Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Interfejs do emisji cyfrowych - jaki wybrać?
Autor Wiadomość
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 18-08-2019, 13:28   Interfejs do emisji cyfrowych - jaki wybrać?

Jestem po pierwszych nasłuchach w pasmach KF na moim TS850 i zaczynam mieć ochotę ogarnąć temat emisji cyfrowych. Na razie wykorzystałem do tego najprostsze z możliwych rozwiązań czyli głośnik - mikrofon, ale wiadomo że to tylko prowizorka.

Chciałbym zaopatrzyć się w interfejs cyfrowy z prawdziwego zdarzenia. Z tego co czytałem koniecznie z wbudowaną kartą dźwiękową. Nie koniecznie z najwyższej pułki ale taki który będzie miał dobre parametry. Musi współpracować z moim radiem i umożliwić sterowanie nim z poziomu komputera oraz popularnymi programami do logowania i emisji cyfrowych. Wolałbym kupić nowy ale to co ma najlepsze opinie w necie to kosztuje majątek. Dlatego nastawiam sie na uzywkę i skorzystanie z okazji jak pojawi się na aukcji czy giełdzie. Chcę sobie zrobić listę modeli na które warto zwrócić uwagę. Co powinno się na niej znaleźć?
 
 
sq3ook 



Znak KF: SQ3OOK
QTH lokator: JO81vp
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 1546
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 18-08-2019, 18:18   
   jradmin


microHAM USB Interface
RigExpert
SCU-17
SP3CHT
SP8NTH
... niekoniecznie w tej kolejności :)

Edit: Ważną kwestią są odpowiednie kable, którymi połączysz radio z interfejsem.
Ostatnio zmieniony przez sq3ook 18-08-2019, 18:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 18-08-2019, 20:48   

SCU-17 za granicą jest tańszy z wysyłką niż u nas w sklepie :niepewny:
Skłaniam się do zakupu mikroHAM. Są duże różnice w uzytkowaniu pomiędzy wersjami II i III?
 
 
SQ3POS 



Znak KF: SQ3POS
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 18-08-2019, 23:00   

W sumie fajny temat - mam interfejs jaki mam - dostałem razem z radiem i na nim "działam". Karta dźwiękowa na USB za "pinć złoty", żeby dało się niezależnie "pracować". Porównując osiągi z Jarkiem na PSK reporter wychodzę trochę gorzej, może tu jest przyczyna, a może polaryzacja anteny ma znaczenie (ja mam pion, Jarek [i Jego YL-ka] poziom [-dop. po SMS-ie :D ])? Ma ktoś jakieś potwierdzenia, że te z w/w listy spowodują zrobienie dalszych stacji czy chodzi tylko o wygodę w obsłudze, albo inne aspekty, których jako absolutny laik w temacie nie znam? Może dam się namówić na inwestowanie, choć nadal twierdzę, że ta emisja do mnie nie trafia, ale to temat na długie nocne dyskusje... :)
Ostatnio zmieniony przez SQ3POS 18-08-2019, 23:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 18-08-2019, 23:51   
   admin


SQ3POS napisał/a:
Ma ktoś jakieś potwierdzenia, że te z w/w listy spowodują zrobienie dalszych stacji czy chodzi tylko o wygodę w obsłudze

W zasadzie po początkowym ustawieniu potencjometrów, obsługa to program z którego korzystasz do cyfrówek. Wydaje mi się, że zasadnicze znaczenie ma jakość karty dźwiękowej zamontowanej w urządzeniu.
 
 
 
sq3ook 



Znak KF: SQ3OOK
QTH lokator: JO81vp
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2011
Posty: 1546
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 19-08-2019, 07:56   
   jradmin


SQ3POS napisał/a:
zrobienie dalszych stacji czy chodzi tylko o wygodę w obsłudze, albo inne aspekty

Tak jak napisał Jarek - kluczowa jest dobrej klasy karta dźwiękowa. Dodałbym jeszcze możliwość wpływania na parametry sygnału audio. Jednak NAJWAZNIEJSZE jest pilnowanie poziomu wysterowania ALC, tak aby twój sygnał był prawidłowy (głównie nie przesterowany).
SQ3POS napisał/a:
twierdzę, że ta emisja do mnie nie trafia

O jakiej emisji mówisz? Jeżeli masz na myśli FT-8 to z technicznego punktu widzenia jest to genialny sposób przesyłania informacji (np. R-24!!!). Owszem "operatorsko" nudne to jest, z czym się zgadzam :)
 
 
SQ3POS 



Znak KF: SQ3POS
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 19-08-2019, 09:03   

sq3ook napisał/a:
Tak jak napisał Jarek - kluczowa jest dobrej klasy karta dźwiękowa. Dodałbym jeszcze możliwość wpływania na parametry sygnału audio. Jednak NAJWAZNIEJSZE jest pilnowanie poziomu wysterowania ALC, tak aby twój sygnał był prawidłowy (głównie nie przesterowany).

O to zawsze dbam, kiedyś czytałem że im ALC niższe tym sygnał jest lepszy, dlatego staram się, aby w ogóle się nie pojawiało. Nie wiem czy dobrze robię.
sq3ook napisał/a:
Jeżeli masz na myśli FT-8 to z technicznego punktu widzenia jest to genialny sposób przesyłania informacji (np. R-24!!!).
Z tym nawet nie dyskutuję, temat na PKI porównujący FT8 i CW to chyba najlepszy jaki tam powstał. Tak jak pisałeś - operatorka jest nudna... ;)
 
 
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 10-11-2019, 19:34   

Jeśli chodzi o interfejs to skończyło sie na samorobce kupionej okazyjnie za stosunkowo niewielką kasę. Ale ma kartę dźwiękową i podłączenie po USB do komputera.
Problem tylko w tym że oprócz FT4 i FT8 niewiele jestem w stanie odebrac. Wina słabej propagacji czy na innych emisjach nic sie nie dzieje?
 
 
SQ3POS 



Znak KF: SQ3POS
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 10-11-2019, 19:43   

Obstawiam to drugie. ;) Wyszukaj jakichś zawodów w danej emisji i wtedy sprawdź. ;)
 
 
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 10-11-2019, 19:59   

To chyba tylko RTTY wchodzi w grę?
 
 
SQ3POS 



Znak KF: SQ3POS
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 10-11-2019, 20:32   

To już ktoś inny musi odpowiedzieć, ja "cyfrowo" jestem cienias. ;)
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 10-11-2019, 21:57   
   admin


duderyk napisał/a:
Wina słabej propagacji czy na innych emisjach nic sie nie dzieje?

Faktycznie kiedy FT8 zyskiwało na popularności, dawał się odczuć spadek aktywności w innych emisjach cyfrowych. I prawdą chyba jest, że większość QSO poza FT4/8 ma miejsce podczas zawodów.
Sam czasem szukam na częstotliwościach które wcześniej były zajęte np. przez PSK, a tam cisza...
(Ale zbaczamy z tematu interfejsu)

duderyk napisał/a:
skończyło sie na samorobce kupionej okazyjnie za stosunkowo niewielką kasę. Ale ma kartę dźwiękową i podłączenie po USB do komputera

Jeśli dobrze i fachowo wykonany to myślę, że będziesz zadowolony z zakupu. Jak wcześniej pisaliśmy, ważne że ma wbudowaną kartę dźwiękową, co powinno lepiej wpłynąć na jakość dekodowanych sygnałów.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka