Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: SP3AYA
01-11-2013, 21:04
Pozwolenie
Autor Wiadomość
grabarz997 



Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 8
Skąd: kraków
  Wysłany: 01-11-2013, 20:57   Pozwolenie

Witam! Jestem świeży w tym temacie i dlatego potrzebuje rady, pomocy. Zakładam grupę rekonstrukcyjną i chce mieć cb radio w autach (4 auta) na oddzielnym paśmie żeby nikt na 100% nie prowadził nasłuchu na naszym kanale i nierobił sobie żartów oraz żebyśmy mogli się połączyć z krótkofalówkami Baufengi.I czy jest jakś opcja żebym zamówił osobne cz radia oraz czy potrzebuje pozwolenie. I czy na same Baufengi potrzeba pozwolenia (oddzielny kontakt z członkami GR oraz na jakiś imprezach kontakt z innymi uczestnikami (np.ochroną)
Ostatnio zmieniony przez grabarz997 01-11-2013, 20:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SQ3POS 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 01-11-2013, 21:19   

Witaj!
Bez "pozwolenia" nie ma opcji, aby ktoś nie słuchał Twojej korespondencji.
Dostępne bez pozwolenia są radia CB i "krótkofalówki" PMR pracujące na częstotliwości 446MHz. Obie opcje są dostępne dla wszystkich, więc istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ktoś będzie słuchał Waszej korespondencji.
Używanie baofengów bez pozwolenia jest niczym innym jak piractwem, które jest nielegalne i grozi za to odpowiedzialność karna (poinformuj o tym znajomych, nim będzie za późno).

Baofengi są często wykorzystywane przez nas, krótkofalowców, jednak aby ich używać każdy musi zdać egzamin państwowy i uzyskać pozwolenie radiowe. Sama idea używania jednak pozwolenia radioamatorskiego (=krótkofalarskiego) niezbyt wiąże się z używaniem radia przez grupę 4 osób i nadal nie sprawia, że nikt nie słyszy korespondencji - wprost przeciwnie - słuchających jest bardzo wielu. :)

Kontakt z ochroną możesz mieć z takiego baofenga, ale musi on spełniać warunki pozwolenia radiowego (te przekaże Ci osoba, która wykupiła częstotliwość dla swojej firmy).
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 01-11-2013, 21:22   
   admin


CB radio pracuje tylko na 40 kanałach, które każdy inny wyposażony w podobne radio może użytkować, a więc i słuchać tego co inni nadają.

Radia marki Baofeng o których najprawdopodobniej wspominasz to konstrukcje pracujące w paśmie UKF, czyli na zupełnie innych częstotliwościach nić radia CB. Nie ma możliwości aby "współpracowały" ze sobą. Poza tym aby korzystać z takich urządzeń i legalnie nadawać w pasmach innych niż CB musisz zdać egzamin na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej i później uzyskać odpowiednie pozwolenie radiowe. Czyli mówiąc po prostu: zostać krótkofalowcem.

Legalnie bez żadnych pozwoleń możesz jeszcze pracować w paśmie UKF na częstotliwościach PMR, gdzie używa się urządzeń o mocy do 0,5 W. Tutaj masz do dyspozycji 8 kanałów. Oczywiście podobnie jak na paśmie CB każdy ma do nich nieograniczony dostęp.

Aby dysponować częstotliwościami do których nikt nieupoważniony nie powinien mieć dostępu, musisz je wykupić w UKE [Urząd Komunikacji Elektronicznej]. Zazwyczaj firmy ochroniarskie korzystają z takich właśnie częstotliwości. Te które nie zajmują się tym profesjonalnie, czasami używają PMR-ek.

Nie muszę chyba dodawać, że nadawanie w pasmach na które nie mamy pozwolenia, może się skończyć przykrymi konsekwencjami prawnymi?

EDIT

Zdublowaliśmy się z Pawłem :)

Temat przeniosłem do bardziej odpowiedniego działu.
 
 
 
grabarz997 



Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 8
Skąd: kraków
Wysłany: 01-11-2013, 22:31   

Chodziło mi czy da się jakoś załatwić cb radia na odębną częstotliwość (tak jak ma taxi).
Pasmo PRM jest legalne czyli jak Sb na Baufengach ustawie częstotliwość np. 446.000 albo 446.999 to jest legalna ? I czy każda osoba w GR musi mieć pozwolenie czy wystarczy jedno na stowarzyszenie?
Ostatnio zmieniony przez grabarz997 01-11-2013, 22:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SQ3POS 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 01-11-2013, 22:44   

Jeżeli mówimy o pozwoleniu radioamatorskim (krótkofalarskim) to egzamin musi zdać każda osoba, ale jak pisałem wcześniej kłóci się to z samą ideą krótkofalarstwa i zapewne będzie niezbyt mile widziane, poza tym w łącznościach radioamatorskich obowiązują zasady, których należy przestrzegać, a one mogą utrudniać Wam komunikację.

Nie ma czegoś takiego jak CB dla taksówek - taksówkarze (korporacje) tak jak wspomniane służby ochrony i tego typu firmy wykupują w UKE częstotliwość dla siebie. Jeżeli tak uczynicie (należy wiedzieć, że to kosztuje - szczegółów nie znam) to wtedy wystarczy wam jedno pozwolenie dla wszystkich.

Nadawanie baofengami na częstotliwościach PMR nie jest legalne - PMR446 jest legalne, gdy nadajnik ma moc maksymalną 0,5[W] i antenę zintegrowaną z radiostacją (nie można podpiąć innej) - w baofengu moc minimalna jest 1[W], a antenę można wykręcić i podpiąć inną.
 
 
grabarz997 



Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 8
Skąd: kraków
Wysłany: 01-11-2013, 23:04   

Czyli dobrze rozumiem że jeśli kupie Baufengi to mogę Sb je narazie postawić w gablocie i podziwiać puki nie będę miał zezwolenia?

˝ale jak pisałem wcześniej kłóci się to z samą ideą krótkofalarstwa i zapewne będzie niezbyt mile widziane, poza tym w łącznościach radioamatorskich obowiązują zasady, których należy przestrzegać, a one mogą utrudniać Wam komunikację.˝

Mogę Cię prosić o link do tych zasad?

Ile trzeba mieć lat na takie pozwolenie ?

Przepraszam że tak spamuje ale naprawde jestem bardzo zielony a niechce mieć problemów dlatego wole się dowiedzieć .
Ostatnio zmieniony przez grabarz997 01-11-2013, 23:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SQ3POS 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 01-11-2013, 23:23   

Co do baofengów to tak - bez pozwolenia to chyba nawet nie powinieneś nawet ich posiadać (niech mądrzejsi sprecyzują), o używaniu nie ma mowy.

wikipedia.pl -> krótkofalarstwo, CB-Radio, PMR

Przeczytaj dokładnie, potem pytaj dalej.
Ostatnio zmieniony przez SQ3POS 01-11-2013, 23:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 01-11-2013, 23:27   
   admin


Panowie, żeby nie owijać w bawełnę...
Chłopaki nie mają ŻADNYCH możliwości, aby realizować na radiu to co sobie zamierzyli i przedstawili w pierwszym poście.

Jeszce raz:
Możecie legalnie nadawać w paśmie CB lub PMR posługując się homologowanymi urządzeniami. Ale tam nie będziecie sami, choć można sobie wybrać kanały najmniej uczęszczane przez innych.
Nadawanie w każdym innym paśmie do którego nie macie stosownych uprawnień, może się wiązać z bardzo przykrymi konsekwencjami od konfiskaty sprzętu, aż do wysokiej grzywny z odsiadką włącznie, jeśli np. zakłócicie pracę służbom państwowym.

grabarz997 napisał/a:
da się jakoś załatwić cb radia na odębną częstotliwość

Nie będzie to CB.
Wszystko się da. Można kupić wycofane radia pracujące na częstotliwościach przeróżnych służb, które wymieniają sprzęt. Ale patrz wyżej... Nie chciał bym być w Waszej skórze ;)

I po raz kolejny:
Cywil może pracować na CB i PMR nie zawracając sobie głowy pozwoleniami.
Albo zdobyć uprawnienia krótkofalarskie i ma do dyspozycji mnóstwo różnych pasm gdzie może realizować swoje hobby. Ale jak zaznaczył Paweł, tutaj obowiązują wysokie standardy i zasady oraz określone procedury w łączności.
Jeśli mogę użyć analogii do Waszego hobby: Będąc grupą rekonstrukcyjną np. odtwarzającą formację 8 krakowskiego pułku ułanów, to raczej nie będziecie mile widzieli gości którzy chcieliby się z Wami bawić w kostiumach stormtroopera z Gwiezdnych wojen, do tego jeżdżących na wrotkach i wymachujących maczugami. Rozumiesz?

Jeśli zainteresujesz się naszym hobby odeślę Cię do strony naszego klubu:
http://sp3pow.pl

Tam w zakładce Zanim zostaniesz krótkofalowcem i Podstawy krótkofalarstwa znajdziesz wszystko co Ci potrzebne.
 
 
 
grabarz997 



Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 8
Skąd: kraków
Wysłany: 02-11-2013, 10:25   

Mógłby któryś z Panów podać link do jakiegoś forum gdzie jest wytłumaczone prostym językiem wszystko odnośnie pozwolenia bo patrzena stronę UrzęŁdu Komunikacji Elektronicznej i nie bardzo to rozumiem
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 02-11-2013, 16:55   
   admin


Hm... może jak się porozglądasz po tym forum, to znajdziesz odpowiedzi na swoje wszystkie pytania?

Zaglądałeś w ogóle do działu Zaczynamy przygodę z KF?

Byłeś na stronie klubu SP3POW, link do której podawałem wyżej?
 
 
 
grabarz997 



Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 8
Skąd: kraków
Wysłany: 03-11-2013, 11:56   

Jeszcze mam pytanie czy jak przydzielą już częstotliwość dla GR SPAP (grupy rekonstrukcyjnej podoodziałów antyterorystycznych policji) to czy mogę po przez Baufenki łonczyć się już legalnie z użytkownikami CB RADI i PMR-ek czy musze mieć jeszcze jakieś dodatkowe podwolenia?
 
 
SQ3POS 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 03-11-2013, 11:59   

Nie przydzielą, tylko jak takową częstotliwość wykupicie.

Baofeng - powtarzam BAOFENG, a nie baufenk - nie pracuje w paśmie CB, a w paśmie PMR, (którego zakres posiada) nie spełnia warunków, o których pisałem kilka postów wyżej.

Poczytaj, poczytaj, poczytaj, wszystko zostało już napisane, wysil się trochę.
Poza tym popracuj nad ortografią bo się tego czytać nie da!
 
 
grabarz997 



Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 8
Skąd: kraków
Wysłany: 06-11-2013, 13:35   

Znalazłem w necie że przy zakupie Baofengów dodają też Deklaracja Zgodności. Czy ta deklaracja zgodności coś daje ? I też patrze po sklepach internetowych czy allegro oraz po zwykłam sklepie i nik nie wymaga żadnych dokumentów (pozwoleń) od kupującego.
Jak by były takie normy jak piszecie (że bez pozwolenia nie powinno się ich posiadać) to by nie sprzedawało tego tyle osób i normy sprzedaży były by zaostrzone (np. jak w przypadku broni palnej)
Ostatnio zmieniony przez grabarz997 06-11-2013, 13:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SQ3RPG 



QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 06-11-2013, 14:44   
   Radio CB: EuroCB Pro3900,Alan 87
   Antena CB: Spectrum 1600,Futura 5/8,Almas 1/2,Santiago 600
   Akcesoria CB: Astatic Silver Eagle, PAN DM-432MT


Porównanie trochę nietrafne. W przypadku broni potrzebujesz pozwolenie już na samo jej posiadanie. Baofenga kupić sobie możesz, tego Ci nikt nie zabroni, ale używać bez zezwolenia już nie. To tak, jak z samochodem... możesz sobie kupić auto nie mając prawa jazdy, ale kierować Ci nim bez uprawnień zdecydowanie nie wolno. Podsumowując... raczej mija się z celem wywalenie 200-300 zł na radio, które bez zezwolenia co najwyżej będziesz mógł sobie postawić na półce, by robiło za ozdobę.
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
grabarz997 



Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 8
Skąd: kraków
Wysłany: 06-11-2013, 17:09   

A co daje ta Deklaracja Zgodnośc??
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka