Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Log UR5EQF
Autor Wiadomość
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 04-08-2019, 15:55   Log UR5EQF
   admin


Zdaje się, że nie uniknę pytań dotyczących prezentacji logu UR5EQF.
Żeby inni też coś z tego mieli, proszę pisać tutaj, a nie na maila czy PW. Nie jestem ekspertem, ale może wspólnie znajdziemy odpowiedzi na to z czym się użytkownicy borykają. W razie potrzeby zawsze można się zwrócić z zapytaniem do Andrzeja SP5NMJ, chyba największego znawcy tematu.


W tej chwili, chyba najbardziej palącym problemem jest potwierdzanie QSO w modzie FT4 z LoTW i eQSL.

W managerze pasm i emisji dodajemy:
MODE - FT4
format ADIF - MFSK
Raport - -10

Powinno teraz poprawnie "pokolorować" nam log.

W/g standardu ADIF, FT4 to submode, a MFSK mode. Stąd sporo programów logujących, niezbyt poprawnie skonfigurowanych, ma kłopot z zapisem QSO.

Co prawda, zawsze dla nie było ciekawostką to, że nie ma takich problemów z innymi modami np. PSK (FSK31, PSK10, PSK31, PSK63, PSK63F, PSK125, PSK250, PSK500, PSK1000, PSKAM10, PSKAM31, PSKAM50, PSKFEC31, QPSK31, QPSK63, QPSK125, QPSK250, QPSK500, SIM31) i program doskonale rozpoznaje PSK31 albo PSK63...
 
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 26-08-2019, 23:32   
   admin


Po zainstalowaniu dodatku WSJTinterface (tak jak to jest opisane w prezentacji), można zaznaczyć sobie Autostart WSJt-X (zakładka Settings w jego oknie). Wtedy program będzie się uruchamiał bezpośrednio po kliknięciu w menu UR5EQF: Programy > WSJTinterface.exe.
 
 
 
SQ3POS 



Znak KF: SQ3POS
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 26-08-2019, 23:49   

Dodam od siebie - kolejność uruchamiania: UR5EQF -> z menu Programy->WSJTinterface.exe -> z ów włączonego "programiku" odpalamy WSJTX.
Przy innych kombinacjach log z UR5EQF potrafi się usunąć.
PRZED JAKĄKOLWIEK PRÓBĄ URUCHAMIANIA W/W PROGRAMÓW ZALECAM ZABEZPIECZYĆ LOGI ZARÓWNO Z UR5EQF, JAK I WSJTX - ale to powinno być oczywiste.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 26-08-2019, 23:56   
   admin


A czegoś nie skopałeś? Nie słyszałem o takim wypadku żeby UR5EQF usunął (przestał widzieć?) swój log, przy jakiejkolwiek akcji. Tzn. że co? katalog DB wyleciał?
 
 
 
SQ3POS 



Znak KF: SQ3POS
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 26-08-2019, 23:59   

Jutro spróbuję odtworzyć temat (raczej nie będzie to trudne, no chyba, że.:D) wraz ze screenshotami.
 
 
sq3ook 



Znak KF: SQ3OOK
QTH lokator: JO81vp
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 1546
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 27-08-2019, 22:54   
   jradmin


SQ3POS napisał/a:
kolejność uruchamiania: UR5EQF -> z menu Programy->WSJTinterface.exe -> z ów włączonego "programiku" odpalamy WSJTX.

WSJX może być uruchomiony automatycznie po odpaleniu WSJTinterface.exe.
 
 
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 28-08-2019, 22:10   

Ten WSJTinterface uruchamia też JTDX.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 09-09-2019, 00:53   
   admin


Problem z FT4:
W eQSL jak pisałem w pierwszym poście, format ADIF to MFSK.
W LoTW w pewnym momencie zmienili na DATA.
Na razie radzę sobie z tym tak, że w managerze pasm i emisji zmieniam to w zależności z czego ściągam potwierdzenia.

Mam jednak inną zagwozdkę:
Proszę sprawdzić QSL w logu, które powinny przyjść z LoTW. Przeglądałem coś u nich na stronie i stwierdziłem, że w logu nie mam podświetlonych niektórych potwierdzeń. Przejrzałem plik lotwreport.adi i tam te QSL są. Pod względem zapisu nie różnią się od tych które log UR5EQF wyłapuje i zaznacza.
Coś jednak jest nie tak, ale nie wiem jeszcze co.
Ma ktoś podobnie? Może pomóc w rozwiązaniu tego problemu?
 
 
 
szafran 



Dołączył: 25 Wrz 2019
Posty: 80
Skąd: Polska
Wysłany: 25-09-2019, 15:14   

Witam wszystkich bo to mój pierwszy post tutaj.
Jakiś czas temu odziedziczyłem radio Kenwood TS-850 po moim zmarłym ojcu. Leżało kilka lat zapomniane. Aż w końcu pstanowiłem wykorzystać stojącą jeszcze na dachu antenę i zobaczyć czy jeszcze działa z myślą o sprzedarzy niepotrzebnego mi "grata". Trafiłem na odbywające się zawody i korzystając z chwili przerwy w remoncie domu na urlopie na którym akurat byłem postanowiłem sobie przypomnieć jak to z ojcem słuchaliśmy odległych stacji. On nie był krótkofalowcem, ale nasłuchowcem i też startował w róznych zawodach, nawet z jakimiś sukcesami bo miał dużo dyplomów na ścianie. Jednym słowem wciągnęło mnie :) Czasem notuję usłyszane znaki na papierze albo w logu UR5EQF tak jak to robił ojciec. (ciągle mam kłopoty ze zrozumieniem jak je sobie wymieniają) . Ponieważ mam do radia interfejs cyfrowy chciałbym aby automatycznie wpisywały mi się częstotliwości i było można zmieniać bandy z komputera. Nie mogę jednak poradzić sobie z ustawieniami i nic mi nie pokazuje. Czy ktoś mógłby mi podać co i gdzie zmienić żeby to chodziło?
 
 
szafran 



Dołączył: 25 Wrz 2019
Posty: 80
Skąd: Polska
Wysłany: 25-09-2019, 16:21   

Dodam że radio w chwili zakupu było w doskonałym stanie i wcześniej ojciec miał je podłaczone do komputera. A było przez niego używane może ze 2 miesiące nie więcej.Więc raczej odpada żeby coś się zepsuło, chociaż oczywiście tego całkiem wykluczyć sie nieda.
 
 
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 25-09-2019, 19:52   

Częstotliwość zawsze można wpisać ręcznie. Interfejs lepiej wykorzystać do łączności cyfrowych.
 
 
SQ3POS 



Znak KF: SQ3POS
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 25-09-2019, 21:22   

Świetny początek na zostanie krótkofalowcem, egzamin to banał. :-)
Nic nie da większej frajdy niż nadawanie z tymi odległymi stacjami! :)
Radio znakomite, żal aby służyło tylko do nasłuchów.

Do tego, aby z komputera przełączać pasma/częstotliwość potrzebny jest tzw. CAT czyli kabel wpięty w radiu w gniazdo ACC1, a w komputerze w port RS232 (lub jakiś adapter na USB). Ustawienia w UR5EQF wyglądają następująco:
Ustawienia->Ustawienia programu->Ustawienia COM w Omni-Rig
Rig type: Kenwood
Port: ten pod który podpiąłeś
Baud rate: 4800
Data bits: 8
Parity: None
Stop Bits: 2
RTS: High
DTR: High
Poll int., ms: 500
Timeout, ms: 4000

Oczywiście CAT musi być uruchomiony (Ustawienia->Ustawienia programu->Uruchom CAT-> tu obojętne - pokaż Omni-Rig spowoduje że pokaże się okienko, albo Omni-Rig - będzie działać w tle. Do testów wybierz "pokaż Omni-Rig").


Na takich ustawieniach działa na pewno, bo sam takowe radio posiadam i korzystam z UR5EQF :)

Jak nie działa to opisz sytuację, wrzuć jakieś foty jak wygląda połączenie.

Powodzenia!
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 25-09-2019, 22:39   
   admin


Działa Ci na dwóch bitach stopu?
W/g wszelkich danych którymi się kierowałem, powinno (i tak u mnie pracuje :oczami: ) być tak jak na obrazku.

szafran, sprawdź sobie w menedżerze urządzeń pod jakim portem COM masz zainstalowany interfejs i ustaw odpowiednio.

OmniRig_TS-850.jpg
Plik ściągnięto 22560 raz(y) 55,5 KB

 
 
 
SQ3POS 



Znak KF: SQ3POS
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 26-09-2019, 07:38   

Działa. :)
 
 
szafran 



Dołączył: 25 Wrz 2019
Posty: 80
Skąd: Polska
Wysłany: 27-09-2019, 10:50   

Sprawdzałem obydwa ustawienie i nie działa :(
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka