Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Sposób na komunikację Kenwooda TH-D74E ze smartfonem?
Autor Wiadomość
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 08-01-2020, 00:10   Sposób na komunikację Kenwooda TH-D74E ze smartfonem?
   admin


Próbował ktoś przejść torem audio po kabelku do smartfona (bo już wiem, że bluetooth się nie da), tak aby uzyskać czystszy dźwięk niż przez głośnik -> mikrofon?
Aby np. przekazywać transmisję SSTV na Robot36 przy okazji odbioru obrazków z ISS?
Podobnie - da się choćby wysłać nagrane pliki dźwiękowe?
Nie zawsze jest pod ręką komputer, żeby tam to wysłać i zdekodować.
 
 
 
sp3qfe 



QTH lokator: JO92he
Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 16
Skąd: Koło
Wysłany: 08-01-2020, 00:21   

W radiu masz dyktafon cyfrowy - o dobrym dopasowaniu próbkowania.
Plik możesz sobie skopiować na PC przewodem USB. Myślę, że jak masz obsługę OTC w urządzeniu android, to też powinieneś móc skopiować plik dźwiękowy na takie urządzenie.

Przy przesyłaniu dźwięku przez USB - poziom głośności ustawia się (o ile dobrze pamiętam) w menu 918.
_________________
--
73, Armand
http://ariss.pzk.org.pl
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 08-01-2020, 00:29   
   admin


sp3qfe napisał/a:
W radiu masz dyktafon cyfrowy - o dobrym dopasowaniu próbkowania.

I on jak na razie ratuje sytuację. Nawiasem mówiąc, duuuży plus dla konstruktorów za umieszczenie tego gadżetu w radiu :ok:
sp3qfe napisał/a:
Plik możesz sobie skopiować na PC przewodem USB

Z tym nie ma problemów.
sp3qfe napisał/a:
Myślę, że jak masz obsługę OTC w urządzeniu android, to też powinieneś móc skopiować plik dźwiękowy na takie urządzenie.

Sorki za ignorancję :zawstydzony: OTC :hm: :help:
Jak na razie jedyne co mi się udało zrobić to droga TH-D74->PC->smartforn. Po USB.
 
 
 
sp3qfe 



QTH lokator: JO92he
Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 16
Skąd: Koło
Wysłany: 08-01-2020, 00:36   

Literówka USB OTG.

Dyktafon jest, bo jest D-STAR. Ale to mój punkt widzenia.

Można spróbować poszukać jakiegoś oprogramowania na androida, które pozwoli zamienić urządzenie w zestaw słuchawkowy - głośnik BT. Myślę, że wówczas możesz na takie urządzenie wysłać dźwięk z radiostacji - jak na zestaw słuchawkowy.

Ja SSTV dekoduje na tym radiu - do podglądu na urządzeniu z androidem (tylko do podglądu), a równocześnie nagrywam w radiostacji. Później kopiuję na PC i odtwarzam, a dźwięk przesyłam wirtualnym przewodem na MMSSTV.
_________________
--
73, Armand
http://ariss.pzk.org.pl
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 08-01-2020, 00:55   
   admin


OK. Sprawdziłem. Telefon jest zgodny z urządzeniami USB OTG.

No dobra. Jak to połączyć?

BT - nie widzę jak. Nigdzie też nie widziałem w necie, żeby ktoś to uskutecznił. Do tego jak pisałem wcześniej, moje urządzenia choć sparowane, nie chcą się łączyć. Ale to jeszcze przećwiczę, bo jak znam życie, coś przeoczyłem.

Kablem USB?

Czy po torze audio - kabelkiem z jackiem - wyjście słuchawkowe radio -> smartfon?
Teoretycznie, to drugie powinno się udać. Chyba... :niepewny: Smartfon będzie dostawał z radia dźwięk jakby to był mikrofon :hm: Problemem może być ustawienie poziomu wysterowania. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

sp3qfe napisał/a:
Ja SSTV dekoduje na tym radiu - do podglądu na urządzeniu z androidem (tylko do podglądu

Nagrywasz, OK. Ale dekodujesz... w sensie że odbierasz i głośnik -> mikrofon, na telefon czy tablet?
Tak też robię, ale chciałoby się lepiej. Trzymanie w rękach trzech rzeczy (antena, radio, telefon) i pilnowanie kierunku anteny oraz odpowiedniego ustawienia głośnika i mikrofonu jest trochę upierdliwe. Połączenie choćby kablem, umożliwiłoby skupienie się tylko na antenie i jej odpowiednim wycelowaniem oraz polaryzacją.
 
 
 
sq3ook 



Znak KF: SQ3OOK
QTH lokator: JO81vp
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 1546
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 08-01-2020, 10:04   
   jradmin


SP3AYA napisał/a:

Nagrywasz, OK. Ale dekodujesz... w sensie że odbierasz i głośnik -> mikrofon, na telefon czy tablet?

Nagrywasz na kartę w radiotelefonie
Kartę wkładasz do komputera
Uruchamiasz program np. MMSSTV
Dekodujesz obrazek z sygnału z pliku na karcie
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 08-01-2020, 23:31   
   admin


Sławku OK, ale szukałem innych możliwości.
 
 
 
sq3ook 



Znak KF: SQ3OOK
QTH lokator: JO81vp
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 1546
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 09-01-2020, 10:12   
   jradmin


Nagrywaniem na kartę i późniejsze dekodowanie wydaje się być chyba najciekawszym rozwiązaniem dla warunków ręczniak portable.
Trzeba jeszcze jakoś śledzić ISS-a jeżeli zdecydujemy się na antenę kierunkową... czyli znów smartfon z jakimś programem :)
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 09-01-2020, 21:36   
   admin


sq3ook napisał/a:
Nagrywaniem na kartę i późniejsze dekodowanie wydaje się być chyba najciekawszym rozwiązaniem dla warunków ręczniak portable

Tak. Ale do późniejszego docelowego odtworzenia obrazków. Nie do wygodnego podglądu tego co leci "online" i kontroli jakości odbieranego SSTV.
 
 
 
sq3ook 



Znak KF: SQ3OOK
QTH lokator: JO81vp
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 1546
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 09-01-2020, 22:15   
   jradmin


Jak ci "online" wejdzie jakieś zakłócenie, zaszumienie, to i tak niewiele w zasadzie zrobisz... Nagranie z karty można przed zdekodowaniem obrobić (poprawić) w programie do edycji audio. Z otrzymywanych raportów ARISS SSTV Award wynika, że wiele osób praktykuje takie rozwiązanie - posiadacze ręczniaków z możliwością nagrywania. Oczywiście mówimy o pracy terenowej.
Edit: widzę, że Armand pisze w tym wątku, zdaje się, że on m.in. praktykuje taką metodę.
Ostatnio zmieniony przez sq3ook 09-01-2020, 22:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 09-01-2020, 22:58   
   admin


Sławku, zupełnie nie to mam na myśli. Maglujemy to już któryś post...

No to jeszcze raz:

Tak, super że jest taka metoda i sam ją z powodzeniem stosuję. To jest bardzo pożyteczna cecha tego sprzętu.

Ale miałem nadzieję, że jest możliwe przesłanie sygnału do smartfona bezpośrednio, nie tylko drogą "powietrzną" - głośnik -> mikrofon (do smartfona, nie do komputera, bo chodzi o pracę portable z anteną i pozostałym sprzętem w rękach).
Sam wiesz, że dobrze jest kontrolować co i w jakiej jakości idzie np. w obrazku SSTV.
Byłoby super, gdyby można to było przesłać przez bluetooth, albo kablem. Nie trzeba by wtedy uważać jak się trzyma radio względem telefonu, kiedy trzeba jednocześnie śledzić położenie ISS-a, celować anteną, zwracając uwagę na polaryzację, pilnując poziomu sygnału na s-metrze itd. Jak masz statyw i radio przymocowane np. do boomu, to jeszcze jest w miarę wygodnie, ale jak wszystko trzymasz w dłoniach to nie miałeś tak, że czasem leciało Ci z rąk?

Dlatego pytałem o inne sposoby. ;)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka