Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Pytanie o kable i wtyki antenowe
Autor Wiadomość
Marmaj71 



Dołączył: 06 Lut 2019
Posty: 3
Skąd: Łobez
Wysłany: 06-02-2019, 05:24   Pytanie o kable i wtyki antenowe

Witam,
Dopiero zaczynam przygodę z krótkofalarstwem.
Chcę kupić antenę zewnętrzną do Baofenga UV-5R, do odsłuchu. Byłaby zamontowana na szczycie mojego dachu, a kabel długości 5m poprowadziłbym przez okno dachowe do radia.
Decyzja w kwestii zakupu padła na Diamonda X50.

Jednak co do kabli koncentrycznych i wtyków, przyznam, jestem zielony. Stąd moje pytanie, jaki kabel wybrać i jakie wtyki? Czy kupić antenę z wtykiem N, czy z wtykiem UC1 i czy ma to jakieś znaczenie? W radiu mam gniazdo SMA m. Długość kabla będzie wynosiła 5 metrów.

Poszperałem trochę w internecie i zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami, proszę podpowiedzcie, które bardziej się opłaca i która opcja będzie mniej tłumiła sygnał na odcinku 5m.

Opcja 1:
kabel z wtykami: https://allegro.pl/oferta/konektor-5m-wtyk-nm-nz-na-przewodzie-lmr240-5844046983
i do tego taka przejściówka do radia: https://www.inradio.pl/sk...a-f-r109-detail

Opcja 2:
Dużo lepszy kabel, jednak z zastosowaniem dwóch przejściówek zamiast jednej (jak w opcji 1):
kabel z wtykami: https://allegro.pl/oferta/konektor-5m-wtyk-nm-nm-na-przewodzie-h1000-5844008998
do tego przejściówka: https://allegro.pl/oferta/redukcja-antenowa-adapter-n-gniazdo-sma-m-wtyk-7623939893?reco_id=67949c07-29c1-11e9-9d24-246e96321b20&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco&
I do tego jeszcze druga przejściówka, a raczej beczka SMA f na SMA f (już posiadam)

Może znacie jeszcze jakieś inne rozwiązania?
Liczę na szybką pomoc w problemie :)
Pozdrawiam,
Marcin
Ostatnio zmieniony przez Marmaj71 06-02-2019, 05:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 06-02-2019, 10:54   
   admin


Parę uwag do instalacji którą planujesz.

1° Chcesz korzystać z ręczniaka, nie radia stacjonarnego, a kable które proponujesz są grube i mało "skrętne". Za chwilę urwiesz gniazdko antenowe w radiu.

2° Przy takiej długości (5 m), nie ma wielkiego znaczenia jakiego kabla użyjesz. Może być nawet RG58.

3° Anteny U/VHF mają zazwyczaj gniazdka N, można niektóre zamówić z UC1.

4° Zalutowanie wtyczki na końcu kabla jest naprawdę proste, więc nie musisz kupować kompletu.

5° Na końcu, do radia, najlepiej zastosować przejściówkę z kabla cienkiego i giętkiego (np. RG174 z jednej strony wtyk SMA, z drugiej to co na grubszym kablu), aby nie urwać wspomnianego gniazdka.

6° Znaną przypadłością Baofenga UV-5R jest przytykanie odbiornika silnymi, bliskimi stacjami (mieliśmy taki przypadek nawet podczas rozgrywania zawodów na ręczniakach, kiedy dłuższa niż oryginalna antena powodowała, że ręczniak zwyczajnie ogłuchł).

7° W związku z tym zbyt sprawna antena na dachu i słuchanie np. bliższych służb z silnymi sygnałami, mija się z celem.

Reasumując:
- Najmniej stratny kabel, to gruby, z żyłą i gęstym oplotem wykonanymi z czystej miedzi. Tutaj H1000 jest jednym z lepszych na rynku - pod warunkiem, że to nie podróba.
- Każda wtyczka/przejściówka wprowadza dodatkowe straty.
- Należy wypośrodkować potrzeby i możliwości z chęcią uzyskania jak najmniejszych strat w instalacji.
- Przy Twoim zastosowaniu, potrzebny Ci jest w miarę giętki kabel (przynajmniej przy samym radiu) i nie zawracanie sobie głowy super parametrami.

No chyba, że w przyszłości marzy Ci się praca wyczynowa i szykujesz się już pod to :)
 
 
 
sq3ook 



Znak KF: SQ3OOK
QTH lokator: JO81vp
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 1546
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 06-02-2019, 11:07   
   jradmin


Antena X-50 ->kabel długości 5m -> baofeng 2m/70cm
W tej konfiguracji kabel nie ma znaczenia... a już stosowanie H1000 to gruba (dosłownie i w przenośni) przesada.
Zastosowałbym H155 albo RF-5, ostatni odcinek ~30cm, tak jak proponuje Jarek, z kabla RG-174.
 
 
Marmaj71 



Dołączył: 06 Lut 2019
Posty: 3
Skąd: Łobez
Wysłany: 06-02-2019, 17:12   

Czyli 5 metrów kabla H155 ze złączami N(m) i SMA(f) będzie okej? Nie jest nadmiernie gruby i chyba nie powinien stawiać dużego oporu? Poza tym radio i tak w większości przypadków będzie stało w jednym miejscu.
Jak to jest z tłumiennością? Skoro antena ma zysk 7.2dB a kabel stłumi mi 0,8dB, to antena będzie słabiej odbierała o około 10%? Czy jak to jest?
 
 
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 06-02-2019, 17:13   

SP3AYA napisał/a:
6° Znaną przypadłością Baofenga UV-5R jest przytykanie odbiornika silnymi, bliskimi stacjami (mieliśmy taki przypadek nawet podczas rozgrywania zawodów na ręczniakach, kiedy dłuższa niż oryginalna antena powodowała, że ręczniak zwyczajnie ogłuchł).

Możesz bliżej naświetlić ten temat? Niedawno też kupiłem takie radio i nic takiego nie zauważyłem.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 06-02-2019, 22:52   
   admin


Marmaj71 napisał/a:
Czyli 5 metrów kabla H155 ze złączami N(m) i SMA(f) będzie okej?

H155 jest sztywniejszy niż RG58. A jakość zależy od producenta. Niby H155 powinien mieć nieco mniejsze tłumienie, ale trafiłem RG58 w dużo lepszym wykonaniu niż leżący obok H155.
duderyk napisał/a:
Możesz bliżej naświetlić ten temat?

Urządzenie jest śmiesznie tanie w porównaniu z markowym sprzętem. Coś za coś. Podobno nie posiada filtrów wejściowych. Użytkownicy piszą, że potrafi się „zatkać” nawet bardzo odległymi sygnałami radiowymi od częstotliwości odbieranej.
Typowy przykład polityki "co by tu jeszcze wywalić, żeby i tak działało, a było tańsze".
 
 
 
Marmaj71 



Dołączył: 06 Lut 2019
Posty: 3
Skąd: Łobez
Wysłany: 07-02-2019, 05:04   

Gdybym zastosował końcówkę z jakiegoś cieńszego kabla, to byłoby jedno łączenie więcej, nie tłumiłoby to mocno sygnału?
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 07-02-2019, 11:14   
   admin


Przy takiej długości linii transmisyjnej i celów do jakich chcesz to wykorzystywać, nie ma to większego znaczenia.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka