Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Ręczniak czy radio przewoźne na 70 cm/2 metry?

Ręczniak czy duże radio?
Ręczniak
20%
 20%  [ 4 ]
Radio przewoźne
20%
 20%  [ 4 ]
Radio bazowe
0%
 0%  [ 0 ]
Jedno i drugie. Nie da się pogodzić różnych zastosowań.
60%
 60%  [ 12 ]
Głosowań: 20
Wszystkich Głosów: 20

Autor Wiadomość
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 28-09-2009, 21:28   Ręczniak czy radio przewoźne na 70 cm/2 metry?
   admin


Odwieczny dylemat co lepsze?

Oczywiście nie ma problemu jeśli możemy sobie pozwolić na oba rodzaje TRX-ów. Jednak co zrobić, jeśli środki mamy ograniczone?

Zarówno radio przewoźne, jak i ręczniak mają swoje zalety i wady.

Ręczniak, mały poręczny, możemy zabrać go wszędzie. Pomimo małej mocy, zazwyczaj wystarcza do otwarcia przemiennika i pogadania w szerszej okolicy.

Radio przewoźne, wcale nie jest kolosalnych rozmiarów. Praktycznie dziesięciokrotnie większa moc, umożliwia pogadanie na większe odległości bez udziału przemiennika.

Osobiście stanąłem przed takim wyborem. Jestem całkowicie przekonany co do zalet ręczniaka. Ale też kuszą możliwości większe, większego radia :hyhy: Nawet mi się już śnił ten problem przed spotem w Niedźwiedziu :] Ciągle się waham...
 
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 29-09-2009, 07:39   

Jarku, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: w jakich warunkach najczęściej będę używał radia?
Jeśli głównie na rowerze, to odpowiedź jest oczywista.


Ja osobiście wolę zestaw przewoźny, ale ze względu na koszta na razie zadowolić sie muszę "ręczniakiem". Taniej wyjdzie dokupienie separatora a zasilaniem samochodowym i adaptera pod antenę zewnętrzną...
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 29-09-2009, 08:51   
   admin


No widzisz... jest dokładnie tak jak to piszesz :|

Wolałbym przewoźne, ale ręczniak daje mi większą swobodę, mimo mniejszych możliwości.

Tym niemniej proszę o udział w ankiecie wszystkich użytkowników sprzętu na 70cm/2m i odpowiedź zgodną z własnymi przemyśleniami [nie z posiadanym radiem].
 
 
 
Defcio 



Znak KF: brak
QTH lokator: JO82BH
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sie 2009
Posty: 90
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 01-10-2009, 08:59   

Mam ręczniaka i samochodowe - aby podnieść sygnał o 1S nalezy dostarczy do anteny 4 razy więcejj mocy. Radio ręczne ma 5 W pobiera około 1,5 A przy zasilaniu 7,2 V, radia zasilane na 12 V(te starsze czyt. lepsze) pobierają przy 5W około 0,9A. Radio mobilowe pobiera przy 5 W około 2,5-3 A.

odbiór ręczniak - 20-30 mA 'power safe' i 50-80mA bez
odbiór mobil - około 300-600 mA w zależnosci od podświetlenia itp.

Radio mobilowe zapewni realny wzrost sygnału o 1,5 S przy mocy około 50 W , pożerajac przy tym 8-12A, wrost sygnału przydaje się przy granicy zasiegu ale potrzbujesz akumulatora ważacego 15 kg aby był ten sam czas pracy co ręczniaka którego akumulator wazyć będzie 0,3 kg dla radia 12 V i ogniw paluszkowych.

Radia ręczne na 12 V są czulsze i dłużej działąją - nawet o 50 %.
 
 
SQ3RPG 



Znak KF: SQ3RPG
QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 02-10-2009, 22:44   
   Radio KF: Kenwood TS-850S,TS-570D,TW-4100E,IC-T8
   Antena KF: Diamond x-510 2m/70cm, LW 80m-10m, Dipol 80m
   Akcesoria KF: Mic studyjny Pro-Studio+preamp lampowy


Posiadam zarówno ręczne, jak i przewoźne radio. Tak, jak Jarku napisałeś, do łączności na lokalnym przemienniku wystarczy mi ręczny Intek, ale w przypadku, gdy korzystam z przemienników w innych miejscowościach lub rozmawiam w direct, muszę sięgnąć po "większy kaliber" czyli 50 watowego Kenwooda, bo ręczniakiem wiele nie zwojuję. Poza tym, ręczne radio, jak dla mnie, ma jeszcze jedną wadę. Leszczyński przemiennik jest dość ruchliwy, więc spędzam tam na rozmowach często ładnych kilka godzin i niestety bateria w Inteku tego nie wytrzymuje. Sumując, w moich warunkach pracy, zdecydowanie lepiej sprawdza się radio przewoźne, aczkolwiek ręczniak też czasami jest bardzo przydatny, choćby do zapewnienia łączności w direct na krótkich odległościach np.: podczas wyprawy w górki ;)
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 23-11-2009, 20:14   

No i doszedł do mnie kolejny yesusik. Fox Tango 7800. Tylko czasu n amontaż nie ma, a zaparłem się by nie robić fastrygi. W końcu zestaw separacyjny tez po coś ściągnąłem... Tak więc na razie urządzenie leży pod fotelem z aucie, a qsam via vouxun :]
 
 
Karol 



Dołączył: 15 Lis 2010
Posty: 52
Skąd: SP
Wysłany: 29-01-2011, 03:38   

Jestem zdania że jeśli ma to być tylko jedno nasze radio to lepiej ręczniaka. Po podłączeniu do anteny zewnętrznej zyskuje na zasięgu, a wielkością nie ustępuje mocno zwykłej gruszce od dużego radia. No i zawsze może służyć do tego czego zostało stworzone czyli zabrania w ręce w teren :) W samochodzie albo w domu można używać z zasilaniem podłączonym do zapalniczki.
 
 
SQ5MRA 



Znak KF: SQ5MRA
QTH lokator: KO02LG
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 401
Skąd: Warszawa
Wysłany: 02-02-2011, 09:28   
   Radio KF: Icom IC E-91
   Antena KF: Diamond SG7400


Oczywiście, że ręczniak... Bo mam... :P
_________________
Kaper
SQ5MRA
i wszystko jasne...
 
 
Karol 



Dołączył: 15 Lis 2010
Posty: 52
Skąd: SP
Wysłany: 06-02-2011, 07:15   

Najważniejsze to być zadowolonym ze swojego sprzętu ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka