Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Radio klasyczne czy SDR
Autor Wiadomość
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 08-03-2019, 15:01   Radio klasyczne czy SDR

Załóżmy że pytający ma odpowiednią ilość gotówki na zakup radia.

Jakie radio polecilibyście do zakupu "na lata"?

Takie jak produkowano do tej pory (lampowe, tranzystorowe) czy takie coś co jest w zasadzie odpowednio zprogramowanym i obudowanym komputerem (SDR)?

Z tego co widzę te ostatnie wkrótce staną się standartem w sprzęcie krótkofalarskim i wyprą inne tak jak radia tranzystorowe wyparły te lampowe...
 
 
portos 



Dołączył: 04 Cze 2009
Posty: 184
Skąd: Nowy Lwów ;)
Wysłany: 19-03-2019, 12:47   
   Radio KF: TS-570, VX-7
   Antena KF: dipol, yagi


duderyk napisał/a:
Jakie radio polecilibyście do zakupu "na lata"?

Takie na jakie cię stać. Więcej zależy od anten. Jak będziesz miał tylko dipol czy coś taiego zamiast porządnych anten kierunkowych na maszcie, to ci nawet najbardziej wypasione radio nie pomoże.
 
 
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 27-03-2019, 15:48   

No tak ale są radia które z takiej samej anteny wydobędą więcej niz inne.
 
 
portos 



Dołączył: 04 Cze 2009
Posty: 184
Skąd: Nowy Lwów ;)
Wysłany: 03-05-2019, 00:13   
   Radio KF: TS-570, VX-7
   Antena KF: dipol, yagi


Jeśli miałbym szukać kolejnego radia dla siebie, to mając określony limit gotówkowy wybrałbym takie które w podstawowej konfiguracji jest tańsze, ale ma komplet filtrów w sobie. filtry nie są tanie, a w znaczący sposób poprawiają jakość odbioru. Z drugiej strony droższe radio ma większy potencjał, a na dodatkowe wyposażenie zawsze można co miesiąc trochę odkładać. A z trzeciej strony rzeczywiście jest dużo dobrych opinii o radiach typu SDR.
Powtarzam jednak to co napisałem wcześniej: lepiej zainwestować najpierw w dobre anteny, a dopiero potem w lepsze radio.
 
 
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 21-05-2019, 01:41   

Przeczytałem chyba wszystko co mogłem odnaleść na temat radii polecanych w różnych wątkach tutaj na forum i w innych miejscach w internecie. Chętnie bym kupił radioSDR, ale na razie nie chcę inwestować w hobby zbyt wiele kasy. Szukałem więc takiego które ma najwięcej pochlebnych opinii. No i wybrałem:
portos napisał/a:
Takie na jakie cię stać
ale też takie jakie rokuje nadzieje na zadowolenie z długiego użytkowania. Kolega przywozi mi z Niemiec Kenwod TS-850 :super:
Podobno ostatnia seria produkcyjna więc pozbawiona usterek z tych pierwszych i ma 2 filtry CW i SSB. Wiem że do tego radia wchodzą 4 filtry. Mogą być szersze lub węższe. Czy warto inwestować w te dodatkowe? Są dostępne na giełdzie. Będzie lepszy odbior i nadawanie?
 
 
indian 



Dołączył: 19 Maj 2019
Posty: 7
Skąd: Londa
Wysłany: 21-05-2019, 09:00   

Na razie nie jestem zainteresowany ale z ciekawości podłaczę się do tematu. Chyba najpopularniejszym radiem SDR, z tych bardziej dostępnych, jest ICOM 7300. Zarówno na ebayu jak i na allegro oraz typowych giełdach krótkofalarskich ceny są dość wyrównane i niezbyt odbiegają od sklepowych. Czy to świadczy o jakości radia i ma potwierdzenie w opiniach użytkowników?
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 21-05-2019, 22:50   
   admin


ICOM IC-7300 generalnie jest bardzo chwalony. Często zabierany na wyprawy DX-owe. We wszelakich testach też zajmuje wysokie lokaty. Rozmawiałem o tym radiu z kilkoma krótkofalowcami, którzy są dla mnie guru jeśli chodzi o sprzęt i operatorkę. Nie spotkałem się z negatywną opinią.

duderyk napisał/a:
Kolega przywozi mi z Niemiec Kenwod TS-850 :super:

No to witamy w klubie użytkowników :ok: Jeśli radio sprawne, to na 100% nie będziesz żałował zakupu.
 
 
 
indian 



Dołączył: 19 Maj 2019
Posty: 7
Skąd: Londa
Wysłany: 23-05-2019, 00:32   

A Flex 1500 lub 3000? W tej chwili można trafić na egzemplarze w dobrym stanie i całkiem niezłych pieniądzach.
Ostatnio zmieniony przez indian 23-05-2019, 00:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 16-09-2019, 21:35   

W SDR sygnał idzie przez normalne filtry jak w starszych radiach czy wszystko jest załatwiane przez procesor i oprogramowanie?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka