Forum
Forum
RADIOFORUM
FORUM KRÓTKOFALARSKIE
Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców
SP3POW

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat  DownloadDownload

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Thunderpole Orbitor Centre-Load
Autor Wiadomość
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 27-11-2009, 00:16   Thunderpole Orbitor Centre-Load
   admin




http://www.thunderpole.co.uk/orbitor-hd.html

Centre-loaded "Springer" Antenna

A centre-loaded version of the Oribitor.


Max Power: 2000 Watts

Total Length: 1.85m

Coil Length: 150mm

Coil Diameter: 50mm

Impedance: 50 Ohms

Frequency: 26-28MHz

SWR: 1:1.5
Whip: 17.7 ph Stainless Steel

Fitting 3/8


Ponieważ jest to "centre-loaded" da to wyższą wydajność niż standardowy Orbitor, ale nie jest oczywiście tak elastyczny. Dolna sekcja anteny jest gruba i się nie zgina, więc niewskazane jest użytkowanie jej w przypadku dużego prawdopodobieństwa urazów w niżej położone części. Za to górna sekcja jest bardzo elastyczna dzięki cewce która pozwala na odkształcenia już przy zadziałaniu niewielkiej siły.

Górna część promiennika nawet jeśli zostanie powyginana lub zniszczona, może być zastąpiona przez inną i antena łatwo odzyskuje pełną funkcjonalność.

Mam przyjemność testować w/w przyrząd do odprowadzania energii naszych TRX-ów w eter :) Co prawda ze względu na brak przejściówki, do sprawdzenia użyteczności tego "wynalazku" przystąpiłem dopiero teraz, ale już po jednym dniu porównań z innymi moimi sprzętami i jednym dniu jazdy w rzeczywistych warunkach, już mogę się wypowiadać o antenie w samych superlatywach [moje testy opiszę w późniejszym terminie, bo jak na razie jeszcze trochę skromnie to wyszło - ze 6 anten, tyleż mikrofonów i zbyt mało relacji odbiorców - a szykuje się się parę chętnych stacji i może więcej gadżetów wpadnie :) ]

W każdym razie potwierdził się pozytywny wynik dotyczący tej anteny opisany w testach Okupantów. Odbiera czysto, odnoszę wrażenie, że słyszy dużo więcej niż Gamma 90, która podróżowała ze mną w tych samych warunkach [magnes 16 cm]. Nadaje zaś zdecydowanie lepiej. Prosty przykład: jadąc przez Kalisz, zazwyczaj gawędzę sobie z tamtejszymi stacjami, które odprowadzają mnie ile mogą. Normalnie łączność na przyzwoitym poziomie kończyła się w 3/4 drogi do Ostrowa. Słyszałem ich prawie do końca, ale z trudnością się do nich przebijałem, nieraz wcale. Teraz do samego końca raport u kolegi oscylował od 4/3 w trudniejszym terenie do 5/5 pod bramą mojej firmy [25 km, gdzie normalnie na Gammie już pogadać było cudem], a ja jego w granicach 4-5/3 [u niego antena 1/4 własnej roboty, w/g dość znanego projektu - promiennik + 4 przeciwwagi pod kątem prostym z kondensatorem].



Antena stroi dobrze w dość dużym zakresie częstotliwości. W każdym razie udało mi się tak zrobić, aby od monitora EE [26.425 MHz] do AT [27.555 MHz] SWR nie przekraczał 1,5-1,6:1. Poza tymi częstotliwościami niedopasowanie już bardzo stromo idzie do góry.

Podczas jazdy ze względu na dużą elastyczność górnej części, korespondent odczuwał wrażenie pływania sygnału. Jednak ja na odbiorze tego tak nie słyszałem...

Orbitor nie wydaje się być ciężki. Dzięki temu i swojej elastyczności, mimo długości, nie odnosi się wrażenia, że postawiony na magnesie może "odfrunąć" [co przy Performerze jest pierwszą obawą takiego montażu]. Przy przejeździe pod przeszkodami z łatwością składa się do poziomu - byle tylko zachować parę centymetrów ponad wysoko umieszczoną cewką. Przy szybkiej jeździe skutkuje to jednak wyraźnym pochyleniem bata, dużo większym niż przy innych antenach.

Na dokładniejszą relację przyjdzie jeszcze czas, ale zdecydowanie ta antena mi się podoba :ok:
 
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-11-2009, 08:31   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


Postów Admina nie może edytować nikt, więc jestem zmuszony napisać poniżej. Oto przetłumaczone na język polski dane techniczne tej anteny:
  • Długość: 165 cm
  • Długość cewki: 15 cm
  • Średnica cewki: 5 cm
  • Wysokość cewki nad główką: 23 cm (tzw. shaft)
  • Moc maksymalna: 2000 W
  • Mocowanie: 3/8''x24
  • Materiał: stal 17/7
Yarku ty akurat posiadasz wersję bez HD czyli zwykłą. Wzmocniona weszła do produkcji niedawno i jest jeszcze niedostępna w hurtowniach.

ya1 napisał/a:
Podczas jazdy ze względu na dużą elastyczność górnej części, korespondent odczuwał wrażenie pływania sygnału. Jednak ja na odbiorze tego tak nie słyszałem...

To ciekawe, jak do tej pory nikt nie skarżył się na pływanie sygnału. Były nawet przeprowadzane próby bujania anteny na postoju i kilka stacji odsłuchujących nie zauważyło pływania sygnału. Wszystko to oczywiście odbywało się w emisji FM.

Używam tej anteny od września i posiada ona jedną niewątpliwą zaletę: jest 35 cm krótsza od mojej WA 27 a parametrami niewiele od niej odbiega. Dodatkowo jest sztywniejsza od WA przez co lepiej prezentuje się na samochodzie. I jeszcze jedno: w tej chwili posiada ją ~10 osób w Polsce :cwaniak:

 
 
SP3AYA 



QTH lokator: JO81VP
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 6870
Wysłany: 27-11-2009, 08:49   
   admin


ya1 napisał/a:
Total Length: 1.85m
susel napisał/a:
Długość: 165 cm

Marcin, moja od główki ma 177 cm, a do strojenia przyciąłem ją dobre 10 cm, więc wszystko by sie zgadzało.

susel napisał/a:
Yarku ty akurat posiadasz wersję bez HD czyli zwykłą

Już poprawiam. Wywaliłem opakowanie i dane ściągnąłem z neta.

BTW, czym różni się wersja wzmocniona od mojej?

susel napisał/a:
To ciekawe, jak do tej pory nikt nie skarżył się na pływanie sygnału. Były nawet przeprowadzane próby bujania anteny na postoju i kilka stacji odsłuchujących nie zauważyło pływania sygnału

Napisałem, że ja też nie odnosiłem tego wrażenia na odsłuchu. Najprawdopodobniej u mojego rozmówcy wynikało to z faktu ruchu pojazdu.

 
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-11-2009, 09:19   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


ya1 napisał/a:
Marcin, moja od główki ma 177 cm, a do strojenia przyciąłem ją dobre 10 cm, więc wszystko by sie zgadzało.


Moja, Góralowa i jeszcze co najmniej 2 inne na przejściówkach PL->3/8 mają 165 - 170 cm. U gkrzem na magnesie na końcu dachu ma 175 cm. Jeden z inżynierów firmy Thunderpole podał mi wymiar tej anteny po strojeniu jako 5,5 ft., czyli 167 - 168 cm. Mówię tu o długości samej anteny bez przejściówki.


ya1 napisał/a:
BTW, czym różni się wersja wzmocniona od mojej?


HD ma delikatnie inne mocowania po obydwóch stronach cewki i masywniejszą podstawę (tą część z gwintem), reszta jest identyczna.


ya1 napisał/a:
Najprawdopodobniej u mojego rozmówcy wynikało to z faktu ruchu pojazdu.


Pewnie tak, nie zauważam takiego zjawiska ani na Orbitorze, ani na WA.

Ostatnio zmieniony przez susel 30-11-2009, 14:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
predyk 



QTH lokator: KO00LA
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Sie 2009
Posty: 160
Skąd: Tarnów
Wysłany: 27-11-2009, 12:24   
   Radio CB: Alan 87,President Harry
   Antena CB: Sirio Boomerang 27W,Lemm AT71
   Akcesoria CB: Farun 2060


Ciekawa antena :) Gdzie można ją kupić i ile taka przyjemnośc kosztuje?
_________________
 
 
susel 



QTH lokator: ko02md / jo91nm
Artykułów/Recenzji: 1
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 13 Sty 2009
Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 27-11-2009, 15:28   
   expert

   Radio CB: DNT Carat / Jack
   Antena CB: CTE Boston / Orbitor Centre Load / Scarlet Warior
   Akcesoria CB: pełno tego ;-)


predyk napisał/a:
Gdzie można ją kupić


U mnie :hyhy:


predyk napisał/a:
ile taka przyjemnośc kosztuje?


Zapraszam na PW.


EDYTA:
Dostałem informację, iż antena ta pracuje również w paśmie 2m, czy ktoś mógłby to potwierdzić najlepiej wykresem z VNA :?:
Ostatnio zmieniony przez susel 29-11-2009, 17:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

Polecane Tematy
 
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subBlack modified v 1.0 by ya1. Done by HYDEPARK forum POGADUSZKI



statystyka