Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Bydgoszcz wita :)
Autor Wiadomość
Dejv 


Dołączył: 13 Kwi 2020
Posty: 2
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 13-04-2020, 01:03   Bydgoszcz wita :)

Witajcie serdecznie. W związku, że mamy czas jaki mamy postanowiłem wrócić do zabawy z krótkofalówką. Nie chciałbym wydawać dużych pieniędzy ale chciałbym pobawić się w amatorskie wyszukiwanie i kontaktowanie się by porozmawiać. Doradzicie mi może jakiś model krótkofalówki? Będę wdzięczny za pomoc i trzymajcie się zdrowo.
 
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 13-04-2020, 02:53   
   admin


Witaj.
Dejv napisał/a:
chciałbym pobawić się w amatorskie wyszukiwanie i kontaktowanie się by porozmawiać

Niestety nie da się ot tak, po prostu. Zanim zaczniesz, czeka Cię wyzwanie w postaci zdobycia sporej ilości wiedzy i zdania egzaminu przed komisją Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Dejv napisał/a:
Nie chciałbym wydawać dużych pieniędzy

Radiostacja KF plus system antenowy to parę tysięcy zł.
Tani chiński ręczniak, za parę stówek wystarczy do lokalnych pogaduszek z pobliskimi stacjami. Ale bez w/w uprawnień się nie da...
Dejv napisał/a:
postanowiłem wrócić do zabawy z krótkofalówką

Krótkofalówka, to potoczne określenie, którego nikt z "branży" nie używa. Wnoszę więc, że Twoje wcześniejsze zabawy z radiem odbywały się w paśmie CB (to też fale krótkie, a zatem takie radio to "krótkofalówka"), lub PMR (fale ultrakrótkie - potocznie takie radia też można nazwać krótkofalówką).
Modeli jednego i drugiego jest na rynku całe mnóstwo. Stacjonarnych, samochodowych lub ręcznych.
Być może zainteresuje Cię tylko samo słuchanie - stacji krótkofalarskich, komercyjnych lub nawet służb. Przyda się wtedy skaner.

Ale jeśli jednak chciałbyś rozszerzać swoją wiedzę i umiejętności w dziedzinie krótkofalarstwa (do czego serdecznie zachęcam), to polecę poszukać w pobliżu jeden z klubów krótkofalarskich. W Bydgoszczy działa takich kilka (np. SP2PUT, SP2PBY, SP2PBM, SP2ZAO) i są dość aktywne. Do tego w mieście znajduje się też sekretariat Polskiego Związku Krótkofalowców.
Z powodu epidemii kontakt zapewne będzie utrudniony, ale to najlepsza droga do wprowadzenia w to hobby i uniknięcia wielu błędnych nawyków, które aż rażą u osób nie mających wcześniej styczności z krótkofalarstwem.

Tak czy inaczej, nie bój się pytać. Czy tu na forum, czy kogoś w mieście. Z pewnością znajdziesz chętnych do wprowadzenia w świat magii fal radiowych :tak:
 
 
 
Dejv 


Dołączył: 13 Kwi 2020
Posty: 2
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 13-04-2020, 10:38   

Mam już skaner radiowy ale on obecnie nie łapie praktycznie już nic. Większość zeszła na nadawanie cyfrowe niestety. Chodzi mi o tak zwane walkie talkie , że tak to nazwę. Swojego czasu mogłem najzwyklejszym takim urządzeniem z kimś nawiązać połączenie. Niestety obecnie nie posiadam takie urządzania. a bym chciał po prostu od czasu do czasu pogadać. Jeżeli chodzi o CB nie mam możliwości montazu.
 
 
 
sq3ook 



Znak KF: SQ3OOK
QTH lokator: JO81vp
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 1546
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 13-04-2020, 11:09   
   jradmin


No to nie pozostaje nic innego, jak wyżej Jarek napisał: szkolenie, egzamin, świadectwo i pozwolenie radiowe. Bez tego nie ma możliwości, aby legalnie nadawać.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 13-04-2020, 14:27   
   admin


Dejv napisał/a:
bym chciał po prostu od czasu do czasu pogadać. Jeżeli chodzi o CB nie mam możliwości montazu

Jeśli chcesz pogadać, a nie zamierzasz zdobywać uprawnień krótkofalarskich, pozostaje ci praca na radiotelefonach PMR. Z tym, że obszar w jakim możesz rozmawiać w warunkach miejskich jest dość znikomy. "...Swojego czasu mogłem najzwyklejszym takim urządzeniem z kimś nawiązać połączenie..." - być może znajdziesz kogoś i dzisiaj.


Niestety, nie ma cudownego sprzętu, za niewielkie pieniądze, do tego bez pozwoleń, z którego mógłbyś sobie pogadać na większe odległości.

Ale jeszcze raz zachęcam do nawiązania kontaktu z krótkofalowcami z Bydgoszczy. Naprawdę warto poznać to hobby na poziomie bardziej zaawansowanym.
 
 
 
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 13-04-2020, 17:45   

Dejv napisał/a:
Mam już skaner radiowy ale on obecnie nie łapie praktycznie już nic. Większość zeszła na nadawanie cyfrowe niestety. Chodzi mi o tak zwane walkie talkie , że tak to nazwę. Swojego czasu mogłem najzwyklejszym takim urządzeniem z kimś nawiązać połączenie. Niestety obecnie nie posiadam takie urządzania. a bym chciał po prostu od czasu do czasu pogadać. Jeżeli chodzi o CB nie mam możliwości montazu.

No to po prostu kup tak zwane walkie talkie i sprawdź czy masz z kim pogadać. Jak nie to zawsze przyda się na wypad z dzieciakami za miasto. Takie PMR kupisz za grosze. Jak nie CB to niczego innego nie możesz używać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka