Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Dualbander KF 20/40m - inne spojrzenie na antenę mobilową
Autor Wiadomość
susel 



Znak KF: SQ7SUS
QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-02-2010, 16:16   Dualbander KF 20/40m - inne spojrzenie na antenę mobilową
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)
   Radio KF: Yaesu FT-100D
   Antena KF: DWZO
   Akcesoria KF: Yaesu FC-20


Ostatnio chodzi za mną temat budowy mobilowej anteny dwupasmowej 20/40m. Przeglądałem rozwiązania fabryczne, jednak nie przemawiają one do mnie. Chciałbym stworzyć coś prostego konstrukcyjnie, a jednocześnie zapewniającego osiągi lepsze od sztucznego obciążenia z wyprowadzonym kawałkiem drutu. Dlaczego akurat te pasma :?: Na 80m potrzeba oddzielnej anteny, ze względu na dużą długość fali, pasma "WARC" są bardzo wąskie i nie posiadają kolejnych częstotliwości rezonansowych, 10m jest osiągalne z anteny CB, więc zostaje nam właśnie 20m i 40m. Dodatkowo charakterystyka propagacyjna tych pasm jest dosyć ciekawa właśnie ze względu na pracę w ciągu dnia z samochodu, dlatego też wykonanie i używanie takiej anteny jest, moim zdaniem, logicznym wyborem :hyhy:

A teraz do rzeczy: rozwiązania fabryczne to często anteny o bardzo szerokim dopasowaniu kosztem skuteczności, bądź też anteny wymagające interwencji użytkownika w przypadku zmiany pasma. Ze względów finansowych pomijam anteny z wbudowanymi skrzynkami i stroikami (ATAS 100 itp.). Dlatego też postanowiłem spróbować znaleźć rozwiązanie problemu anteny dwupasmowej. Po głowie chodzi mi pewne rozwiązanie z szeregowym obwodem rezonansowym:



Wstępne pomiary w symulatorze dają duże nadzieje, jednak nie mam pojęcia jak coś takiego sprawowałoby się w praktyce :zakrecony: Szukałem, może mało skutecznie, jakichkolwiek informacji o wykorzystaniu tego typu dopasowania w antenach KF, jadnak nie znalazłem nic ciekawego na ten temat. W związku z tym moje pytanie brzmi: czy coś takiego ma prawo zadziałać :?:

Dla wszystkich, dla których powyższy rysunek nie jest do końca jasny małe wyjaśnienie. Miałaby to być skrócona antena ¼λ z dopasowaniem indukcyjnym u podstawy. Podczas pracy na paśmie 20m "dolna" cewka byłaby zwarta poprzez szeregowy obwód rezonansowy i pracowałaby tylko "górna" cewka, natomiast podczas pracy w paśmie 40m pracowałby cały układ dopasowania.

Całość starałem się opisać jak najprostszym językiem, żeby wszyscy mogli zrozumieć moje intencje ;)

Ostatnio zmieniony przez susel 22-02-2010, 16:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka