Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: SP3AYA
13-10-2009, 21:45
Anteny samochodowe na pasma 10-80 [160] metrów
Autor Wiadomość
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 28-09-2009, 10:52   Anteny samochodowe na pasma 10-80 [160] metrów
   admin


Byłbym wdzięczny za opinie jaka jest skuteczność takich anten? Ze szczególnym uwzględnieniem pasma 80 m.

Oczywiście jasnym jest, że w porównaniu z pełnowymiarowymi odpowiednikami wypada to gorzej niż taka Georgia na paśmie CB... Jednak zdania na temat ogólniej sensowności stosowania takiej namiastki na samochodzie są tak podzielone, że ciekaw byłbym wypowiedzi kogoś, kto przez dłuższy czas używał takiej zabawki.
 
 
 
SQ3RPG 



Znak KF: SQ3RPG
QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 02-10-2009, 21:55   
   Radio KF: Kenwood TS-850S,TS-570D,TW-4100E,IC-T8
   Antena KF: Diamond x-510 2m/70cm, LW 80m-10m, Dipol 80m
   Akcesoria KF: Mic studyjny Pro-Studio+preamp lampowy


Właśnie jestem na etapie kupna takiego wynalazku. Jak tylko nabędę i przetestuję, to cosik naskrobię na ten temat ;)
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 06-10-2009, 22:37   
   admin


Generalnie w grę wchodzą anteny sprzedawane w Polsce, firmy Sharman,

http://www.mezcom.pl/inde...o-80-3-5-3-8mhz



będące mniej czy bardziej udaną podróbą Moonraker.

http://www.moonrakerukltd...basket=add_item

Alternatywą jest np. wielopasmowa Outback

http://www.avanti-radio.p...d=542&idc=25_35



Z tym, że jak to bywa - jeśli coś jest do wszystkiego...

Wszystkie one zbudowane są podobnie. Cewka na dole i cienka szczytówka na górze. Przegadałem dzisiaj z Marcinem [susel] dobre pół godziny na temat takich anten i wniosek jest jeden. A w zasadzie dwa. Że takie krótkie coś [a twierdzi, że głównie promieniuje tylko ta szczytówka] jest nieporozumieniem na na pasma o znacznej długości fali. Oraz, że taką antenę, ze względu na prostotę konstrukcji opłaca się zrobić samemu, bo koszt zakupu jest niewspółmierny do możliwych do uzyskania osiągów.

[Popraw mnie Marcin, jeśli coś źle przekazałem]
 
 
 
susel 



Znak KF: SQ7SUS
QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 07-10-2009, 08:03   
   expert

   Radio KF: Yaesu FT-100D
   Antena KF: DWZO
   Akcesoria KF: Yaesu FC-20


ya1 napisał/a:
Generalnie w grę wchodzą anteny sprzedawane w Polsce, firmy Sharman,
[...]
będące mniej czy bardziej udaną podróbą Moonraker.


Które to bazują na konstrukcji sprzed lat firmy Solarcon (aktualnie część produkcji Solarcona przejął ProComm). Jeżeli anteny Sharmann'a na pasma KF są produkowane tak samo niechlujnie jak na pasmo CB, to radziłbym wystrzegać się tych produktów. Moonrakera można zakupić za naszą zachodnią granicą, a tego zbadałem organoleptycznie i wyglądał na solidną konstrukcję.

Anteny tego typu można porównać do Georgii i jej klonów z pasma CB, żeby taką antenę możnabyło nazwać helikalną, to cewka zamiast ~19m drutu nawojowego powinna mieć go ~60m, szczytówka powinna być wtedy znacznie krótsza, a cewka dłuższa. Jednak poruszanie się z czymś takim byłoby mocno uciążliwe, dlatego anteny te konstruowane są tak a nie inaczej.

Nic nie poprzekręcałeś, wszystko przepisałeś tak jak trzeba :P

EDYTA:
Góral podpowiedział mi jeszcze jedną antenę, użytkuje ją nasz kolega z kanału, którego opinia jest pod niniejszym linkiem: MFJ-1675T. Antena o 2 PLN tańsza od Sharmann'a, a wykonana napewno lepiej.
Ostatnio zmieniony przez susel 07-10-2009, 13:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 07-10-2009, 14:58   

susel napisał/a:
użytkuje ją nasz kolega z kanału


Którego opinie mozna przeczytać jako komentarz na podanej przez Susela stronie.
Hubert nie jest związany z inradio, więc jego ocena jest bezstronna, a w dodatku ma tych anten mobilnych trochę i ciut, więc materiał do porównań jest.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 07-10-2009, 19:40   
   admin


A to ewenement, żeby markowa antena była tańsza od czegoś niemal "no name" [i to w sklepie który do tanich nie należy :oczami: ]
 
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 01-11-2009, 23:59   
   admin


No i stoję przed wyborem:

MFJ-1675T na 80 m:
http://inradio.pl/compone...mart/Itemid,45/

AMPRO-80 na 80 m:
http://radiokf.pl/ampro80...tml?cPath=4_116

Outback 1899 D-Original 80, 40, 20, 15, 10, 2 m, 70 cm:
http://www.avanti-radio.p...d=542&idc=25_35

Dwie pierwsze, zacnych firm, zapewnią w miarę poprawne łączności na paśmie. Ta druga nawet nieco dłuższa, a tańsza.

Trzecia - wielobandowa, raczej stanowi dla mnie niewiadomą. Choć czytałem opinie o tym, że bez wodotrysków, ale pracuje... Tyle, że pisali tylko o niższych częstotliwościach. Nie mam pojęcia jak sprawuje się na pasmach 2 m i 70 cm. Jej zakup byłby dla mnie usprawiedliwiony, gdyby na tych długościach fali zapewniała z samochodu łączność w niewiele niższej jakości, jak dedykowane anteny na te częstotliwości. Wtedy używałbym ją głównie na tych pasmach. A w razie "W" wykorzystałbym inne jej możliwości. Zaletą jest też mocowanie, które bez przejściówek umożliwia mi postawienie jej na dachu.

W antenę na 80 m i tak trzeba by się zaopatrzyć, bo fajnie jest pogadać w czasie jazdy. A tylko antena stworzona na konkretną częstotliwość, pozwoli na zadowalające łączności. Ale mając taki wielobandowiec [o ile nie jest to zupełna pomyłka natury] będę mógł szybko zaistnieć na wszystkich pasmach, mając czas na uzbieranie środków na zakup porządniejszych anten.

Do tego kombinuję jeszcze tak: W zasadzie na pasmach pracuje się na postoju. Mając lekki, zgrabny, składany maszcik z tworzyw, pozwoli to na szybkie zawieszenie np. dipola, który daje wielokrotnie lepszą sprawność na dłuższych falach niż najlepsza antena samochodowa. W takim razie potrzebuję anteny prętowej naprawdę tylko na okazje awaryjne. A tu wystarczyłby Outback.

Gdybym wiedział, że to w miarę pracuje na UKF-ie, to odpadłaby mi potrzeba zakupu anteny 2/70, którą i tak muszę mieć. Ale nie wiem, więc poradźcie mi coś, bo sam już gonię w piętkę :bezradny:

EDIT

Czyż życie nie jest pełne niespodzianek? Właśnie słucham na osiemdziesiątce rozmowę stacji bazowej z mobilem. Mobil mówi, że ma antenę 2,5 metra na dachu, a wcześniej jeździł z wielopasmową. Teraz często dostaje raporty 5/9, a wcześniej rzadko mu się to zdarzało. Niestety nic o UKF...

[Jeśli ktoś nie wie, to spytać się nie mogę. Mam za oknem tylko Thundera 27 :( ]


EDIT 2

No dobra... Przeryłem się przez masę stron w różnych zagranicznych mowach. Co prawda o Outbackach nic ciekawego się nie dowiedziałem oprócz tego, że robi je [czy też rozprowadza] firma Falcon. Jednak z opinii o podobnych antenach wielopasmowych może wynikać, że spodziewać się po nich wiele nie można... Przy tym najsłabsze są z oczywistych przyczyn na 80 i 40 metrach. Pomimo tego facet na którymś z włoskich forów chwalił się, że na 80-tce i antenie na magnesie zrobił sporo krajów europejskich z przyzwoitymi raportami. Może warunki mu podeszły...?

Cóż, odłożę na razie eksperymenty i zaopatrzę się w Moonraker'a. Przynajmniej do czasu kiedy się nie dowiem jak Outback 1899 chodzi na UKF. Dobranoc :)

EDIT 3

Dzieńdoberek. No i mam niejakie potwierdzenie, że anteny wielopasmowe niespecjalnie się spisują nawet na pasmach o wyższych częstotliwościach. Co prawda z drugiej ręki, może tendencyjne, ale zawsze to jakaś wiadomość... Z tego samego źródła pochodzi info, że Moonraker AMPRO-80 jest ponoć najlepszą mobilową anteną na 3,5 MHz. Trzeba będzie zrobić jeża z auta: CB, 80, 70/2... Coś jeszcze? :oczami: :]
 
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 03-11-2009, 11:56   
   admin


Właśnie przyszła nowiutka, ślicznie zapakowana w blisterku, świeżutka AMPRO-80 :super:

Jak tylko dostane przejściówkę zobaczę jak to się sprawuje :cwaniak:
 
 
 
SQ3RPG 



Znak KF: SQ3RPG
QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 03-11-2009, 22:02   
   Radio KF: Kenwood TS-850S,TS-570D,TW-4100E,IC-T8
   Antena KF: Diamond x-510 2m/70cm, LW 80m-10m, Dipol 80m
   Akcesoria KF: Mic studyjny Pro-Studio+preamp lampowy


Czekam z niecierpliwością na recenzję ;)
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 15-11-2009, 20:17   
   admin


Ponieważ dalszy opis dotyczy już tylko AMPRO-80, przenoszę to do osobnego tematu: http://radioforum.pl/viewtopic.php?t=957
 
 
 
sp72 



QTH lokator: IO83VL80GH - Manchester
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 2
Skąd: Piotrków Trybunalski
Wysłany: 27-07-2012, 09:44   
   Radio KF: TS-570D . IC-706MKII
   Antena KF: Cp-6
   Akcesoria KF: Mic stac. MC-60


Witam Jarku
Odnośnie anteny Outback 1899 D-Original 80, 40, 20, 15, 10, 2 m, 70 cm lub podobnej:http://www.avanti-radio.pl/go/_info/?id=542&idc=25_35 nadmieniam że pracuje jak na swoje możliwości bardzo dobrze. Posiadam takową na Reno laguna oczywiście zamontowaną bezpośrednio na uchwycie - płetwa spojlera na bagażniku . WR w granicach 1:1,3.Na paśmie 2m/70cm pracuje niemal doskonale, oraz nadmienić chce że na 11m działa bez zarzutu. Jedyny mankament to że na każde pasmo trzeba ją osobno dostrajać. :hurra:
_________________
73
JTrajdos
Ostatnio zmieniony przez sp72 27-07-2012, 09:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 27-07-2012, 11:31   
   admin


Cześć imienniku :)
Nic dziwnego że taka krótka antena lepiej pracuje na wyższych pasmach. Jednak to, że "jak na swoje możliwości bardzo dobrze" nie znaczy że jest to choćby dostatecznie... Ot, taka zabawka dla tych którzy nie mają możliwości zamontowania niczego innego, albo chcieliby mieć "wszystko w jednym". Do tego zapewniam Cię, że porównanie choćby z taką AMPRO wypada zdecydowanie na korzyść tej drugiej.
 
 
 
ilonasz22
[Usunięty]

Wysłany: 19-09-2012, 18:25   

Treść posta została usunięta
ponieważ była niezgodna z regulaminem!
Wszelka reklama na forum
nawet jeśli nie jest niezgodna z regulaminem!
powinna być uzgadniana z Administracją Forum!
Ostatnio zmieniony przez SP3AYA 19-09-2012, 20:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SQ6PNV 



Znak KF: SQ6PNV
QTH lokator: JO81LC
Dołączył: 10 Cze 2009
Posty: 320
Skąd: Wrocław
Wysłany: 20-09-2012, 18:20   
   mod

   Radio KF: Icom IC-7200, VX-7R
   Antena KF: FD3, Outback


Będzie okazja do testów - zanabyłem właśnie Outbacka i mam go w Niedźwiedziu :)
 
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 20-09-2012, 20:33   
   admin


W takim razie jeśli nie zapomnę spakuję AMPRO i porównasz bezpośrednio.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka