Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Ręczniak na KF
Autor Wiadomość
SQ5PTW 



Znak KF: SQ5PTW
QTH lokator: KO02KC
Dołączył: 22 Maj 2012
Posty: 21
Skąd: Okolice Warszawy
Wysłany: 03-08-2012, 15:33   Ręczniak na KF
   Radio KF: Kenwood TM-D700 + TS 570DG
   Antena KF: Lafayette UVS300


Czy ktoś mógłby polecić ręczne radio na pasma KF? Jest masa duo i tri banderów (6m,2m,70cm) ale nie bardzo mogę znaleźć coś na pasma KF. Jest Albrecht 2990 z SSB, który po rozblokowaniu podobno pracuje na 10 i 12m ale ponoć są ręczniaki pracujące w szerszym zakresie. Za tydzień jadę w góry i chciałem sobie sprawić coś małego, żeby krzyknąć jak już będę gdzieś na szczycie :-) Problem w tym, że nie bardzo mogę coś znaleźć...

Będę wdzięczny za podpowiedzi odnośnie modeli godnych uwagi. A może po prostu brać tego Albrechta?
Ostatnio zmieniony przez SQ5PTW 03-08-2012, 15:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SQ6PNV 



Znak KF: SQ6PNV
QTH lokator: JO81LC
Dołączył: 10 Cze 2009
Posty: 320
Skąd: Wrocław
Wysłany: 04-08-2012, 10:52   
   mod

   Radio KF: Icom IC-7200, VX-7R
   Antena KF: FD3, Outback


Może Elecraft KX3? Ręczniak to to nie jest, ale malućkie radyjecko - w górecki jak znalazł, heej! :D
 
 
 
SQ5PTW 



Znak KF: SQ5PTW
QTH lokator: KO02KC
Dołączył: 22 Maj 2012
Posty: 21
Skąd: Okolice Warszawy
Wysłany: 05-08-2012, 20:12   
   Radio KF: Kenwood TM-D700 + TS 570DG
   Antena KF: Lafayette UVS300


Bardzo ciekawe radio z trochę mniej ciekawą ceną :) Dziękuję za sugestię - bardzo fajna alternatywa dla ręczniaka :)

Chwilowo jednak pozostanę przy opcji z Albrechtem - kolega pożycza mi go na wycieczkę w góry, więc będę mieć możliwość przetestowania go w boju bez konieczności zakupu :)
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 05-08-2012, 21:50   
   admin


Albrecht o dziwo rzeczywiście daje możliwość pracy w pasmach amatorskich 12 i 10 m. Jednakże musisz mieć świadomość, że na tych pasmach w zasadzie lokalnie nic się nie dzieje. A zapomnij że zrobisz jakąkolwiek łączność mocą 4 W w SSB posługując się ręczniakiem z jego standardową anteną. Jedyna możliwość to podpięcie się do zewnętrznej anteny o dużej sprawności. Tutaj zaś na przeszkodzie staje fakt zupełnego braku filtrów czy w ogóle selektywnego odbiornika. Jednym słowem przeznaczenie takiego radia do pracy na pasmach amatorskich to nieporozumienie.

W chwili obecnej jedyną alternatywą dla radia handy to jakaś konstrukcja home made lub fabryczne Yaesu FT-817 [niestety do najtańszych to maleństwo nie należy]. Na niczym innym nie popracujesz na pasmach KF... Świadomie odrzucam tutaj TRX-y typu Yaesu FT-857 czy Icom IC-706 które moim zdaniem do plecaka [plus zasilanie, plus ATU] się raczej już nie nadają, choć są tacy którzy i z nich pracują w ten sposób w terenie.

Inaczej pozostaje Ci opcja skupieniu się na V/UKF i dość szeroki wybór ręczniaków 2m/70cm [pamiętaj że bandplan nie przewiduje emisji FM na 6 m w naszym kraju!]. Z tego też można czerpać kupę frajdy mając w górach szeroki i daleki horyzont, a w zasięgu [nawet ręczniaka] mnóstwo stacji.
 
 
 
SQ5PTW 



Znak KF: SQ5PTW
QTH lokator: KO02KC
Dołączył: 22 Maj 2012
Posty: 21
Skąd: Okolice Warszawy
Wysłany: 06-08-2012, 09:52   
   Radio KF: Kenwood TM-D700 + TS 570DG
   Antena KF: Lafayette UVS300


Dziękuję za informacje i sugestie :) Ręczniaka na UKF (2m i 70cm) też będę miał ze sobą. Mam nadzieję, że z któregoś radia uda mi się nawiązać jakieś łączności. Nie jest to wycieczka ukierunkowana pod łączności (po prostu wypad w góry z żoną i psiakiem), więc nie zamierzam się jakoś mocno obładowywać. Miałem zamiar zapakować 2 ręczniaki plus jakieś trochę dłuższe anteny i jak już będę na górce to codziennie na godzinkę przysiąść i pokrzyczeć trochę :)

No nic - zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Dziękuję wszystkim za pomocne informacje :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka