Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Radio piszczy przy podkręconym micgainie na 3/4 obrotu
Autor Wiadomość
cjerzy1 



Dołączył: 19 Gru 2009
Posty: 20
Skąd: Dębica
Wysłany: 23-04-2011, 18:47   Radio piszczy przy podkręconym micgainie na 3/4 obrotu

Mam radio Alan 18 z 1 W na wyjściu. Po przeróbce na 4 W radio zachowuje się niezbyt przyjemnie, tzn. po przekręcenie micgaina na ok 3/4 zaczyna już piszczeć i to zarówno u odbiorcy jak i w moim radiu. Dopiero zejście z micgainem poniżej 3/4 obrotu umożliwia normalne nadawanie bez pisku. Dodam, że antena jest dobra, SWR ok 1,2 . Zresztą piszczy zarówno na antenie samochodowej jak i bazowej. Wiem, że jest to wina tej przeróbki, tylko nie wiem jak sobie z tym poradzić, więc proszę o porady.
 
 
SQ3PAM 



Znak CB: 161ZT334
QTH lokator: JO91AS
Dołączył: 27 Wrz 2009
Posty: 20
Skąd: Kalisz
Wysłany: 24-04-2011, 12:31   

Miałem podobny objaw, gdy zastosowałem do tego radia mikrofon z wkładką elektretową.
Nie wiem, jakiego mikrofonu Ty używasz, ale sprawdź jak radio będzie się zachowywać, gdy zastosujesz inny.
 
 
 
SQ3RPG 



QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 24-04-2011, 14:17   
   Radio CB: EuroCB Pro3900,Alan 87
   Antena CB: Spectrum 1600,Futura 5/8,Almas 1/2,Santiago 600
   Akcesoria CB: Astatic Silver Eagle, PAN DM-432MT


cjerzy1, na czym polegała przeróbka, zostało wstawione trafo modulacyjne, czy tylko modulacja została rozkręcona do oporu? Być może radio nie jest prawidłowo wyregulowane i masz zbyt duże wzmocnienie, szczególnie, jeśli używasz dodatkowo mikrofonu ze wzmocnieniem, to taki jest efekt końcowy. Najlepszym rozwiązaniem jest podrzucenie radia na warsztat do dobrego serwisu, by je przejrzeli i odpowiednio wyregulowali na przyrządach (omijaj szerokim łukiem serwisy, w którym mistrz młotka i śrubokręta będzie Ci ustawiał modulację na oko czy ucho).
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
cjerzy1 



Dołączył: 19 Gru 2009
Posty: 20
Skąd: Dębica
Wysłany: 24-04-2011, 15:41   

Odpowiadam koledze SQ3PAM - przy innych mikrofonach dynamicznych zjawisko to występuje. Teraz odpowiadam koledze SQ3RPG - tak, został wstawiony transformator modulacyjny. Byłem też w serwisie, fachowiec powiedział, że została ta przeróbka zrobiona po najmniejszej linii oporu, ze powinna być jeszcze zrobiona jakaś automatyczna regulacja modulacji, ale on się tego nie podejmie, bo musiał by to robić po swojemu całkiem od nowa, a to by kosztowało ok 100 zł. Mam pytanie, jaki element(y) należy wyregulować lub zmienić na inny, żeby to działało normalnie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka