Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Pomoc przy wyborze transceivera
Autor Wiadomość
SQ3POS 



Znak KF: SQ3POS
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 05-04-2020, 20:15   

Chwila minęła i tyle postów...

Ja od siebie dodam, że nie przesadzałbym z trudnością obsługi w 10 menu, bo jeśli ma to być Twoje podstawowe radio to opanujesz je dość szybko i będziesz sprawnie nawet do dwudziestego menu docierał.

Ciekaw jestem czy za rok Piotr SP3QDX napisze to samo porównując Kenwooda 570D i Yaesu FT991 (bo uchylę rąbka tajemnicy - to drugie ma od niedawna :) ).

Reszty z tego co napisał Jarek nie neguję. Posiadam radio w niższym budżecie, ale powoli myślę o zmianie i celuję raczej w IC-7300. W tym drugim (991) brakuje UKFu :(

Może jeśli się nie pośpieszę to przetestuję oba bezpośrednio bo przy pomocy kolegów z klubu mamy dostęp do obu TRX-ów i bezpośredniego porównania. :)
Ostatnio zmieniony przez SQ3POS 05-04-2020, 20:23, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 05-04-2020, 22:56   
   admin


Yaesu FT-991 przecież ma HF/VHF/UHF?
IC-7300 ma HF+50 MHz.

Tak przy okazji - ciekaw jestem bezpośredniego porównania - na mój uchometr ich obu - bezpośrednio na tej samej antenie i w tym samym czasie. Mamy je wśród klubowiczów, więc trzeba tylko poczekać jak minie to szaleństwo z koronawirusem. Szkoda, że TS-590SG już nie obecny, bo taki test dałby fajny obraz tego co one potrafią.
 
 
 
SQ3POS 



Znak KF: SQ3POS
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 1852
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 05-04-2020, 23:00   

SP3AYA napisał/a:
Yaesu FT-991 przecież ma HF/VHF/UHF?
IC-7300 ma HF+50 MHz.

Oczywiście źle napisałem. 991 ma, 7300 nie, ale mimo wszystko celuję w 7300 mimo braku UKF-u.

SP3AYA napisał/a:
Tak przy okazji - ciekaw jestem bezpośredniego porównania - na mój uchometr ich obu - bezpośrednio na tej samej antenie i w tym samym czasie. Mamy je wśród klubowiczów, więc trzeba tylko poczekać jak minie to szaleństwo z koronawirusem.

Krótko - ja też! :)
Ostatnio zmieniony przez SQ3POS 05-04-2020, 23:04, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 05-04-2020, 23:19   
   admin


SQ3POS napisał/a:
mimo wszystko celuję w 7300

Od czasu, kiedy usłyszałem opinię o tym radiu od Leszka SP3DOI, chodzi mi po głowie. Jako radio do zabrania na wyjazdy, lekkie, stosunkowo małe, o bardzo dobrych parametrach - idealne. Na UKF-ie mi nie zależy. Zdecydowanie wolę polowanie na dalsze stacje :P
Na wypad w plener, namiot, kemping z zasilaniem akumulatorowym - zbyt prądożerne - tam potrzeba czegoś takiego jak FT-817/818 lub KX3. Ale np. do agroturystyki z prądem w gniazdku, byłoby super. W domu, gdzie mniej miejsca na biurku lub nie ma potrzeby czegoś większego, też się sprawdzi.
Samo to, że na wyprawach DX-owych używają w zasadzie trzech typów: Elecraft K3, Kenwood TS-590 lub właśnie Icom IC-7300 o czymś świadczy :) (sorki koledzy - nie pamiętam żebym czytał o 991 ;) ).
 
 
 
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 06 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 06-04-2020, 11:41   

Adam a dlaczego chcesz zaczynać od tak drogiego sprzętu skoro nawet nie wiesz czy krotkofalarstwo cię wciągnie? Nie lepiej będzie kupić coś tańszego na początku i potem dopiero myśleć o czymś powazniejszym? Nawet jak cię stać to nie widzę większego sensu.
 
 
djarab 



Dołączył: 04 Kwi 2020
Posty: 9
Skąd: Stahlhammer
Wysłany: 06-04-2020, 19:31   

duderyk napisał/a:
dlaczego chcesz zaczynać od tak drogiego sprzętu skoro nawet nie wiesz czy krotkofalarstwo cię wciągnie


Moje ciągoty do wszelkiego rodzaju radiostacji zaczęły się już jakieś 30 lat temu, gdy mój dziadek zabierał mnie do swojego znajomego, który miał taki sprzęt.
Gdy miałem lat 17, zdałem prawo jazdy i zamontowałem pierwsze CB w aucie kolegi, bo swojego jeszcze nie miałem. W wieku 18 lat, na wakacje wyjechałem za granicę dorobić. Za zarobione pieniądze kupiłem Lincolna i antenę bazową. Gdy skończyłem szkołę w Polsce była bida z nyndzom i trzeba było szukać roboty za granicą i tak zostałem 17 lat. Tam niestety nie było warunków, żeby bawić się w to hobby.
Teraz wracam i nie muszę się martwić, czy mnie wciągnie ;) To tak w skrócie :)
Sprzęt chcę kupić porządny, bo lepiej pierdzielnąć raz a dobrze, niż pierdzieć po kawałku :)
Ostatnio zmieniony przez djarab 06-04-2020, 19:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 06-04-2020, 22:54   
   admin


Ze swej strony, bardzo polecam poszukać w pobliżu jakiegoś klubu krótkofalarskiego. Oprócz samego słuchania na wypasionym ;) sprzęcie, przyda się obserwacja bardziej doświadczonych kolegów przy pracy. Nie ma lepszego treningu, niż wyjście w eter pod znakiem klubowym i szlifowanie dobrych nawyków pod okiem starych wyjadaczy. Niestety ostatnimi czasy namnożyło się sporo nowych znaków, których posiadacze myślą, że pozjadali wszystkie rozumy, a tak naprawdę ich wiedza i poziom operatorski jest żenująco niski. Do tego aż boli nieposzanowanie wieloletnich tradycji. Pseudo-nowoczesność i szukanie na siłę nowych rozwiązań, odrzucanie wypracowanych wzorców...
Ale dość biadolenia, bo to temat na długie Polaków rozmowy...
Krótkofalowcy to w większości ludkowie, którzy chętnie dzielą się z innymi swoim doświadczeniem. Jeśli dobrze rozszyfrowałem skąd jesteś, to w niewielkim promieniu od siebie, znajdziesz parę miejsc gdzie można by zajrzeć. Naprawdę warto :tak:
 
 
 
djarab 



Dołączył: 04 Kwi 2020
Posty: 9
Skąd: Stahlhammer
Wysłany: 07-04-2020, 18:42   

SP3AYA napisał/a:
Niestety ostatnimi czasy namnożyło się sporo nowych znaków, których posiadacze myślą, że pozjadali wszystkie rozumy, a tak naprawdę ich wiedza i poziom operatorski jest żenująco niski.

Dlatego właśnie, pytam Was, doświadczonych krótkofalowców, żeby później być zadowolonym.

SP3AYA napisał/a:
bardzo polecam poszukać w pobliżu jakiegoś klubu krótkofalarskiego

Cytat:
w niewielkim promieniu od siebie, znajdziesz parę miejsc gdzie można by zajrzeć


Masz na myśli jakiś konkretny, lub godny polecenia?
Ostatnio zmieniony przez djarab 07-04-2020, 18:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 07-04-2020, 23:36   
   admin


Oblukaj mapę na http://www.qrz.pl/mapa_big.asp
Niestety to nie wszystkie, ale już jakiś obraz masz. Nie wszystkie też działają intensywnie, ale jak wklepiesz znak klubu w google i wyjdzie że są aktywni, to wal jak w dym.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka