Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Radiowiec z lat 90-tych :)
Autor Wiadomość
Orpheo 



Dołączył: 27 Lip 2012
Posty: 1
Skąd: Beskidy
  Wysłany: 27-07-2012, 07:20   Radiowiec z lat 90-tych :)

Jako "świeżak" na forum witam wszystkich !

Żeby nie zaśmiecać forum chciałbym tutaj zapytać, poprosić o poradę w pewnej sprawie. Z łączności radiowej miałem styczność przez dość długi okres czasu z pasem CB. Miałem radio Onwa i półfalową antenę [oraz sporadyczny kontakt z Lincoln'em kolegi]. Sporo czasu spędziłem na różnego rodzaju łącznościach lokalnych jak i dalszych do jakichś 50-60 km. Potem życie zweryfikowało kwestię tego zamiłowania i na czas 14-15 lat rozstałem się ze swoim hobby. Teraz kiedy na łbie pojawiają się sporadyczne siwe kłaki czasu jest trochę więcej, chciałbym wrócić do tego tematu. Rozważając tę sprawę zastanawiam się w jakim kierunku podążać - czy iść w stronę CB czy może w stronę łączności KF/UKF. Ta druga opcja bardziej by mnie cieszyła, ze względu na możliwość nawiązywania dalekich łączności. Biegle posługuję się dwoma językami, więc to nie byłoby barierą. Myśląc z kolei o CB zastanawiam się jakie urządzenia są teraz godne polecenia. Czy może wspomniany Lincoln nadal jest "górną półką" czy może są nowsze, lepsze urządzenia ? Jeśli to pytanie okaże się niepoważne to przepraszam, jednak naprawdę mocno wypadłem z obiegu. Nie interesuje mnie absolutnie radiowe gwarzenie z samochodu - skłaniam się w stronę domowej stacji. Czy moglibyście z własnego doświadczenia coś podpowiedzieć, zasugerować ? A może nie powinienem wchodzić drugi raz do "tej samej rzeki" - może warto iść w stronę łączności KF ? Tu są inne argumenty - moje wykształcenie jest z tym związane, nieźle radzę sobie w kwestii elektroniki, zarówno teoretycznej jak i praktycznej. Prawdę mówiąc jestem zdecydowany wrócić do tego zainteresowania - nie bardzo jednak mogę się odnaleźć w aktualnej sytuacji w świecie radiokomunikacji. Wszelkie sugestie, pomysły, własne doświadczenia, podpowiedzi z Waszej strony - bardzo mile widziane.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 27-07-2012, 08:25   
   admin


Orpheo napisał/a:
Jeśli to pytanie okaże się niepoważne to przepraszam

Nie ma niepoważnych pytań, mogą być tylko niepoważni odpowiadający... Twoje pytania i rozterki są jak najbardziej na miejscu, a to że rozważasz wszelkie możliwości tylko dobrze o Tobie świadczy.

W kwestii CB czy KF... No cóż, za CB przemawia fakt, że kupujesz byle gadadełko, antenę i nadajesz nie zwracając nawet za bardzo uwagi na procedury, a czasem i na dobre obyczaje. Z lepszym czy gorszym skutkiem ;)

Za to aby pracować na KF potrzeba zdać egzamin, otrzymać świadectwo i pozwolenie radiowe, oraz sprawić sobie o wiele droższe zabawki :) Mimo, że jak wszędzie zdarzają się czarne owce, obowiązują pewne zasady, których powinno się przestrzegać, niektóre zachowania są nieakceptowalne.

Druga sprawa, to taka że na CB pracujesz tylko na jednym paśmie 11m. Mówiąc szczerze, dość ubogim jeśli chodzi o warunki propagacyjne. Za to krótkofalowcy mają do dyspozycji szereg pasm, od kilkuset metrów do milimetrowych. Dysponując odpowiednim sprzętem zawsze znajdziesz na którymś z nich warunki do łączności na jakich Ci zależy. Sprzęt którym chcesz się posługiwać możesz zbudować samemu lub go udoskonalić. Podczas gdy na CB obowiązuje Cię praca na radiu z homologacją, a wszystkie odstępstwa, niedozwolone przeróbki lub praca poza ściśle określonym wycinkiem częstotliwości są nielegalne.

Dla siebie znajdą coś zwolennicy zarówno lokalnych pogaduszek jak i różnorodnych zawodów, zdobywcy dyplomów, dalekich łączności międzykontynentalnych, łączności via satelity lub odbicia od księżyca, eksperymentatorzy, konstruktorzy sprzętu radiowego lub anten et cetera... Wszystko w transmisji fonicznej, cyfrowej, na telegrafii... Możliwości rozwoju swoich zainteresowań masz przeogromne, życia Ci nie starczy żeby zaliczyć wszystkie dziedziny którymi może zająć się krótkofalowiec :)

Na co się zdecydować? Ty wybierasz ;)
 
 
 
sq3mve 



Znak KF: SQ3MVE
QTH lokator: JO82MB
Dołączył: 01 Cze 2011
Posty: 12
Skąd: Śrem
Wysłany: 27-07-2012, 08:35   
   Radio CB: brak
   Antena CB: brak
   Akcesoria CB: brak
   Radio KF: Yaesu FT-747, ICOM IC-25E
   Antena KF: Y27DL; BIGSTAR
   Akcesoria KF: ATU FC-757AT
   Sprzęt PMR: brak


Witam

Mam dla Ciebie propozycję, co to i wilk syty i owca cała :-)
Może niezbyt mądrą i nie do końca legalną, ale co tam...

Poszukaj sobie jakieś radio na pasma KF z odblokowanym pasmem CB.
Na pasmach amatorskich się osłuchasz i później zadecydujesz, czy iść tą ścieżką.
A w pasmie CB sobie na początek pogadasz...

Myślę, że wybór będzie wtedy łatwiejszy :-)

Broń się tylko przed pokusą piracenia na KF, bo z pewnością będzie wielka :-)

Pozdrawiam
_________________
Mariusz
SQ3MVE
 
 
Orpheo 



Dołączył: 27 Lip 2012
Posty: 1
Skąd: Beskidy
Wysłany: 30-07-2012, 11:28   

SP3AYA & sq3mve - dziękuję za odpowiedzi.
Po przeanalizowaniu moich możliwości finansowych i operacyjnych :) zdecydowałem, że będę starał się o licencję. Jak się okazało - w mojej miejscowości jest klub KF, spróbuję nawiązać kontakt z ludźmi z niego. Nie wiem jak przyjmą żółtodzioba, ale nie mam innej opcji. Przez piątek, sobotę i niedzielę posiedziałem na websdr i posłuchałem różnych stacji. Zauważyłem, że dość sporo stacji [w stosunku do pory dnia - siedziałem po 14-16 godzin z przerwami] można posłuchać w paśmie 20 metrów. Chociaż wstępnie zastanawiałem się na zakresem 80 m - to chyba jednak wybór padnie na wspomniane 20 m.
Jeśli o sprzęt idzie - na tą chwilę nie mam nic. Nasłuchując przeglądałem najróżniejsze źródła, w których można sprzęt nabyć, z allegro włącznie. Skłaniałbym się do zmontowania czegoś samemu, ale nie wiem czy podołam. I w zasadzie to kwestia sprzętu jest najbardziej dla mnie problematyczna. Chciałbym coś co można spakować w plecak, wyjść w góry rozłożyć, siąść i spróbować nawiązać łączność. Nie zależy mi na wielkiej mocy – 3-4 W będzie chyba w sam raz. Pasmo CB jakoś mnie nie pociąga już jak posłuchałem krótkofalowców z krwi i kości :) . Czy ewentualnie moglibyście coś doradzić w kwestii wyboru urządzenia, rozwiązania sprzętowego ? Obejrzałem sporo filmów, na których operatorzy w dziwnych miejscach rozwijają najróżniejsze, nierzadko dziwaczne konstrukcje antenowe, wyciągają proste urządzenia i zaczynają działać. To tego rodzaju kierunek działania najbardziej mnie w tej chwili interesuje. Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony przez Orpheo 30-07-2012, 11:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 30-07-2012, 12:09   
   admin


Orpheo napisał/a:
będę starał się o licencję [...] posiedziałem na websdr i posłuchałem różnych stacji

Dobra droga! Nic nie da takiego doświadczenia jak osłuchanie się ze specyfiką pracy na pasmach.
Orpheo napisał/a:
Zauważyłem, że dość sporo stacji [w stosunku do pory dnia - siedziałem po 14-16 godzin z przerwami] można posłuchać w paśmie 20 metrów. Chociaż wstępnie zastanawiałem się na zakresem 80 m

Specyfiką pasm KF jest to, że mają inne właściwości. Otwarcia następują w rożnych godzinach dnia, a nawet różnią się w porach roku. Inne mogą być odległości odbicia od jonosfery. Dlatego zresztą jest tak ciekawie ;)
http://radioforum.pl/viewtopic.php?t=1192
http://sp3pow.pl/articles.php?article_id=51
Orpheo napisał/a:
Nie zależy mi na wielkiej mocy – 3-4 W będzie chyba w sam raz.

Ciekawe jak długo będziesz tak twierdził :hihi: Choć i z takiej mocy można robić łączności, szczególnie na CW. W pracy QRP w terenie zresztą na nic innego często nie będzie sobie można pozwolić. Niestety niewiele TRX-ów jest na tyle małych i lekkich żeby nosić to w plecaku i do tego mieć jeszcze czym to zasilić. W zasadzie zostajesz skazany tylko na konstrukcje home made lub Yaesu FT-817 który niestety do tanich nie należy.
 
 
 
SQ2RCJ 



Znak KF: SQ2RCJ
Znak CB: 161BD230
QTH lokator: JO83WC
Dołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 47
Skąd: Murowaniec
Wysłany: 24-09-2012, 13:12   
   Radio CB: Mobil: President Herbert I
   Antena CB: Mobil P. Colorado 1200 / ML-145
   Akcesoria CB: Densei 2023
   Radio KF: TS-570D
   Antena KF: KDWZO


Orpheo napisał/a:
[b]...Chociaż wstępnie zastanawiałem się na zakresem 80 m - to chyba jednak wybór padnie na wspomniane 20 m.
Jeśli o sprzęt idzie - na tą chwilę nie mam nic. Nasłuchując przeglądałem najróżniejsze źródła, w których można sprzęt nabyć, z allegro włącznie. Skłaniałbym się do zmontowania czegoś samemu, ale nie wiem czy podołam.

Witam.

Jak chcesz "pogrzebać" proponuję zapoznać się z TAURUS kol Włodka SP5DDJ. Szczegółowy opis, modyfikacje są na stronie. Dostępne wersje na rózne pasma... zamawiać i sklejać :)

Pozdrawiam
Jerzy


Edyta...
Ups... Teraz zobaczyłem, że temat z przed ... :zawstydzony: :rozpacz:
Ostatnio zmieniony przez SQ2RCJ 24-09-2012, 13:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 24-09-2012, 13:42   
   admin


Forum przegląda sporo osób z różnymi problemami. Nic nie stoi na przeszkodzie aby pisać w tematach mając na uwadze nie tylko zakładającego wątek, a nowych użytkowników.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka