logu - absolutnie bym tego nie chciał, to że odbieram jakąś stację nie oznacza, że będę prowadził z nią QSO. Jeśli chcę logować łączność, to klikam na znaku i jest w logu. Jeszcze gorzej byłoby w sytuacji kiedy stacje nakładają się. Taką sytuację miałem w ostatnich zawodach i to kilka razy. Albo korespondent pracuje z dwoma stacjami równocześnie i wtedy na danej częstotliwości widzisz TRZY znaki - który miałby być pobrany do logu?
SP3AYA napisał/a:
A raport? …. a RST i reszta dwuklikiem.

Może być: automatycznie pobrany, klikany (1x albo 2x), domyślny (w zawodach na przykład). Można też z menu kontekstowego. Podobnie zresztą jest z raportem wysyłanym - niekoniecznie musi to być "magiczne" 599, program potrafi zaproponować rzeczywisty raport, a także S/N oraz IMD, czyli współczynnik zniekształceń intermodulacyjnych.
SP3AYA napisał/a:
W MixW przeszkadza mi to co w TRX-ach Yaesu. Często najpotrzebniejsze funkcje poukrywane są w menu

Nie wiem jak w UR5EQF, ale w MixW rzeczywiście kilka opcji mogłoby być "inaczej" dostępne. Jednak filozofia tego programu, jak i jemu podobnych, opiera się na makropoleceniach, a więc można go prawie dowolnie skonfigurować i wszystko co w danym momencie, przy danej emisji, zawodach, itd., itp. mieć na wierzchu.
Co do porównania z Yaesu - posiadam FT-847 i nie stwierdzam aby tak było. Przycisk „menu” (radio ma jedno menu + serwisowe) jest praktycznie nie używany.
SP3AYA napisał/a:
Ten program obleciałem dość pobieżnie...

Hmmm…
Nie ukrywam, że po wstępnym zapoznaniu się, trochę przysiedziałem, a i tak sporo pozostało do odkrycia jeżeli chodzi o makra.
 
 
sq3ook 



Znak KF: SQ3OOK
QTH lokator: JO81vp
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 1546
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 28-04-2014, 16:11   
   jradmin


Uzupełnienie: Przede wszystkim należy się zastanowić czy mówimy o programach do pracy w modach cyfrowych czy też o programach logujących. Jeżeli pierwsza opcja, to UR5EQF jest mało przydatnym programem - brak obsługi większości emisji.
Generalnie jest w czym wybierać, od programów dedykowanych dla konkretnych emisji po tzw. "multimode". Będzie tego kilkadziesiąt pozycji. A tutaj - jak zwykle każdy musi znaleźć coś, co będzie dla niego zadowalające.
Do najpopularniejszych multimode należą:
FLDigi
MixW
MultiPSK
DM 780 moduł dla Ham Radio
TrueTTY
Ja używam UR5EQF ze względu na log, do którego mam podpięte MixW oraz JT65 i inne wynalazki.
Ostatnio zmieniony przez sq3ook 28-04-2014, 16:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 29-04-2014, 12:45   
   admin


sq3ook napisał/a:
Znak samoczynnie wstawiany do logu - absolutnie bym tego nie chciał

W każdej chwili możesz go zatwierdzić lub kliknąć inny który pojawi się natychmiast na jego miejscu. W każdym razie przy sprzyjających warunkach oszczędza trochę czasu, co przy zawodach jest dość ważne.
sq3ook napisał/a:
Co do porównania z Yaesu - posiadam FT-847

Miałem na myśli 857 lub 897.
sq3ook napisał/a:
UR5EQF jest mało przydatnym programem - brak obsługi większości emisji.

No tak. Tutaj programiści mogliby się jeszcze trochę postarać.
sq3ook napisał/a:
trochę przysiedziałem, a i tak sporo pozostało do odkrycia jeżeli chodzi o makra.

Chyba każdy program ma sporo funkcji, które na co dzień mniej używane, w odpowiednim momencie okazują się jak najbardziej przydatne.
sq3ook napisał/a:
Generalnie jest w czym wybierać, od programów dedykowanych dla konkretnych emisji po tzw. "multimode". Będzie tego kilkadziesiąt pozycji. A tutaj - jak zwykle każdy musi znaleźć coś, co będzie dla niego zadowalające.

I to jest ten optymistyczny akcent :)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka