Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Po prostu patologia, przeczytaj zanim pójdziesz kupić radio.
Autor Wiadomość
anacron 



Dołączył: 17 Cze 2012
Posty: 5
Skąd: Polska
Wysłany: 17-06-2012, 13:30   Po prostu patologia, przeczytaj zanim pójdziesz kupić radio.
   Radio CB: President JFK II ASC, Lafayette Zeus Pro
   Antena CB: Lemm-AT900, Lafayette CBS-18
   Akcesoria CB: brak


Po przeczytaniu kilku psudo poradników idzie Kowalski do sklepu i kupuje wyrób radiopdobny. Potem zakłada jakaś imitację anteny, często na klapie bagażnika, albo w narożniku dachu na magnes, często niepodklejony aluminiową folią. Nawet jak kupi lepsza antenę to ją pochyla, aby ładniej wyglądała. Włącza zestaw, po uruchomieniu silnika trzeszczy to i skrzeczy, więc skręca się RFem aby mieć ciszę. W efekcie zestaw nadaje się tylko do "Sprawdzam radio, jak mnie słychać" i to tylko pod warunkiem, że w polu widzenia jest inny mobil chętny do odpowiedzi, bo z dalszego dystansu już odpowiedzi nie usłyszy. A wystarczy zapamiętać kilka zasad.

Antena:

  • fizyki nie oszukasz im dłuższa tym lepsza. Opowieści o super antenach 20, czy 30 cm odłuż na półkę z bajkami gdzie ich miejsce. Z praktyki mogę powiedzieć, że minimalna rozsądną długością anteny do samochodu jest ~1m. Pomijając to, że ciut lepiej będą pracować anteny z dopasowaniem transformatorowym od tych z dopasowaniem pojemnościowym wszystkie anteny (mówie o antenach renomowanych firm) o zbliżonej długości zamocowane w ten sam sposób będą pracowały podobnie.
  • CB radio pracuje w polaryzacji pionowej, więc antena musi byc w pionie, a nie pochylona pod kątem 30-60 stopni (bo ładniej wygląda).
  • antenę mocuje się w dziurze jak najbliżej środka dachu (do prawidłowej pracy potrzebuje przeciwwagi magnetycznej i masy elektrycznej, jak najbliżej cewki). Inne metody mocowania to jedynie imitacje, których implikacją z pewnością będzie pogorszenie parametrów nadawczo-odbiorczych zestawu, oraz molziwość wystąpienia silnich zakłóceń od silnika (i/lub jego osprzętu) wchodzących przez antenę a nie zasilanie. Stosowanie później radyjek, które nie słyszą takich wystepujących zakłóceń to stosowanie po prostu głuchych radioodbiorników.


Radioodbiornik:

  • nie istnieje tania i dobra elektronika. Istnieje, albo tania, a dobra. Tu jedna uwaga, to że coś jest drogie, nie oznacza także, że jest dobre. Przykładem niech będą Presidenty z dolnej półki, które kosztują po 500zł a są gówno warte (i pisze Wam to posiadsz najdroższego chyba modelu Presidenta obecnie)
  • dobrym radioodbiornikom obojętne jest jak je zasilisz, czy zapalniczki, czy od bezpieczników. Te kiepskie podłączać trzeba przez specjalne filtry ekranowanymi przewodami...
  • radioodbiornik do samochodu musi mieć filtry ANL i NB. Niestety to, że ma nie oznacza, że dobre. NB nie jest tez cudownym lekarstwem na silne zakłócenia impulsowe (występujące jak pisałem wcześniej przy niepoprawnej metodzie zamocowania anteny), filtr ten znacznie poprawia komfort korzystania z radia i faktycznie maskuje (powtarzam maskuje) problem terkotu, ale nadal będzie on występował przy cichych sygnałach.
  • w dobrym radiodobiorniku (przy poprawnie zamontowanej antenie) praktycznie nie potrzebny jest RF-Gain, radio nie bezie trzeszczało, skrzeczało tylko łagodnie szumiało.


Dopisek:
Reasumując za 300 zł nie kupisz dobrego radia, że o dobrym zestawie już nie wspomnę.
Ostatnio zmieniony przez anacron 17-06-2012, 13:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 17-06-2012, 14:01   
   admin


anacron napisał/a:
do prawidłowej pracy potrzebuje przeciwwagi magnetycznej i masy elektrycznej, jak najbliżej cewki

Co to jest przeciwwaga magnetyczna?
A co z antenami z cewką pośrodku promiennika?
anacron napisał/a:
CB radio pracuje w polaryzacji pionowej

Hm... a ja myślałem, że to zależy od anteny. Ciekawe jak pracują radia chłopaków piracących na trzech piątkach korzystający np. z poziomych yagi ;)
anacron napisał/a:
w dobrym radiodobiorniku (przy poprawnie zamontowanej antenie) praktycznie nie potrzebny jest RF-Gain

Niezależnie od warunków w jakich znajduje się odbiornik? Przy sporym poziomie QRM i niskim poziomie sygnału użytecznego często jest wybawieniem.


Nie żebym się czepiał, bo Twój tekst ma zadatek na ciekawy artykuł, ale podobnych kwiatków jest w nim sporo, a zależy nam na rzetelności, prawda?
 
 
 
anacron 



Dołączył: 17 Cze 2012
Posty: 5
Skąd: Polska
Wysłany: 17-06-2012, 14:22   
   Radio CB: President JFK II ASC, Lafayette Zeus Pro
   Antena CB: Lemm-AT900, Lafayette CBS-18
   Akcesoria CB: brak


SP3AYA napisał/a:
anacron napisał/a:
do prawidłowej pracy potrzebuje przeciwwagi magnetycznej i masy elektrycznej, jak najbliżej cewki

Co to jest przeciwwaga magnetyczna?
A co z antenami z cewką pośrodku promiennika?

A nie są one dwucewkowe przypadkiem? ;)

SP3AYA napisał/a:
anacron napisał/a:
CB radio pracuje w polaryzacji pionowej

Hm... a ja myślałem, że to zależy od anteny. Ciekawe jak pracują radia chłopaków piracących na trzech piątkach korzystający np. z poziomych yagi ;)

Mówimy o zestawie do auta, tak?

SP3AYA napisał/a:
anacron napisał/a:
w dobrym radiodobiorniku (przy poprawnie zamontowanej antenie) praktycznie nie potrzebny jest RF-Gain

Niezależnie od warunków w jakich znajduje się odbiornik? Przy sporym poziomie QRM i niskim poziomie sygnału użytecznego często jest wybawieniem.

Wybawieniem jest selektywne radio. RF-Gain to się przydaje jak wkładasz sobie jakieś bydle ponad 2m na dach, to miałobyć krótkie i zwięzłe. Całej wiedzy nie da się wpigułce zawrzeć, wtedy sięga się po kasiążki. Napisałem to z myślą o Kowalskim czytającym takie bzdury o radiach za 200 zł i antenach po 30cm.

Chociaż - tak przy okazji - jest jedno które można kupić tanio i jest dobre. Lafayette Zeus. Widziałem już po 350 zł nawet. Czekaj, gdzieś ostatnio widziałem fajny opis radia...

A mam, http://www.damskomesko.pl/2012/06/cbzeus/

Potwierdzam to z tym rezystorem, aczkolwiek ja mam tam w szeregu 470K stałego + 470K na perce (ustawionej na ucho tak na połowie). No i po dzisiejszych testach potwierdzić muszę to z pokrętłem SQ. Aż mi głupio, że sam tego nie zauważyłem, a myślałem, że to SQ działa tak precyzyjnie będac standardowym pokrtłem poziomu odcięcia. Za to autor nie zauważył, że radio ma obok ANL i NB także Hi-CUT (wszystkie włączone na stałe). Osobiście także uważam, że to obecnie najlepsze radio na rynku do mobilka, chociaz ja - przynam się - kupiłem je, aby pasowało kolrem wyświetlacza do zegarów u mnie i z powodu rozmiarów dopiero później odkrywając, że jest naprawdę świetne.
Ostatnio zmieniony przez anacron 17-06-2012, 14:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SQ3POS 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 17-06-2012, 14:24   

Ja mam tanie radio za niecałe 200zł i nie słyszę żadnych trzasków, zakłóceń itd. W dodatku zdarzało mi się słyszeć opinie, że w stosunku do legendarnego już TRXa z rzekomo wyższej półki mój sprawuje się lepiej (chodzi o odsłuch), jak to się zatem ma do tego artykułu?
Ostatnio zmieniony przez SQ3POS 17-06-2012, 14:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
anacron 



Dołączył: 17 Cze 2012
Posty: 5
Skąd: Polska
Wysłany: 17-06-2012, 14:27   
   Radio CB: President JFK II ASC, Lafayette Zeus Pro
   Antena CB: Lemm-AT900, Lafayette CBS-18
   Akcesoria CB: brak


SQ3POS napisał/a:
Ja mam tanie radio za niecałe 200zł i nie słyszę żadnych trzasków, zakłóceń itd. W dodatku zdarzało mi się słyszeć opinie, że w stosunku do legendarnego już TRXa z rzekomo wyższej półki mój sprawuje się lepiej (chodzi o odsłuch), jak to się zatem ma do tego artykułu?

Nie będę polemizował z Twoimi wyobrażeniami. Wiedziałem, że prędzej, czy później ktoś taką herezję tu napisze. Wybacz nie będę się do tego odnosił, swoje zdanie wyraziłem, a Ty masz prawo się z moimi poglądami nie zgadzać.
 
 
SQ3POS 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 17-06-2012, 14:32   

Skoro ja piszę herezje...

Nie żebym się czepiał, ale jako pierwsze nasuwa mi się pytanie, jak w ogóle można nadawać z radioodbiornika?
 
 
anacron 



Dołączył: 17 Cze 2012
Posty: 5
Skąd: Polska
Wysłany: 17-06-2012, 14:37   
   Radio CB: President JFK II ASC, Lafayette Zeus Pro
   Antena CB: Lemm-AT900, Lafayette CBS-18
   Akcesoria CB: brak


SQ3POS napisał/a:
Skoro ja piszę herezje...
Nie żebym się czepiał, ale jako pierwsze nasuwa mi się pytanie, jak w ogóle można nadawać z radioodbiornika?

CB Radio to radio odbiornik i radionadajnik w jednym. Używając słowa radioodbiornik użyłem synonimu słowa radio godząc się celowo na uproszczenie, bo oczywiście z samego radiodbiornika sie nadawać nie da. Teraz skoro czepianie się słówek nic nie dało pora chyba na wycieczki personalne, prawde? :) Aha i nie ma że "nie to, abym" bo własnie się czepiasz :)
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 17-06-2012, 15:30   
   admin


anacron napisał/a:
A nie są one dwucewkowe przypadkiem?

No nie są... Przynajmniej to co ja użytkuję. Do tego jedna z anten pracuje lepiej niż wersja TEJ samej anteny z dolną cewką.
anacron napisał/a:
Mówimy o zestawie do auta, tak?

Polaryzacja zależy od zestawu do auta czy do czegoś innego?

Radio nie pracuje w polaryzacji. Ani CB radio, ani żadne inne. Za polaryzację fali odpowiada antena. Nie prościej wyrażać się konkretnie i jasno? Czasem jedno niefortunne sformułowanie wprowadza odbiorców w błąd, a oni powielając błędne skojarzenia powodują jeszcze większe zamieszanie.
anacron napisał/a:
Wybawieniem jest selektywne radio. RF-Gain to się przydaje jak wkładasz sobie jakieś bydle ponad 2m na dach, to miałobyć krótkie i zwięzłe.

Ta sama uwaga co poprzednio. Osobiście pracuję w drodze na radiu z najwyższej półki. Na antenach 2 metrowych i całkiem krótkich. A RF-Gaina używam zawsze kiedy odczuwam taka potrzebę. Jako ciekawostkę podam, że w zasadzie nigdy nie odczuwam potrzeby używania SQ, za wyjątkiem kiedy prowadzę dyskusję z pasażerem, bardziej zajmującą niż sytuacja na drodze.

anacron napisał/a:
Za to autor nie zauważył, że radio ma obok ANL i NB także Hi-CUT (wszystkie włączone na stałe). Osobiście także uważam, że to obecnie najlepsze radio na rynku do mobilka

Przecież nie ukrywajmy że to Ty jesteś autorem ;) Cieszy mnie że jesteś tak bardzo zadowolony z nabytku, że opisałeś go na SWOJEJ stronie. Ale napisz też z ciekawości, z jakimi innymi radiami go porównywałeś i jak te testy wypadły. Argumenty typu: "mam go i uważam że jest najlepszy" jakoś nie trafiają do ew. przyszłego użytkownika.

SQ3POS napisał/a:
Ja mam tanie radio za niecałe 200zł i nie słyszę żadnych trzasków, zakłóceń itd. W dodatku zdarzało mi się słyszeć opinie, że w stosunku do legendarnego już TRXa z rzekomo wyższej półki mój sprawuje się lepiej

Też z ciekawości byśmy się dowiedzieli o jakie to dwa fantastyczne radia chodzi?

anacron napisał/a:
pora chyba na wycieczki personalne

Na takie miejsca tu nie ma!

Ale forum jest po to aby można było toczyć spory merytoryczne. I tylko od dyskutantów zależy jak reagują na wytykanie błędów w dyskusji.
 
 
 
SQ3RPG 



QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 17-06-2012, 20:16   
   Radio CB: EuroCB Pro3900,Alan 87
   Antena CB: Spectrum 1600,Futura 5/8,Almas 1/2,Santiago 600
   Akcesoria CB: Astatic Silver Eagle, PAN DM-432MT


anacron napisał/a:
jest jedno które można kupić tanio i jest dobre. Lafayette Zeus. .

anacron, a co z Omegą II, której byłeś takim zagorzałym zwolennikiem? :D (większość z nas jest userami na wielu forach ;) )
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
SQ5MRA 



Znak CB: 161 OLA
QTH lokator: KO02LG
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 401
Skąd: Warszawa
Wysłany: 18-06-2012, 13:00   
   Radio CB: Magnum AF ; Ranger AR3500
   Antena CB: Sirio Thunder 27 ; FireStick FS-3
   Akcesoria CB: Wilson Trucker


A dla mnie najlepszy jest Ranger AR3500 i do tego antena helikalna FireStik.
I niech mi ktoś udowodni, że Zeus z metrową anteną (np. Hustler IC100) jest lepszy...
_________________
Kaper
SQ5MRA
i wszystko jasne...
 
 
SQ5PTW 



Znak CB: 161CBF08
QTH lokator: KO02KC
Dołączył: 22 Maj 2012
Posty: 21
Skąd: Okolice Warszawy
Wysłany: 18-06-2012, 16:27   
   Radio CB: Jackson I
   Antena CB: PLC1000, Alan 9+, Imax2000 + GPK, Futura 1/2 fali
   Akcesoria CB: Astatic RD104E, KLV200, GSV3000, MFJ949E


Pozwalając sobie na małe OT chciałbym ostrzec kolegów przed wdawaniem się w polemikę z forumowiczem 'anacron', gdyż doświadczenia na innych forach pokazują, że nic dobrego z tego nie wyniknęło ;)
 
 
SQ3RPG 



QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 18-06-2012, 20:52   
   Radio CB: EuroCB Pro3900,Alan 87
   Antena CB: Spectrum 1600,Futura 5/8,Almas 1/2,Santiago 600
   Akcesoria CB: Astatic Silver Eagle, PAN DM-432MT


Wiemy, wiemy ;)
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka