Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Czułość anteny w zależności od przekroju drutów dipola.
Autor Wiadomość
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 10-11-2009, 15:54   Czułość anteny w zależności od przekroju drutów dipola.
   admin


Na ostatnim spocie padła opinia, że druty użyte do budowy mojego dipola są za grube, co może powodować "tępotę" anteny.

Na pewno efektem jest to, że się szerzej stroi - co też było moim zamiarem. Na ile jednak jest to okupione pogorszeniem reszty parametrów?

Mieliśmy przykład, że jednego dnia faktycznie zdecydowanie gorzej odbierała niż antena PeterCrazy'ego, ale już drugiego było odwrotnie [w sumie żadne argumenty, bo anteny wisiały jako inverted V, mocno rozwarte, do tego jeszcze pochylone w pionie, z kątem pomiędzy ramionami w odwrotną stronę - czyli mogły odmiennie zbierać z różnych kierunków]. Do tego moja działała jeszcze bez baluna.
 
 
 
Góral



Artykułów/Recenzji: 2
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 386
Wysłany: 10-11-2009, 18:00   

ya1 napisał/a:
Na ile jednak jest to okupione pogorszeniem reszty parametrów?


Jarku, to nie jest kwestia pogorszenia parametrów. Po prostu antena która ma szerszy zakres pracy słyszy w tym zakresie więcej. Antena która stroi ostro, np. 50khz, poza tym wycinkiem robi się głucha. Takie wąskie strojenie powoduje odbieranie mniejszych sygnałów spoza pasma użytecznego.
 
 
SP3AYA 



Znak KF: SP3AYA
QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 10-11-2009, 18:19   
   admin


Prawda.

Czy jednak stosunek długości do szerokości ramion anteny nie ma wpływu na ew. moc odbieranego sygnału, a nie tylko na szerokość strojenia? To, że długość - to oczywiste. Ale coś mi dzwoni, że kiedyś wpadł mi w oczy tekst o czymś takim... Nie wiem tylko czy dzwony w tym kościele biją :oczami:

Może faktycznie było o tym, że to tylko stosunek wartości sygnału użytecznego do szumów jest korzystniejszy w przypadku anten które wąsko się stroją. Nie pamiętam...
 
 
 
Defcio 



Znak KF: brak
Znak CB: P 15374
QTH lokator: JO82BH
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sie 2009
Posty: 90
Skąd: Nowy Tomyśl
Wysłany: 10-11-2009, 22:14   
   Radio CB: Midland 77-092, Onwa K6111b, Onwa MK1,Albrecht 4200


Anteną bardzo smukła nie jest słyszalnie lepsza zyskiem niż taka wykonana z grubego drutu bo nadal w pasmie 80m jest to bardzo duża smukłość , co innego gdybyś miał antenę z 50 cm drutu(średnica) - wtedy może było było trochę gorzej słychać.
 
 
SQ5MRA 



Znak KF: SQ5MRA
Znak CB: 161 OLA
QTH lokator: KO02LG
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Cze 2008
Posty: 401
Skąd: Warszawa
Wysłany: 11-11-2009, 00:16   
   Radio CB: Magnum AF ; Ranger AR3500
   Antena CB: Sirio Thunder 27 ; FireStick FS-3
   Akcesoria CB: Wilson Trucker
   Radio KF: Icom IC E-91
   Antena KF: Diamond SG7400


Przy obliczaniu długosci promiennika bierze się pod uwagę średnicę drutu, jest współczynnik korygujący, gdzieś widziałem takie wzorki , jak znajdę to przytoczę...
_________________
Kaper
SQ5MRA
i wszystko jasne...
 
 
Student 



Znak KF: SP3HSZ
Znak CB: 161mdw02
QTH lokator: jo81fu
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 334
Skąd: Leszno/Trzebiny
Wysłany: 11-11-2009, 15:33   
   expert


Grubośc przewodnika z jakiego jest wykonana antena ma znaczenie jedynie w szerokości pracy danej anteny. Np.antena z drutu o średnicy 3mm bedzie się stroiła dobrze w paśmie o szerokości 200khz a taka sama identyczna antena wykonana z przewodnika o średnicy 1m będzie dobrze pracować w paśmie o szerokości 20mhz. średnica przewodnika ma nikły wpływ na zysk anteny.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka