Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Jakie pasmo KF?
Autor Wiadomość
SQ2RCJ 



Znak KF: SQ2RCJ
QTH lokator: JO83WC
Dołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 47
Skąd: Murowaniec
Wysłany: 16-05-2010, 22:32   Jakie pasmo KF?
   Radio KF: TS-570D
   Antena KF: KDWZO


Witam.

Często spotykanym pytaniem początkującego jest: "jakie radio kf" a ja ośmielam się zapytać bardziej doświadczonych: jakie pasmo kf wybrać? Interesuje mnie "rejon" gdzie coś się dzieje ale głównie fonicznie (do CW to podchodzę jak...). Narazie słucham sobie na 80m ale może są jeszcze inne pasma, gdzie ruch jest "dość intensywny i rozwojowy".

Pozdrawiam
Jerzy
 
 
SQ3RPG 



Znak KF: SQ3RPG
QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 16-05-2010, 23:01   
   Radio KF: Kenwood TS-850S,TS-570D,TW-4100E,IC-T8
   Antena KF: Diamond x-510 2m/70cm, LW 80m-10m, Dipol 80m
   Akcesoria KF: Mic studyjny Pro-Studio+preamp lampowy


Jurku, praktycznie w całym zakresie KF-u coś się dzieje. Wiadomo, że jest to zależne od warunków propagacyjnych i raz jest tłok, że nie ma gdzie przysłowiowego palca wcisnąć, a innym razem można kręcić gałą i usłyszeć tylko szum z głośnika. Na pewno poza 80-tką wiele ciekawych stacji znajdziesz na 7 i 14 MHz, tam z reguły zawsze coś się dzieje, a już na pewno nie ma problemu z usłyszeniem stacji rosyjskojęzycznych (tych zawsze wszędzie mnogo) ;)
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 16-05-2010, 23:07   
   admin


Nie bardzo rozumiem pytanie... o jaki rejon Ci chodzi?

Na każdym paśmie jest spory ruch i jeśli tylko propagacja pozwala wiele słychać.

Pasmo 80 m ma to do siebie, że w zasadzie zawsze gdzieś coś słychać. Czy to w zależności od położenie słońca, czy chwilowego otwarcia. Za to pasma 20 i 40 m są w/g mnie o wiele ciekawsze w interesujące stacje. Jak tak patrzę teraz na statystyki logbooka, to najcenniejsze łączności, chyba jak każdy, zrobiłem na tych właśnie pasmach. Podobnie jak na 17 i 15 m. Choć tutaj nie zawsze jest otwarcie.

Jednym słowem, słuchaj gdzie tylko to możliwe i na co Ci Twój sprzęt pozwala. Nigdy nie znasz dnia ani godziny, kiedy coś ciekawego wyskoczy :P
 
 
 
SQ2RCJ 



Znak KF: SQ2RCJ
QTH lokator: JO83WC
Dołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 47
Skąd: Murowaniec
Wysłany: 16-05-2010, 23:43   
   Radio KF: TS-570D
   Antena KF: KDWZO


Sojuźników i owszem mnogo :)

ya1 napisał/a:
Nie bardzo rozumiem pytanie... o jaki rejon Ci chodzi?


Miało być po polsku, a wyszło jak... rejon to skót myślowy (choć może już ich za dużo).

No coż, zaczynam składanie trx qrp i tak się zastanawiam na jakie pasmo :zawstydzony:
Pasmo, gdzie można by się osłuchać i nabierać wprawy w łącznościach.

Kmpl. płytek jeden, a poprzez zmianę kilku elementów trx może być wykonany na jedno z pasm : 80/40/20m
A że amator ze mnie amatorski to i się podpytuję co i jak.

Chyba jednak na początek zostanę przy wersji na 80m.

Pozdrawiam
Jerzy
Ostatnio zmieniony przez SQ2RCJ 16-05-2010, 23:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 16-05-2010, 23:53   
   admin


161BD230 napisał/a:
ya1 napisał/a:
Nie bardzo rozumiem pytanie... o jaki rejon Ci chodzi?


Miało być po polsku, a wyszło jak... rejon to skót myślowy (choć może już ich za dużo).

Pytanie miało byś podchwytliwe ;)

Osiemdziesiątka na początek myślę, że wystarczy. Choćby z tego powodu, że pracuje tu stale mnóstwo polskich stacji, a zagramanicznych też nie brakuje. Z czasem zapragniesz czegoś więcej, ale wtedy zapewne będziesz już miał licencję i sprzęt lepszej klasy.

Powodzenia :ok:
 
 
 
SQ2RCJ 



Znak KF: SQ2RCJ
QTH lokator: JO83WC
Dołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 47
Skąd: Murowaniec
Wysłany: 17-05-2010, 08:00   
   Radio KF: TS-570D
   Antena KF: KDWZO


ya1 napisał/a:
zapewne będziesz już miał licencję i sprzęt lepszej klasy.

Ja, niżej podpisany, świadomy odpowiedzialności karnej... egzamin zaliczyłem w ostatnią sobotę :hihi: czasu potrzebuję na drugą część zdania :rozpacz:

Pozdrawiam
Jerzy
Ostatnio zmieniony przez SQ2RCJ 17-05-2010, 08:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 17-05-2010, 08:53   
   admin


:super: :post: :super:

No to gratulacje :hurra: Teraz tylko słuchaj, słuchaj i jeszcze raz pytaj o wszystko co niejasne. Nie wiem jak tam u Ciebie z klubem w okolicy, bo to powinna być najlepsza szkoła operatorki. Ja wszystkiego byłem zmuszony dowiadywać się na forum lub na naszych zlotach w rozmowach z kolegami. Mam nadzieję, że Ty swojego mentora znajdziesz na miejscu. To wiele ułatwia w pierwszych krokach na pasmach.

Jak by nie było... do usłyszenia na pasmach :hejka:
 
 
 
Student 



Znak KF: SP3HSZ
QTH lokator: jo81fu
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 334
Skąd: Leszno/Trzebiny
Wysłany: 17-05-2010, 13:44   
   expert


Stacje polskie najczęściej spotkasz na wycinku 3,700-3730mhz.Zanim zaczniesz pracę lepiej długo słuchać i wpajać sobie zasady panujące na pasmach amatorskich bo znacznie się różnią od tych które używa się na paśmie cb. GRATULACJE ZE ZDANEGO EGZAMINU !!!
Ostatnio zmieniony przez Student 17-05-2010, 13:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 17-05-2010, 14:06   
   admin


Student napisał/a:
wpajać sobie zasady panujące na pasmach amatorskich bo znacznie się różnią od tych które używa się na paśmie cb

No tak, złych nawyków raczej nie należy przenosić. Nie należy też nabierać takich, jakich na paśmie 11 m nie uświadczysz, a przynajmniej bardzo sporadycznie. Za to na KF są codziennością, czyli stawiania nośnej na zajętej częstotliwości, strojenia skrzynki antenowej j.w. oraz głupich docinków podczas wypowiedzi jednego z korespondentów, wygłaszanych przez anonimowego "mądrego" :kwasny: Może jeszcze warto od razu nabrać nawyku, aby sprawdzić czy nie ma nadawców nie tylko na częstotliwości na której chcemy wywoływać, ale gdzieś tuż obok którym będziemy przeszkadzać.

;)

P.S. Oczywiście oddzielmy kanał 19 i "mobilki" od operatorów hobbystów z pasma obywatelskiego. To dwa różne światy...
 
 
 
SQ2RCJ 



Znak KF: SQ2RCJ
QTH lokator: JO83WC
Dołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 47
Skąd: Murowaniec
Wysłany: 17-05-2010, 14:09   
   Radio KF: TS-570D
   Antena KF: KDWZO


Witam.

Podziękować by wypadało co niniejszym czynię, choć nie ukrywajmy, bieżące egzaminy to...
Nie zmienia to faktu, że nawet mając sprzęt gotowy do pracy i tak bym się nie odważył odezwać bez osłuchania. Dlatego też "ćwiczę Cypiska" i swoje uszy od dłuższego czasu.

Pozdrawiam
Jerzy
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 17-05-2010, 14:27   

161BD230 napisał/a:
No coż, zaczynam składanie trx qrp i tak się zastanawiam na jakie pasmo


Jeśli QRP, to tylko 80m. Niestety na pasmach typu 40 czy 20m qrp to są stacje 100 watowe...
A po SP zupełnie spokojnie z 5W można sobie popracować mając przy tym satysfakcję.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka