Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Icom IC-2000H
Autor Wiadomość
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 30-01-2010, 02:24   Icom IC-2000H
   admin





Type:
Amateur VHF transceiver

Frequency range:
144-146 MHz (Europe)
144-148 MHz (USA)
RX: 118-174 MHz

Mode:
TX: FM
RX: AM/FM

RF Power output:
Hi: 50 W
Mid: 10 W
Lo: 5 W

Sensitivity:
0.18 uV (12 dB SINAD)

Selectivity:
15 KHz (-6 dB), 30 KHz (-60 dB)

Image rejection:
>60 dB

Voltage:
13.8 VDC +/- 15%

Current drain:
RX: 0.8 - 1A
TX: 10.5A [50 W], 5,5 A [10 W], 4 A [5 W]

Impedance: 50 ohms, SO-239

Dimensions (W*H*D): 150*50*151 mm

Weight: 1.2 Kg

Manufactured: 1995-1998

Other: 60 memories. CTCSS encoder (option)


Mam prawdziwą przyjemność popracować od jakiegoś czasu na tym TRX-ie. Dzisiaj miałem też możliwość porównać go bezpośrednio z Yaesu FT-2800M.

Może najpierw o wizualno-manualnej stronie. Radio kiedy przyszło do mnie zaskoczyło swoimi niewielkimi wymiarami. Obudowa aluminium z solidnym radiatorem, bez wentylatora. Przy nadawaniu z pełną mocą potrafi się zrobić gorąca, jednak nie zauważyłem, aby miało to jakiś wpływ na pracę radia. Z tyłu gniazdo anteny, zasilanie i gniazdko głośnikowe. To ostatnie mocno schowane pomiędzy ożebrowaniem blokującym dostęp z trzech stron, z czwartej wychodzą kable zasilania. Jeśli ktoś ma krótką wtyczkę, lub tak jak ja zagiętą pod kątem 90°, będzie kłopot z wyciąganiem.

Z przodu, wszystkie gałki i przyciski nie sprawiają trudności manipulacyjnych. Klawisze dociskają się z wyraźnym kliknięciem, pokrętła SQL i VOL chodzą z wyczuwalnym posuwistym oporem, co pozwala ustawić je dokładnie w takim położeniu jak żądamy. Pokrętło do zmiany częstotliwości pewnie zatrzymuje się na zatrzaskach. Poruszamy nim nie za lekko i nie za ciężko. W sam raz.

Wyświetlacz o regulowanej jasności, wystarczająco kontrastowy, bursztynowej barwy. Kąt widzenia dość duży, jedynie z dołu nieco ograniczona czytelność. Gdyby radio zamontować w ciężarówce pod sufitem, jak jeżdżą radia CB, byłaby kicha. Jednak z boków i z góry widać bardzo ładnie.

W zasadzie wszystkie najpotrzebniejsze funkcje są wyrzucone na zewnątrz i nie ma potrzeby częstego grzebania w menu. Obsługa w miarę intuicyjna, po nabraniu wprawy naprawdę prosta.

Teraz o tym co tygryski lubią najbardziej. Odsłuchując radio po raz pierwszy przeżyłem kolejne miłe zaskoczenie. Strona audio zachwyca nie tylko po podpięciu do zewnętrznego głośnika. Modulacja wydobywająca się z wbudowanego, nie ma sobie wiele do zarzucenia. Potwierdza się opinia którą wyrobiłem sobie już przy ręczniaku ICOMa, że te radia po prostu ładnie, czysto i głośno potrafią przekazać to, co odbiornik wyłapie z eteru.

Podobnie ma się sprawa z nadawaniem. Modulacja jest w/g korespondentów grzmiąca, czysta i wyraźna. Standardowy mikrofon potrafi wiernie przenieść barwę dźwięku, jest przy tym dość poręczny i dobrze leży w dłoni. Samych mikrofonów fabryka dostarcza kilku na różne rynki. Jeden z nich to HM-95 z klawiaturą DTMF z tyłu, oraz HM-97 z pojedynczym przyciskiem tonu 1750 Hz dla otwarcia przemiennika. Oba mają też z tyłu przełącznik blokady przycisków UP i DN na górze obudowy.

Ogólnie rzecz biorąc transceiver bardzo przyjemny i przyjazny użytkownikowi. Jest wyraźnie mniejszy od podobnego Yaesu FT-2800. Mimo nieco mniejszej mocy maksymalnej [IC-2000 50 W, FT-2800 65 W], lepiej brzmi od niego, dostaje lepsze raporty z odsłuchu w tych samych warunkach nadawania [podpięty do tej samej instalacji, w tym samym czasie - jeden po drugim]. Kiedy moc jest ta sama [5 lub 10 W], różnica jest podobno jeszcze bardziej wyczuwalna. Wyraźnie też ma czulszy odbiornik. Stacje na pograniczu zasięgu są wyraźniejsze i nieco głośniejsze. W zasadzie tam gdzie na Yaesu modulacja staje się już niezrozumiała, Icom pozwala na zrozumiałe odczytywanie słów nadawcy. Odnoszę też wrażenie, że jest chyba odporniejszy na skrośne, jednak tutaj nie przeprowadziłem miarodajnych testów.

Proszę nie sugerować się tym opisem w ten sposób, że Yaesu w ogóle mi się nie podoba i jest niewiele warte. Nic takiego nie miałem na myśli. Wręcz przeciwnie. Kiedy kolega odezwał się do mnie w pewnej chwili, mając Icoma podpiętego do zewnętrznego głośnika w samochodzie, miałem wrażenie, że wylecą mi szyby ;) Nie dysponując porównaniem z innym TRX-em, a tylko słuchając na swoim radiu tego jak kolega nadawał, mogę stwierdzić, że naprawdę nic mu nie brakuje. Może tylko mikrofon Yaesu wymaga trzymania bliżej ust, bo modulacja mocno cichnie przy oddalaniu ręki. W Icomie nie jest to aż tak odczuwalne.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka