Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Napowietrzna linia telefoniczna jako kabel cieknący
Autor Wiadomość
szy_mat 


Dołączył: 07 Cze 2018
Posty: 1
Skąd: Poznań
  Wysłany: 07-06-2018, 17:03   Napowietrzna linia telefoniczna jako kabel cieknący

Cześć wszystkim!

Załóżmy, iż posiadam kilkanaście kilometrów standardowej, miedzianej napowietrznej linii telefonicznej - drewniane słupy oraz trzy miedziane druty obok siebie na izolatorach. Oczywiście linia już nie używana, z obu stron kable niepodłączone do niczego.

Zastanawia mnie, czy jest realnym zagadnieniem adaptacja takiej linii na rolę kabla cieknącego ("dziurawca") w paśmie mikrofalowym, załóżmy 2.4GHz? Teoretycznie jeżeli potraktować by taką linię jako coax, to dwa skrajne druty można podłączyć do ekranu, środkowy jako "gorąca żyła". W teorii z odległości między tymi drutami można wyliczyć impedancję falową, do której oczywiście będę musiał dopasować TRX. Czy musiałbym również dopasować takie medium do długości fali? Dla przykłady co któryś słup z drutów składających się na "ekran" zrobić coś w rodzaju litery V na długość fali (kilkanaście cm, wiem), oczywiście nie dotykając gorącej żyły (analogia do anteny szczelinowej)? Zależy mi na pokryciu relatywnie długiego pasa terenu, ale o szerokości zaledwie powiedzmy dwóch metrów. Czy w tym paśmie taka łączność jest możliwa? Jeżeli nie, to czy na trochę dłuższych falach (powiedzmy 200 MHz - 400 MHz) byłoby to możliwe?

Niestety moja wiedza krótkofalarska jest czysto teoretyczna, dlatego trudno mi wyobrazić sobie taką instalację.

Dzięki z góry za pomoc :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka