Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: SP3AYA
26-03-2010, 08:44
CB na rowerze. Niestandardowe mocowanie anteny ręczniaka.
Autor Wiadomość
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 17-01-2009, 00:55   CB na rowerze. Niestandardowe mocowanie anteny ręczniaka.
   admin


Jak zauważyłem podczas moich prób - niektóre przynajmniej - oryginalne antenki ręczniaków mają dużą sprawność. Dodatkowo po podpięciu przeciwwagi ich możliwości jeszcze się zwiększają. http://radioforum.pl/viewtopic.php?t=339

Tak sobie myślę... Czy jeśli w moim projekcie "zradiofonizowania" roweru, zamiast normalnej anteny mobilowej montowanej uchwytem do ramy [a raczej bagażnika] i połączonej przejściówką do ręczniaka, zastosuję taką dedykowaną specjalnie do niego [ze złączem BNC], to uzyskam lepszy wynik?

Zrobiłbym uchwyt mocujący i masujący antenę [za zewnętrzną część wtyczki] z ramą i pociągnąłbym niezbyt długi kabel antenowy do radia umieszczonego w wygodnym miejscu. Z kolei z niego pójdą przewody do mikrofonosłuchawki do kasku. Czy taki montaż anteny z dodatkowym przewodem kilkudziesięciu centymetrów, wpłynie na pracę instalacji? Chyba nie powinno być znaczącej różnicy?

Próby kiedy to ręczniaczek tkwił w kieszonce sakwy, z wystającą na zewnątrz antenką, wypadły dość obiecująco. Gdybym więc dał choć trochę metalu jako przeciwwagę i umieścił antenę [mam trzy różne od kilkunastu do 54 cm długości] wyżej, w bardziej odpowiednim miejscu, nie ekranowaną przez konstrukcję roweru z jednej strony to myślę, że byłoby lepiej?

Z drugiej strony taki helikalik jest bardziej wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne i bardziej charakterystyczny. Stosując antenę prętową, powiedzmy ok. 1 m długości, zawiesiłbym na końcu odblaskową chorągiewkę, jaką często stosują turyści rowerowi dla zwiększenia swojej widoczności na drodze i mało kto wpadnie na myśl, że to antena i gdzieś blisko znajduje się radio które warto zakosić...
 
 
 
SQ5MRA 



Znak KF: SQ5MRA
Znak CB: 161 OLA
QTH lokator: KO02LG
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 401
Skąd: Warszawa
Wysłany: 17-01-2009, 15:07   
   Radio CB: Magnum AF ; Ranger AR3500
   Antena CB: Sirio Thunder 27 ; FireStick FS-3
   Akcesoria CB: Wilson Trucker
   Radio KF: Icom IC E-91
   Antena KF: Diamond SG7400


Na moje oko powinno pracować, ale gdybać to siać na wietrze... Trza próby przeprowadzić, wnioski "wyciąc" i opisać na wszystkich dostępnych forumach...
_________________
Kaper
SQ5MRA
i wszystko jasne...
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 18-01-2009, 10:21   
   admin


W wolnej [ :oczami: ] chwili zrobię sobie tak prowizorycznie montaż, podłączę wszelkie możliwe mierniki i polukam co i jak...
 
 
 
duderyk 



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Maj 2009
Posty: 214
Skąd: Polska
Wysłany: 06-05-2009, 00:12   

Bzrdzo ciekawy temat :) Czy robiłeś już próby z takim montażem i w jaki sposób umocowac antenę aby mogła służyć na rowerze jak i normalnie przy ręczniaku w ręce?
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 06-05-2009, 10:47   
   admin


Nie. Zdecydowałem się na montaż do roweru "normalnej" anteny. Opis tego co zrobiłem znajdzieszTUTAJ.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka