Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Pytanie o radio KF zasilane aku, do wypadów w teren.
Autor Wiadomość
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 21-01-2011, 14:30   Pytanie o radio KF zasilane aku, do wypadów w teren.
   admin


Interesuje mnie każde "maleństwo" z zakresem KF, dobrze jeśli również UKF [zabieranie osobno ręczniaka byłoby wtedy zbyteczne], które zmieści się do plecaka lub sakwy rowerowej nie zajmując dużo miejsca i nie obciąża wędrowca ciężarem dużego akumulatora. Ciężar i rozmiar paru zwiniętych drutów anteny dipolowej pomijam ;)

W zasadzie siłą rzeczy w kręgu zainteresowań pozostaje sprzęt QRP, ponieważ każde zwiększenie mocy powoduje niewspółmierny apetyt na prąd, którego w warunkach polowych bez dostępu do zasilania 230V nie będzie można uzupełnić nieraz po parę dni.

Znam kilka konstrukcji które mogłyby pretendować do wejścia w obszar moich zainteresowań. Jednakże większość jest zbyt duża [pudło w które zamknięty jest np. Icom IC-703 jest zbyt wielkie. Przypominam, że w rachubę wchodzi tylko plecak lub przednia sakwa rowerowa]. Z kolei znane mi TRXy QRP w wykonaniu amatorskim oferują zbyt małe możliwości szerszego wyjścia w eter na wielu pasmach.

W zasadzie jedyne co pozostaje w szrankach, to Yaesu FT-817. Filozofia obsługi tego sprzętu totalnie mi nie pasuje, jednak jest wręcz mikroskopijny pod względem rozmiarów i oszczędny energetycznie [podobno].

FT-817ND to mały przenośny wielozakresowy transceiver pracujący w pasmach amatorskich
MF/HF/VHF/UHF. Zapewnia pokrycie pasm 160-10 m włączając pasmo 60m (wersja USA)
plus pasma 6m, 2m, 70cm, FT-817ND umożliwia prace w trybach SSB, CW, AM, FM i
cyfrowych.
[Z informacji producenta]

To co powyżej wyczerpuje moje potrzeby wakacyjne, kiedy ruszam w podróż rowerem w świat. W związku z tym mam pytanie o faktyczne walory użytkowe tego Yaesu, o realne zużycie energii [czas pracy] na dedykowanym akumulatorze, na zasobniku z bateriami AA, oraz ew. podłączenie do zewnętrznego akumulatora np. 7 Ah. Do tego interesuje mnie jak bardzo "upierdliwa" jest obsługa tego maleństwa w porównaniu z pełnowymiarowym sprzętem. Wiem, że przynajmniej paru z naszych forumowiczów zetknęło się z tym radiem, liczę więc na informacje.
 
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 25-12-2011, 17:42   
   admin


Nie zauważyłem wcześniej. Icom IC-703 jest [był] produkowany w wersji "Plus" z pasmem 50 MHz.

http://www.universal-radi...hamhf/0703.html

Czy dobrze widzę, że ma wbudowaną skrzynkę antenową? To mimo wszystko tylko jeden klamot, a nie dwa jak w przypadku Yaesu FT-817 z koniecznością używania skrzynki zewnętrznej. Tym niemniej 703-ka zużywa 3A prądu przy nadawaniu [prawdopodobnie przy pełnych 10W, nie wiem jak jest przy 5], a 817-ka tylko 2A. Ale i tak jest większy. Yaesu to naprawdę maleństwo, UKF w jednym miejscu też stanowi zaletę. Za to cena w komplecie ze skrzynką jest zaporowa.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka