Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Zanim zostanie się krótkofalowcem
Autor Wiadomość
predyk 



QTH lokator: KO00LA
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 160
Skąd: Tarnów
Wysłany: 03-11-2009, 22:20   Zanim zostanie się krótkofalowcem
   Radio KF: brak


Wiem jak ważne jest osłuchanie się z eterem zanim zacznie się nadawać. Pamiętam moje pierwsze nieśmiałe próby DX na CB. Kiedy pomyślę jak nieudolnie się wtedy do tego zabierałem to samemu mnie wstyd :zawstydzony:

Dzięki temu forum zaczynam na poważnie myśleć za wzięcie się za bary z egzaminem krótkofalarskim. Zanim jednak to zrobię chcę sobie posłuchać co sie na pasmach dzieje. Od jakiego pasma zacząć? KF czy UKF? Jakie najskromniejsze radio na początek mi wystarczy (nie chcę skanera) ale takie żebym po zdaniu egzaminu nie musiał go wyrzucać? Jeśli chodzi o antenę to nie mogę z nią wyjść na dach ale mogę rozwiesić dipol do bliskiego drzewa na oko ze 25-30m.

Z powodu tego że jeszcze nie zarabiam moje możliwości finansowe są mniej niż niedostateczne stąd te chaotyczne pytania i rozterki :zawstydzony: Może ktoś miał podobnie i doradzi?
_________________
 
 
SQ3RPG 



Znak KF: SQ3RPG
QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 03-11-2009, 23:14   
   Radio KF: Kenwood TS-850S,TS-570D,TW-4100E,IC-T8
   Antena KF: Diamond x-510 2m/70cm, LW 80m-10m, Dipol 80m
   Akcesoria KF: Mic studyjny Pro-Studio+preamp lampowy


Marcin, jeśli chodzi o pasma, to do osłuchania się, zdecydowanie lepsze jest pasmo KF, gdyż UKF, szczególnie w postaci przemienników, traktowane jest raczej jako lokalny telefon i tam zbyt wielu procedur operatorskich nie liźniesz. Co do radia, to za starą konstrukcję, posiadającą jeszcze na stopniach końcowych lampy, zapłacisz max do 1000 zł [kwestia przejrzenia giełd krótkofalarskich lub alledrogo]. W przypadku anteny, pozostaje Ci Long Wire [1/4 fali - 20,5 metra], bo z niczym innym na tej odległości [25-30m] się nie zmieścisz.
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
Ostatnio zmieniony przez SQ3RPG 03-11-2009, 23:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 03-11-2009, 23:33   
   admin


Dipol może być w kształcie litery V [odwrócone lub poziome], a LW spokojnie może iść w linii łamanej, jak wygodnie.

Do nasłuchu jednak możesz wykorzystać każdy kawałek anteny jaki masz. Nawet Twojego Boomeranga. Ja sam na znacznie krótszym Thunderze słucham sobie pasma 80 m, mając w zasięgu całą Polskę i kawał okolicy. Dopiero jak zdobędziesz uprawnienia powinieneś na poważnie rozejrzeć się za anteną pracującą w rezonansie dla danego pasma na którym chcesz operować. Co nie znaczy oczywiście, że jeśli tylko masz po temu warunki nie możesz już wcześniej o tym pomyśleć :)

Jeśli chodzi o radio, to oczywiście zdania mogą być podzielone. Na UKF tanim zakupem będzie na początek skromny ręczniaczek. Jednak chyba rzeczywiście ciekawszym rozwiązaniem będzie zapolować na radio KF. A te niestety nie są tanie. Zobacz gdzie w okolicy działa klub krótkofalarski. Popytaj tam, może ktoś ma na zbyciu coś co Cię zadowoli. A przynajmniej poleci lub pomoże wybrać ze sprzętu dostępnego na giełdach i aukcjach internetowych. Do tego możesz rozpocząć pracę operatorską [co ma niebagatelne znaczenie] na sprzęcie klubowym, pod okiem doświadczonych nauczycieli.
 
 
 
SQ3RPG 



Znak KF: SQ3RPG
QTH lokator: JO81HU
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 997
Skąd: Leszno
Wysłany: 03-11-2009, 23:46   
   Radio KF: Kenwood TS-850S,TS-570D,TW-4100E,IC-T8
   Antena KF: Diamond x-510 2m/70cm, LW 80m-10m, Dipol 80m
   Akcesoria KF: Mic studyjny Pro-Studio+preamp lampowy


Ale może być łatwą zdobyczą dla "złomiarzy" jeśli będzie zbyt nisko ziemi :]
_________________
Przed rozmową ze mną skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą ...
SP3ZIR
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa
 
 
 
predyk 



QTH lokator: KO00LA
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 160
Skąd: Tarnów
Wysłany: 04-11-2009, 12:43   
   Radio KF: brak


No właśnie największym problemem jest zdobycie radia. :( A o klub popytam.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka