Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: SP3AYA
27-06-2009, 17:22
Kabel antenowy -kwestia długości.
Autor Wiadomość
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 02-06-2009, 20:38   Kabel antenowy -kwestia długości.
   admin


Opinia, że długość kabla antenowego nie ma znaczenia, jest mi znana.

Tyle, że dotyczy to raczej faktu przedłużenia kabla o pewną długość ponad zalecaną wielokrotnością długości ćwiartki fali z uwzględnieniem współczynnika skrócenia. Przy ew. niewielkim skróceniu, zapewne też różnic w wielkości fali odbitej nie będzie.

Jednak mój problem dotyczy drastycznego skrócenia kabla, nie tylko poniżej połówki fali, ale nawet jej ćwiartki.

Oczywiście celem montażu instalacji na rowerku. Co prawda większe eksperymenty mam jeszcze przed sobą, jednak zastanawia mnie niska jakość odbioru i nadawania na antenie GL 27 podpiętej do tak skróconego kabla. Ta sama antena montowana co prawda na uchwycie w samochodzie, a więc z dużo większą "masą dookoła" i z normalnej długości kablem pracuje jednak zdecydowanie za dobrze jak tylko na zmianę montażu.

Nie dziwiłbym się tak, gdyby nie fakt, że inna antena postawiona w tym samym miejscu na rowerze i normalnym kablu - pracuje rewelacyjnie dobrze.

Niestety obie mają inne gniazda mocowania kabla, więc niemożliwa była szybka zamiana przewodu, ponieważ nie miałem dwóch kompletów wtyczek pasujących do jednej i drugiej anteny.

Po zdobyciu odpowiedniej i przelutowaniu, zdam relację z testu tej drugiej anteny na krótkim i długim kablu.

Praktyka pokaże jak to będzie w rzeczywistości, ciekaw jestem jednak co na to teoria.
 
 
 
portos 



Dołączył: 04 Cze 2009
Posty: 184
Skąd: Nowy Lwów ;)
Wysłany: 05-06-2009, 08:33   
   Radio CB: linkoln, u520
   Antena CB: gp27, as100


Wiadomo że kabel antenowy nie powinien być zwinięty ale co się wtedy dzieje kiedy jego nadmiar bedzie ułożony w kółko?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka