Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Zakłócenia
Autor Wiadomość
SQ3TGV 



Znak KF: SQ3TGV
Dołączył: 08 Mar 2012
Posty: 193
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 28-12-2015, 21:39   Zakłócenia

Witajcie :)

Od roku dręczył mnie problem zakłóceń na różnych pasmach krótkofalarskich.
Na początku podejrzewałem router, telewizor, zasilacze w domu... Nic z tych rzeczy.
Po wyłączeniu głównego zasilania w domu problem ten sam: co kilka kHz "pisk" lub buczenie. Różne anteny, różne radia. Większość sygnałów poniżej wskazań S metra, pozostało kilka dochodzących do S9. Wybrałem się anteną kierunkową, wszystko wskazywało na dom sąsiada i znowu "pudło" - u niego cisza. Przed domem stoi latarnia - skala pod nią zamknięta. Dodatkowo uziemienie słupa robi za antenę :[ Szukając źródła zasilania przejechałem z ręczniakiem 4 km wzdłuż napowietrznych linii energetycznych, problem występuje nie tylko lokalnie, ale i w całym mieście i prawdopodobnie w jego okolicach. W godzinach wieczornych, gdy lampy uliczne zapalają się i wzrasta zapotrzebowanie energetyczne zakłócenia rosną.

Zakłócenia (piski, buczenie, warczenie) występują na wszystkich pasmach i strasznie drażnią. Na (nie)szczęście nie zmieniają częstotliwości.

Podejrzenie: transformator? Co dalej: UKE?
 
 
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 08-03-2019, 14:51   

Takie problemy to chyba już stały element w naszym krajobrazie (radiowym) :/
 
 
Longines 



Znak KF: Brak
Dołączył: 20 Sty 2024
Posty: 2
Skąd: Siedlce
Wysłany: 20-01-2024, 11:42   Zakłócenia na KF

Witam
Mam podobny problem ale zaistniały od początku tego roku (2024).
Nadawany jest pulsacyjny sygnał 72 impulsy na minutę. Zakłócenie obejmuje zakres częstotliwości od 3 MHz do 15 MHz. Największe zakłócenie jest w paśmie 41 m.
Nawet użycie LSB niewiele ogranicza. Powyżej 25 MHz praktycznie brak zakłóceń.
I tak: w odległości 120 mam maszt PSP i podobnej odległości na wieżowcu las anten sieci komórkowej i innych. Najbardziej podejrzewam jednak jeden z nadajników Straży Pożarnej. Prawdopodobnie jest to jakieś powiadamianie radiowe. Tak czy owak niedopuszczalnym jest aby nadajnik tak siał i to w tak szerokim spektrum. Około 100 metrów na bloku jest antena krótkofalowca ale nie mogę do niego dotrzeć, teren zamknięty.
Podaję linka (poniważ nie można dodać pliku - za duży rozmiar) gdzie można odsłuchać w paśmie 41 m.

Pozdrawiam - Krzysztof

https://www.dropbox.com/s...ezoohynwgg&dl=0
 
 
Longines 



Znak KF: Brak
Dołączył: 20 Sty 2024
Posty: 2
Skąd: Siedlce
Wysłany: 29-01-2024, 12:38   

Witam ponownie.
Temat jakby nikogo za bardzo nie interesował. Ale może przyjdzie i na Was czas.
SQ3TGV sugeruje interwencję do UKE. A na ich stronie pisze:

Nie podlega ochronie odbiór:

• odległych stacji nadawczych przeznaczonych do obsługi innych rejonów geograficznych,
• sygnałów nadawanych na falach krótkich,
• nadawany poprzez Satelity,
• za pomocą sieci telewizji kablowej.

Czyli zmienić miejsce zamieszkania albo przestać słuchać a piractwo radiowe niech się jeszcze bardziej rozwija.
Uruchamiają jakieś chińskie nadajniki, które sieją na około niepożądane sygnały skutecznie wytrącając kogoś z równowagi. No tak instytucji państwowej nie interesuje, że chcesz posłuchać sobie radiofonii na falach krótkich lub będąc nasłuchowcem ale i nadawcą pasm amatorskich.
Pozdrawiam
 
 
SP3QDX 



Znak KF: SP3QDX
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Sie 2017
Posty: 1120
Skąd: Ostrow Wielkopolski
Wysłany: 29-01-2024, 19:54   
   jradmin


Cześć,
temat zakłóceń nie jest łatwy i jest to walka z wiatrakami. Wszyscy mam ten problem. Jednak zakłócenia to nie tylko niezgodne z wymaganiami urządzenia ale również słońce i różne jonizacje.

Co prawda nie jestem tu ekspertem od zakłóceń ale zanim zgłosisz to UKE to należy być pewnym iż instalacja antenowo radiowa po twej stronie spełnia normy.
Na filmiku masz częstotliwość poza pasmem amatorskim. Czy na pewno to chcesz zgłosić do UKE ? Co napiszesz w zgłoszeniu? Dlaczego to zakłócenie ci przeszkadza ?
Pamiętaj iż poza pasmem amatorskim mogą pracować różne urządzenia, wliczając w to radary poza horyzontalne.
Następna sprawa to trzeba by analizatorem widma sprawdzić jak silmy jest sygnał i jego kształt. niekoniecznie źródło musi być lokalne. Może to być jakiś odległy nadajnik.
Jak widzisz to jest wiele czynników do ustalenia.
_________________
Piotr
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka