Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: SP3AYA
06-08-2014, 23:36
Dwie anteny samochodowe w domu, drugajako przeciwwaga?
Autor Wiadomość
Nomad 



Dołączył: 05 Maj 2013
Posty: 26
Skąd: Zachodnio-Pomorskie
  Wysłany: 06-08-2014, 22:51   Dwie anteny samochodowe w domu, drugajako przeciwwaga?
   Radio CB: Stabo xm3003 , TTI 880, Alan 38
   Antena CB: Sirio ML-145
   Akcesoria CB: Przenośne pakiety 12V, zasilacze stacjonarne


Witam.
Zastanawiałem się ostatnio nad użyciem samochodowych anten CB 27MHz jako stacjonarnych.
Przyjmijmy, że nie ma możliwości montażu klasycznej przeciwwagi w postaci 4,6 czy 8 prętów pod kątem 90* do anteny czy jakieś blachy - po prostu brak możliwości "wyjścia w boki".
Wpadłem na pewien pomysł.
Jak sprawa technicznie by wyglądała, gdybyśmy dwie identyczne anteny sczepili ze sobą podstawami magnetycznymi, całość zamontowana w pionie. Górna antena działała by jako promiennik, a dolna jako masa (przeciwwaga)?

Dla ułatwienia weźmy na przykład antenę Sirio ML-145.
Rozważmy takie podłączenie:
→ Dolna antena - oplot jej przewodu, podstawa oraz promiennik stanowiły by masę układu (również radiotelefonu).
→ Górna antena - jej masa (oplot przewodu) stanowiłby masę CB radia, a jej gorąca żyła, czyli "bat" byłby podłączony pod gorące złącze CB radia.
Pytanie wynika w większej mierze z ciekawości efektu.
Pozdrawiam gorąco.
_________________
"Wyob­raźnia jest ważniej­sza od wie­dzy, po­nieważ wie­dza jest ograniczona"
-Alber Einstein

Trzeba być indywidualistą, z niepohamowaną wyobraźnią , marzeniami , mając według niektórych chore pomysły, bo tylko one doprowadzą Cię do oryginalności .
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 06-08-2014, 23:32   
   admin


Gdzieś już na forum dyskutowaliśmy nad dipolem utworzonym z dwóch anten samochodowych.
Promiennik jednej [górnej] łączysz z żyłą gorącą kabla, promiennik drugiej z oplotem.
Opisów podobnych konstrukcji jest sporo w necie.

P.S. Temat nie dotyczy anten krótkofalarskich, więc przeniosłem do odpowiedniejszego działu.
 
 
 
Nomad 



Dołączył: 05 Maj 2013
Posty: 26
Skąd: Zachodnio-Pomorskie
Wysłany: 06-08-2014, 23:56   
   Radio CB: Stabo xm3003 , TTI 880, Alan 38
   Antena CB: Sirio ML-145
   Akcesoria CB: Przenośne pakiety 12V, zasilacze stacjonarne


Za zły dział serdecznie przepraszam.
Właśnie przetrząsnąłem sporo stron w tym kierunku i na żadnej nie znalazłem takiego rozwiązania, dopiero po tym postanowiłem zadać pytanie na forum.
Pomysł w sumie wziąłem z anteny typu dipol, a o tych gotowych mobilnych CB pomyślałem, gdyż mają już cewki skracające (opłacalne o ile komuś takie anteny leżą w bezużyteczności).
_________________
"Wyob­raźnia jest ważniej­sza od wie­dzy, po­nieważ wie­dza jest ograniczona"
-Alber Einstein

Trzeba być indywidualistą, z niepohamowaną wyobraźnią , marzeniami , mając według niektórych chore pomysły, bo tylko one doprowadzą Cię do oryginalności .
 
 
Nomad 



Dołączył: 05 Maj 2013
Posty: 26
Skąd: Zachodnio-Pomorskie
Wysłany: 07-08-2014, 00:07   
   Radio CB: Stabo xm3003 , TTI 880, Alan 38
   Antena CB: Sirio ML-145
   Akcesoria CB: Przenośne pakiety 12V, zasilacze stacjonarne


A więc konkretnie - czy w takim układzie można osiągnąć poprawne SWR, a zasięg będzie porównywalny z tym jakim na jednej takiej antenie uzyskamy w samochodzie? (pomińmy aspekt wysokości zamontowanych anten oraz ukształtowania terenu). ?
_________________
"Wyob­raźnia jest ważniej­sza od wie­dzy, po­nieważ wie­dza jest ograniczona"
-Alber Einstein

Trzeba być indywidualistą, z niepohamowaną wyobraźnią , marzeniami , mając według niektórych chore pomysły, bo tylko one doprowadzą Cię do oryginalności .
 
 
sq3ook 



Znak KF: SQ3OOK
QTH lokator: JO81vp
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 1546
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 08-08-2014, 14:01   
   jradmin


Dipol z anten samochodowych, co prawda nie CB, ale to nie ma znaczenia, chodzi bowiem wyłącznie o ideę:
http://www.inradio.pl/ind...mfj-2240-detail
Da się zestroić poprawnie i działa. W paśmie CB może działać całkiem, całkiem... Ja próbowałem na KFie - trzeba przyznać jest to konstrukcja baaardzo kompromisowa.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 08-08-2014, 21:08   
   admin


Z pewnością taki układ będzie działał poprawnie przy antenach przeznaczonych do obsadzenia na głowicy typu DV. To będą tylko dwa promienniki z cewką skracającą. Ot, najzwyklejszy dipol...

Ale jeśli mają to być anteny na głowicę PL i to jeszcze jak kolega pisze połączone podstawami magnetycznymi... Anteny są zwarte dla prądu stałego, ale i tak wcz po tych podstawach by hulało. Trzeba by połączyć fider na krzyż: żyła gorąca do promiennika pierwszej i "masy" drugiej, a oplot odwrotnie...? Nie jestem pewien jak to pracowałoby ze względu na wpływ tych podstaw na cały układ. :hm:
Ciekaw byłbym pomiarów czegoś takiego :oczami:
 
 
 
Nomad 



Dołączył: 05 Maj 2013
Posty: 26
Skąd: Zachodnio-Pomorskie
Wysłany: 19-08-2014, 09:30   
   Radio CB: Stabo xm3003 , TTI 880, Alan 38
   Antena CB: Sirio ML-145
   Akcesoria CB: Przenośne pakiety 12V, zasilacze stacjonarne


Witam!
Chwilowo, z ciekawości wykonałem dipol 1/2 fali, ale w między czasie wymyśliłem, że przecież można wziąć obudowę metalową z choćby zasilacza ATX, wywiercić dwa, przeciwległe otwory i zamontować w nich dwa żeńskie UC1 (na tych własnie gniazdach jest połączenie bata [cewki oraz promiennika] z podstawą magnetyczną anten jakich posiadam).
Wysokość oryginalnych podstaw "razy dwa" wyniesie mniej więcej tyle co odstęp miedzy zamontowanymi przez nas gniazdami, różnice skoryguje się regulacją promiennika przy cewce.
Jak tylko kupię gniazda UC1 (w moim mieście nie jest to możliwe) i zrealizuję opisany pomysł, to po pomiarach SWR i zasięgu dam od razu znać!

PS. Taka mała podpowiedź dla amatorów, co do dipoli :)
Przewody miedziane się rozciągają pod pewnym naprężeniem, co rozstraja nam antenę. Ponadto obcięcie przewodów podczas wykonywania dipola musi być bardzo precyzyjne. Proponuję zastosowanie jednego z dwóch rozwiązań. Albo wykonanie nieco krótszego przewodu, i zakończenie nim krótkim odcinkiem anteny teleskopowej (oczywiście po obu stronach) albo tak jak ja wykonałem - wykonanie ramion o 1cm krótszych, i zakończenie ich nakrętkami (oczywiście łączymy lutując).
Długość ramion (a wiec strojenie) wykonujemy wkręcając lub wykręcając śrubę - w moim przypadku miała ona 8cm długości i 4 lub 5mm średnicy. Wszystko oczywiście w jednej linii z ramieniem.

Pozdrawiam :)
_________________
"Wyob­raźnia jest ważniej­sza od wie­dzy, po­nieważ wie­dza jest ograniczona"
-Alber Einstein

Trzeba być indywidualistą, z niepohamowaną wyobraźnią , marzeniami , mając według niektórych chore pomysły, bo tylko one doprowadzą Cię do oryginalności .
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 19-08-2014, 11:34   
   admin


Nomad napisał/a:
Przewody miedziane się rozciągają pod pewnym naprężeniem

Nie jest to aż tak mocno odczuwalne, skoro z miedzianych przewodów wykonywane są dipole albo delty na pasmo 80 m. Sam korzystam z dipoli 20, 40, 80 m [2,5 do 3,5 mm²] od dłuższego czasu i nie zauważam zbytniej różnicy od momentu wykonania. Przy krótszych odcinkach [na pasmo 10 czy 11 m] nie ma to praktycznie znaczenia.
 
 
 
Nomad 



Dołączył: 05 Maj 2013
Posty: 26
Skąd: Zachodnio-Pomorskie
Wysłany: 26-03-2015, 18:43   
   Radio CB: Stabo xm3003 , TTI 880, Alan 38
   Antena CB: Sirio ML-145
   Akcesoria CB: Przenośne pakiety 12V, zasilacze stacjonarne


Witam!
Antena z pierwszego postu wykonana.
Dwie Sirio ML-145, dolna całkowicie zmasowana (razem z promiennikiem), górna ma masę ,ale promiennik jest już pod żyłą gorącą.
Pucha na której jest to zmontowane zamontowana około 30cm od balustrady, na balkonie znajdującym się na II piętrze.
I teraz tak:
SWR na poziomie 1.2, mimo zabudowania wokół dosyć mocno budynkami 7 piętrowymi (z niewielkimi przerwami), mam kilka kilometrów zasięgu, więc cel osiągnięty :)
73!
_________________
"Wyob­raźnia jest ważniej­sza od wie­dzy, po­nieważ wie­dza jest ograniczona"
-Alber Einstein

Trzeba być indywidualistą, z niepohamowaną wyobraźnią , marzeniami , mając według niektórych chore pomysły, bo tylko one doprowadzą Cię do oryginalności .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka