Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Antena HF-P1
Autor Wiadomość
SQ6KBW 



Znak KF: SQ6KBW
QTH lokator: JO80DT
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Sie 2009
Posty: 116
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 01-06-2014, 20:28   Antena HF-P1
   Radio KF: IC-706MKIIG , Wouxun KG-UVD1P
   Antena KF: AMPRO-80 i 20, NAGOYA MAG-79EL-3W


Czołem. Będąc na Łosiu nabyłem antenę HF-1. Tak do końca to nie wiadomo, czy to HF-1, czy HF-P1 ze zmienioną nazwą. Dystrybutor sprzedaje ją pod tą pierwszą nazwą, ja natomiast dostałem maila od pewnego krótkofalowca, który usilnie twierdzi, że to jest HF-P1. Jak zwał, tak zwał, niech więc będzie to ... P1 ;)
Poniżej film, ale zanim rzucicie okiem - kilka słów o samym sprzęcie. Antenę nabyłem wraz z pokrowcem i statywem. Na wstępie ostrzegam, żeby odpuścić sobie statyw (o ile znajdą się chętni na zakup anteny), bo to chyba najbardziej spartaczony element. Statyw składa się z aluminiowej głowicy z gniazdem antenowym, w którą wkręca się trzy nóżki. Otóż to ... wkręca ... bo z wykręceniem są już mega problemy. Nie jestem tytanem, a mimo to jedna rurka ugrzęzła już na dobre i nie pomogły nawet kombinerki. Gwint jest w ogóle jakiś dupny i najpierw trzeba się nagimnastykować, aby rurki wkręcić, a potem problem z wykręceniem. Jako, że sama głowica nie jest duża, nie mam problemu z umieszczeniem jej (wraz z przykręconą nóżką) w pokrowcu. Generalnie statyw można sobie odpuścić, bowiem antena ma na wyposażeniu specjalny uchwyt, za pomocą którego można antenę przymocować np. do blatu czy barierki lub też zwykłego statywu fotograficznego.
Kolejnym elementem są dwie rurki, które łączymy ze sobą i stanowią one kolumnę, na której umieszcza się cewkę. Do cewki dokręcamy teleskop i już antena gotowa do pracy. Jeszcze tylko do statywu wpinamy cztery radialsy i to wszystko. Dzisiaj testowałem ją na dwóch pasmach: 7 i 14 MHz. Antena słyszy dobrze, z nadawaniem też nie ma większego problemu. HF-P1 testowałem dzisiaj na Przygodnej Kopie w Górach Sowich i cztery górki wpadły do kajetu. Trzeba jednak pamiętać, że nadawałem z samochodu, tak więc i moc była większa niż w czasie nadawania qrp z jakiejś 12Ah żelówki. Reasumując: jestem zadowolony z osiągów i sądzę, że do pracy terenowej to ciekawa propozycja. Gorzej z wykonaniem. Gdybym miał tokarkę i kawałek aluminiowego złomu, taki statyw jestem w stanie sam wykonać.

http://youtu.be/kaVBbFeY7qs
Ostatnio zmieniony przez SQ6KBW 01-06-2014, 20:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 01-06-2014, 20:46   
   admin


Z ciekawością czekam na pełniejsze testy.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka