Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: SP3AYA
19-12-2008, 19:56
Anteny polowe CB - dipole
Autor Wiadomość
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 24-12-2008, 09:42   

No chłopaki, jak prace nad antenami? Działają? :)

Mój dipol na 80m był używany kilka razy i sprawdził się znakomicie. Przy rozwieszeniu jako inv V na maszcie 10m był bardzo wydajny. wcześniej na rancho rozwiesiłem go w poziomie 3m na ziemią. Wpływ gruntu powodował "głuchotę", co powodowało wprawdzie brak szumów, ale i zdecydowanie niższe raporty dla większosci stacji.
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 24-12-2008, 10:33   
   admin


Ale wstyd :znudzony:

U mnie wszystko leży w pudełku gotowe do montażu. Miałem tylko jechać po uchwyty, które będą trzymały końcówki dipola przy symetryzatorze i... zawsze zapominam albo jest co innego do roboty... :bezradny:

Dobra! Składam Bożonarodzeniową obietnicę, że zaraz po świętach się tym zajmę :ok:

A Kaper? Już sprawdzałeś swoją?
 
 
 
SQ5MRA 



Znak CB: 161 OLA
QTH lokator: KO02LG
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 401
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24-12-2008, 23:08   
   Radio CB: Magnum AF ; Ranger AR3500
   Antena CB: Sirio Thunder 27 ; FireStick FS-3
   Akcesoria CB: Wilson Trucker


Leży gotowa... LEŻY...
_________________
Kaper
SQ5MRA
i wszystko jasne...
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 25-01-2009, 20:37   
   admin


Antena gotowa :)

Tak się zaczęło:


Koncentryk już nawinięty, szczegóły wyprowadzenia przewodów będących ramionami dipola:


I tak wygląda całość po montażu. Wtyczka UC1 zamieniona już została na BNC. Powędruje na drugi koniec kabla połączeniowego z radiem. Będzie wygodniej.
 
 
 
Mario 



Dołączył: 23 Gru 2008
Posty: 34
Wysłany: 29-01-2009, 19:03   

ciekawa rzecz taka antena. Ile czasu zajęło ci jej zmontowani i jaki koszt takiego czegoś?
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 29-01-2009, 22:16   
   admin


Jeden wieczór. Na pytanie ile kasy, nie odpowiem Ci dokładnie, bo potrzebne rzeczy kupowałem w różnych miejscach i w różnym czasie. W każdym razie najdroższy był kabel antenowy ;) Po pierwsze jeden odcinek do nawinięcia, a drugi podobny, do połączenia z radiem.
 
 
 
SQ5MRA 



Znak CB: 161 OLA
QTH lokator: KO02LG
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 401
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30-01-2009, 21:46   
   Radio CB: Magnum AF ; Ranger AR3500
   Antena CB: Sirio Thunder 27 ; FireStick FS-3
   Akcesoria CB: Wilson Trucker


Ładnie to Qrcze wygląda... Może zrobię tak samo...
_________________
Kaper
SQ5MRA
i wszystko jasne...
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 30-01-2009, 22:38   
   admin


Właśnie wróciłem z ekspedycji radiowej na Ślężę, gdzie z sukcesem wykorzystałem tą antenę. Jak trochę się ogarnę, to zdam szczegółową relację.

Relacja tutaj.
 
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 01-02-2009, 01:23   
   admin


Trochę pokombinowałem i parę dni temu zmieniłem konstrukcje dołu symetryzatora, tak aby zwiększyć wytrzymałość i łatwiej było posługiwać się kablem antenowym. Teraz ma on z obu stron jednakowe wtyczki UC1, a antena gniazdko tego typu.



Denko, to zwykła zatyczka od takiej rurki. Ponieważ zwykle jest ona montowana u kołnierza [czyli z drugiej - grubszej strony], została wpasowana na gorąco i umocowana klejem.



Ciekawe.

Antena mimo, że teoretycznie za długa na pasmo CB - zestroiła się idealnie na częstotliwości 28.100 MHz [na poziomie 1,1]. Na szczęście jest mały zapas na wydłużenie.

Do tego pomiary na szybko wykazały, że wykres SWR nie będzie zbliżony do paraboli - lecz faluje - drugie minimum [ok. 1,5] osiągając gdzieś w okolicy 26.500 MHz. Na szczęście nigdzie poza skrajnymi bandami SWR nie wychodzi poza poziom 2. Pomiar nie był wykonany za bardzo precyzyjnie - na antenie pochylonej pod kątem ok. 50°, z braku innej możliwości umocowanej dolnym końcem poprzez metrowy odciąg do samochodu. Na pewno wpłynęło to na wyniki.

Postaram się kiedyś powiesić antenę dość wysoko nad ziemią, w miarę pionowo, zestroić odpowiednio i zrobić wykres SWR z prawdziwego zdarzenia.

Pomimo tego, że strojenie nie było idealne, zaliczyłem już całkiem udane łączności z bardzo dobrymi raportami w obie strony. Dipol świetnie współpracuje zarówno z radiami samochodowymi, jak i ręczniakami.
 
 
 
Mario 



Dołączył: 23 Gru 2008
Posty: 34
Wysłany: 02-02-2009, 23:10   

Mam ochote zrobić sobie coś takiego :)

Czy np można taką antenę przymocować do drewnianego masztu i postawić pionowona samochodzie podczas postoju? Czy masa auta będzie robiła za przeciwwagę i dolny koniec połączyć z nią tak jak to się dzieje przy montarzu anteny w dziurkę?
 
 
topolka 



Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 3
Wysłany: 25-04-2009, 20:07   

aby odświeżyć temat napiszę:
ja coś takiego zrobiłem ale jeszcze nie experymentowałem :| ;
jak to uczynię (a bardzo prawdopodobne, że dopiero w wakacje) - również wszem ogłoszę na Forum :hurra:

Prosiłbym na przyszłość, o większą dbałość przy pisaniu postów.
Chodzi o duże litery, znaki przestankowe, ortografię i gramatykę.
O poprawną składnię zdań.
Ostatnio zmieniony przez SP3AYA 25-04-2009, 21:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 25-04-2009, 21:59   
   admin


Warto się pobawić. Choćby dla samej satysfakcji, że zrobiło się kawał dobrej roboty i że działa jak należy :ok: O tym, że mnie zżerała ciekawość jakie zasięgi można na takim czymś uzyskać - nie wspominam :P

Mała uwaga. Zapewne trzeba będzie dopasować długość ramion dipola. SWR-miarka przy pierwszym uruchomieniu - niezbędna :tak:

P.S. Wstaw zdjęcia na forum jak to wygląda u Ciebie :)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka