Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: SP3AYA
13-10-2009, 23:42
Zastosowanie standardowych mikrofonów CB do ręczniaka.
Autor Wiadomość
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 14-11-2009, 22:59   
   admin


Do ręczniaka, jak pisałem, będę jednak stosował laryngofon. To o wiele lepsze rozwiązanie podczas użytkowania na rowerze.

Jednak o "normalnym" mikrofonie raczej też nie zapomnę. Gdzieś w terenie, kiedy rozwieszę dipola, powinien poprawić modulacje wydobywającą się z radia.
 
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-12-2009, 13:39   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


Do kupna ręczniaka coraz bliżej... A może i nawet na święta sobie sprawię...
A ja dalej nie wiem czy ładować kasę w mikrofono-głośnik który i tak mi nie odpowiada, bo na co mi głośnik w "gruszcze"? Czy kombinować z mikrofonami?

Ktoś pisał że aby mik działał bez użycia PTT trzeba podłączyć masę i kabel modulacyjny. A czy aby przycisk PTT działał nie wystarczy podłączyć kabelka modulacyjnego i od nadawania? (TX i MOD). Gruszka zastępowała mi mikrofon komputerowy i tak wystarczyło kabelki podpiąć.

Kolejne pytanie, czy mikrofon od Alana 100 PLUS, czyli ta malutka zabaweczka to mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny? Czyli czy nada się do ręczniaka? Mi się zawsze kojarzyło że Alanik miał dynamika a stare Presidenty czy np. U510/520 mają pojemnościowe. Dobrze myślę?

Ostatnie pytanie: Kiedy Ya1 się weźmie do roboty? :haha:
 
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 12-12-2009, 22:18   
   admin


Zdecydowanie nie weźmie. ;)

Do ręczniaka tylko laryngofon :P
 
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-12-2009, 22:31   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


Heh. A tak na poważnie? :) Bo miałeś pokombinować.

Musi pokombinować ktoś znający się bardziej niż ja. Masz tyle mikrofonów... A u mnie to dymek jeszcze poleci w atmosferę....
Ostatnio zmieniony przez Mobil-Zasada 12-12-2009, 22:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-12-2009, 22:34   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


To jak już będziesz miał tego ręczniaka to mi go podrzuć, mikrofon zawsze jakiś się znajdzie :hyhy:
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 12-12-2009, 22:44   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


Susel, mikrofon to ja bym miał od 100 PLUSa albo bym kupił inny jak trzeba. Micro jacka 2,5mm też bym kupił np. w Alanie Grzybki są. (powinny być). Lutować umiem. Tylko chodzi o to co do czego i czy trzeba grzebać w mikrofonie czy odpowiednie kable podłączyć jak w przypadku komputera?
Chyba że dasz mi gwarancję że radia nie uwalę to będę kombinował :)
 
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-12-2009, 19:17   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


Mobil-Zasada Alan 100 Plus ma z tego co pamiętam mic pojemnościowy (mogę się mylić), Jacka 2,5mm bez problemu kupisz w WGE.

Na poprzedniej stronie tego tematu masz wycinek schematu A42 z mikrofonem, wystarczy odpowiednio poprzełączać kabelki wewnątrz mikrofonu, dolutować wtyczkę i wszystko powinno działać :super:
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-12-2009, 20:46   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


Sukces :) Wczytałem się w ten schemat opisany przez Ciebie i już wiem co i jak podpiąć. (czysto teoretycznie).
Mimo wszystko będę się upierał przy swoim żeby podłączyć MOD i TX pod micro jacka i zero przerabiania mikrofonu wewnątrz. Nie żebym nie mógł tego zrobić, ale nie widzę sensu gdyż na pewnym forum podobnie mi tłumaczono jak podpiąć mik pod komputer.

A takie pytanie. Czemu przez przełącznik PTT ma przechodzić masa a nie przewód AUDIO?

No i fotka majka 100 PLUSa. Jego chyba wykorzystam do ręczniaka. Jednak MIK ze wzmocnieniem to ciężki klocek a wolę coś mniejszego.

Ostatnio zmieniony przez SP3AYA 13-12-2009, 21:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-12-2009, 21:50   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


Mobil-Zasada napisał/a:
Czemu przez przełącznik PTT ma przechodzić masa a nie przewód AUDIO?


Bo konstruktorom tak było wygodniej :?: :] Od strony elektrycznej nie robi to absolutnie żadnej różnicy ;) MIC może być, to pojemnościówka :hyhy:
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-01-2010, 16:49   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


No więc tak. Radio jest, mikrofon jest. Więc do roboty :D Znaczy już wszystko zrobiłem, wydaje mi się że dobrze... ale nie dobrze.

Cytat:
W mikrofonie musisz odłączyć masę mikrofonu od masy kabla i podpiąć pod środkową część przycisku PTT (po stronie RX/TX), zamiast odłączonego wcześniej TX od przełącznika podpiąć masę. Gorący przewód mikrofonu pozostawiamy bez zmian, a przewody RX, TX i RX/TX odłączamy i izolujemy. Do wtyczki TRS lutujemy tylko przewód AUDIO i masę przewodu.


Masa leci od mikrofonu do PTT na środku. Masa kabla w miejscu TX, który zaizolowałem. RX odpiąłem.
Żółty kabel - modulacyjny - od jacka 2.5mm do PTT z lewej str naprzeciw TX-RX. Ze środka PTT idzie do mikrofonu. Masa przewodu do obudowy wtyku i w miejcu dawnego TX.

Objawy: RX w radiu gaśnie, zapala się TX. Mimo to nadawania brak. Nawet skala się nie zapala. Co teraz? :)

Tak było fabrycznie:
Tak po modzie:
 
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-01-2010, 17:00   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


Masz podwójne PTT, ale to nie problem. Pytanie, czy wkładka jest sprawna :?: Widzę mikrofon od Uboota, a z nimi różnie bywało. Rozumiem, że po wypięciu mikrofonu z nadawaniem wszystko jest ok :?:
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 22-01-2010, 17:03   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


Po odpięciu jest ok. Głupio zresztą byłoby nowe radio spaprać :/

Mik od Unidena, to się zgadza. Do radia go nie podpinałem, ale do komputera owszem i działał (z PTT)

Pytanie czy muszę coś przerobić jeszcze, czy po prostu nie uda się tego wykonać? :(

[ Dodano: 2010-01-23, 17:53 ]
Mam nowe info. Podpiąłem na próbę wkładkę bezpośrednio pod kable w microjacku. Czyli bez PTT. Efekt identyczny. TX się zapala, ale skala nie reaguje i nie ma nośnej, czyli lipa.
Będę chciał spróbować z jakimś oryginalnym zestawem słuchawkowym czy mikrofonogłośnik... Albo jakiś serwis mi da podpiąć, albo ktoś w Warszawie dysponuje czymś takim żebym mógł przez minutkę sprawdzić czy działa?

[ Dodano: 2010-01-23, 23:47 ]
Doszedłem co i jak. Niestety od samego początku się myliliście, potrzebna jest wkładka dynamiczna. Wtedy będzie hulać aż miło.
Teraz muszę poszukać jakiejś malutkiej wkładki dynamicznej jeśli takie są i upchać w gruszce. Albo przerobić trochę tą istniejącą.
 
 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 19-03-2010, 23:50   
   admin


Daj info jak sobie poradziłeś :)
 
 
 
Mobil-Zasada 



Znak CB: 161 OLA
Dołączył: 23 Wrz 2009
Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-03-2010, 00:05   
   Radio CB: Alan 28 / President Jackson / Alan 100 PLUS / Alan 42
   Antena CB: President Texas / Sirio Boomerang 27W / Alan 9 PLUS + magnes z DV
   Akcesoria CB: Alan F36 / President CS-3 / (Densei EC-2018)


Więc tak:
-wkładka niestety dynamiczna być musi
-mikrofon chciałem jak najmniejszy

Załatwiłem sobie mikrofon Unidenowski, czyli pojemnościowy jak mi pisaliście, czy też Góral tak podpowiadał tylko. Mniejsza o to. No i niestety trzeba było szukać wkładki dynamicznej. Dostałem od kolegi takową małych wymiarów. Niestety ze wstępnego testowania stwierdzam że jest cicha do bólu. Więc znów lipa.

Aktualnie mam przerobiony mikrofon od Alana 28 i działa ok.

W niedługim czasie przywrócę go do stanu fabrycznego a do ręczniaka podepnę wkładkę dynamiczną w obudowie gruchy od Alana 100 PLUS.
Czyli mikrofon będzie dość mały, będzie działał i wreszcie będę miał porządek z tymi majkami. :super:
 
 
 
gibol1412 



Dołączył: 11 Maj 2010
Posty: 9
Skąd: Choszczno
Wysłany: 11-05-2010, 21:33   

Witam. Tak jak w temacie. Próbuję przelutować mikrofon Maas KM 2018 to tego radia. Wtyk nie typowy, ponieważ jest to mini jack. Narazie stanęło na tym, że modulacje czyli żółty kabelek dałem do bolca głównego razem z tx. A masę oddzielnie na osłonkę. I wynik tego jest taki, że mam nośną po naciśnięciu ptt w mikrofonie, odsłuch czyli rx po puszczeniu ale nie mam modulacji. Kolega Mobil-Zasada zrobił podobno tak z tego co mi pisał na PW, że dał modulację czyli audio na główny bolec a masę puścił, przez ptt, czy raczej z ptt. Jak lutuje masę z tx to lipa. Także sam już nie wiem jak to ma być. Mam też prośbę do kolegi Mobil-Zasada by opisał dokładnie w tym temacie jak to zrobił. Myślę, że ciekawy temat.

Później kolega mobil zasada odpisał mi:

Cytat:
1. wywalamy wtyk.
2. lutujemy micro-jacka (2.5mm mono) - gorący (modulacja) i masa (oplot)
3. W mikrofonie od PTT odpinamy TX, w jego miejsce oplot kabla
4. Obok niego, do środkowej nóżki podpinamy masę wkładki mikrofonowej

I to chyba tyle.

Co ważne, musi to być wkładka dynamiczna, chyba że ktoś doprowadzi zasilanie na elektretową...
Nie wiem jak jest w przypadku mikrofonu ze wzmocnieniem, myślę że po przelutowaniu tego co wyżej napisałem powinno działać chodź nie robiłem tego (jeszcze)

Jak sam się w to bawiłem to pomógł mi AndY__B dzięki za pomoc.


Następnie ja odpisałem koledze:

Cytat:
To tak. W drugim i trzecim punkcie nie rozumiem tego, że nie dajemy TX. W dalszym ciągu, nawet idąc twoimi sugestiami nie ma nośnej
Punkt czwarty z kolei jest dla mnie owiany zagadką, możesz mi powiedzieć o którą środkową nóżkę chodzi, bo żadna nie pasuje Jedna jest od zmiany kanałów bodajże i jak w nią lutuję to nie mogę w radiu ich zmieniać po podłączeniu mikrofonu a druga z kolei nic nie zmienia jak przylutuje ową masę wkładki mikrofonowej. Rozumiem ci że chodzi ci o jakąś nóżkę gdzie są kable w miku polutowane? Zaznaczam, że może tak jest, że chodzi tu o mikrofon Maas 2018 ze wzmocnienie. A może tu chodzi, że radio takich nie przyjmuje i problemem jest zasilanie mikrofonu? Ciężko mi to pozbierać do kupy


I cóż dalej? :przestraszony:
_________________
73!

Moje filmy
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka